Geri Dön

'Kadınlar parkı'nı tasvip etmiyorum

AKP'li Başkan Topbaş, "kadınlar parkı" girişimlerini, "İbadethaneleri bile ortak kullanıyoruz. Mekân ayrıştırmak doğru değil" diyerek eleştirdi

AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık'ı, 'İstanbul'un en başarılı belediye başkanı' olarak değerlendiren Topbaş, 'kadın parkı' tartışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Mekânların ayrıştırılmasını, hele bu yüzyılda doğru bulmuyorum, taraf değilim. Bu konuda henüz açılış yapılmamış, nihai noktaya gelinmemiş. Şunu da düşünmek lazım: Evinden çıkmayan, ortak mekânları kullanmayan insanlarımız var. Belki o insanları çekebilmek, bir araya getirebilmenin adımı olarak düşünmüş olabilir." Dünyanın değiştiği bir süreçte hiçbir mekânda farklı paylaşımlara girilmemesi gerektiğini kaydeden Topbaş, şöyle devam etti: AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AKP'li Bağcılar Belediyesi tarafından hizmete açılacak olan 'kadın parkı'nı tasvip etmediğini söyledi. Topbaş, "İbadethaneleri bile birlikte kullanıyoruz. Mekânların ayrıştırılmasını, hele bu yüzyılda doğru bulmuyorum" dedi. "Bugün ibadethanelerimizi bile birlikte kullanıyoruz. Toplu taşıma araçlarımızı, mekânlarımızı, lokantalarımızı, kafelerimizi birlikte kullanıyoruz. Ayrıştırmak yerine, çekincelerimiz varsa, gerekli güvenlik tedbirleri alınabilir. Kendisini dün (önceki gün) telefonla aradım. Bilgi istedim. Bana henüz neticelendirmediğini bildirdi. Dünyanın global köy haline geldiği bir yerde ayrıştırılmış mekânların yapılması kolay izah edilemeyebilir." Farklı yer yanlış Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, kadınlar parkını şöyle savunmuştu: "Bayanlar, bu tip yerlerden, 'Efendim burada erkekler bizi rahatsız eder veya laf atar' diye çekinip toplu yerlerden uzak kalmasınlar istiyorum. Aile girecek oraya. Belki gençler veya erkekler yalnız başına girmeyecek. Erkekleri tek sokmak istemiyoruz açıkçası." Kıyıklık ne demişti? Milliyet'in haberi Reuters'ta Milliyet'in manşetten verdiği 'kadınlara özel park' haberi İngiliz Reuters ajansı tarafından da dünyaya duyuruldu. Ajans, Türkiye'de gözlerin şu anda parkın yapımına sert tepki gösteren laik kesim ile AKP yandaşları arasındaki kavgaya odaklandığına dikkat çekti. Reuters, ayrıca CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil'in sözlerine yer verirken, Başkan Kıyıklı'nın şunları söylediğini kaydetti: "Henüz biz parkı bitirmedik, açılışını yapmadık, herhangi bir karar alınmış değil... Ancak merak ediyorsan parkı açtığımız gün siz de gelir görürüsünüz İnşallah."

Eşini ve annesini öldürdüKadıköy'de Tahsin Yüksekova isimli 38 yaşında sabıkalı bir şahıs önce eşini ardından annesini kurşun yağmuruna tutarak firar etti. Polisin katil zanlısı yakalama çalışmaları devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber