Karargâhta 6. arama

Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda 2 gündür ara verilen aramalar dün yeniden başladı. Aramayı yapan Hâkim Kayan 4 araçlık bir konvoyla saat 12.00 sıralarında Kirazlıdere mevkiindeki askeri bölgeye geldi

Karargâhta 6. arama

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiasıyla ilgili soruşturma kapsamında Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda gerçekleştirilen arama faaliyetlerinin 6’ncısı dün saat 12.00’de başladı. Çalışmalar, tehdit mesajları aldığı iddia edilen ve zehirlenme riskine karşı evden getirdiği yemekleri yediği belirtilen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Kadir Kayan nezaretinde gerçekleştirildi.
Arınç’a yönelik suikast şüphesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda arama yapan Hâkim Kadir Kayan’ın şikâyeti üzerine 19 Aralık’ta Uğur Mumcu Caddesi’nde seyir halinde bulunan iki askeri aracın durdurulması Ankara’yı hareketlendirdi.

Genelkurmay itiraz etmişti
Kontrollerde, araçlarda bulunan askeri personelin vatani görevlerini aşçı, teknisyen, marangoz olarak yapan erler olduğu ortaya çıktı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman’ın konutuna tahsisli oldukları anlaşılan erler, satın aldıkları malzemelerin alışveriş fişlerini savcıya gösterdikten bir süre sonra serbest bırakıldı.
Bu gelişmeler üzerine, “Olayın, son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir” açıklamasında bulunan Genelkurmay Başkanlığı’nın, ayrıca aramanın durdurulması ve düzenlenen tutanakların imha edilmesini talep ettiği de ortaya çıktı.

Aramaya 2 gün ara verilmişti

Ancak, bu başvurunun mesai saatinin bitiminden sonra yapılması nedeniyle Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin henüz bir karar vermediği belirtildi.
Kayan’ın takip edildiği iddiaları nedeniyle 2 gündür ara verilen aramalara dün yeniden başladı. Kayan ve beraberindeki Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinden oluşan 4 araçlık konvoy, saat 12.00 sıralarında Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nın bulunduğu Balgat Kirazlıdere mevkiindeki askeri bölgeye geldi.

Evinden getiriyor
Kayan, Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda görevli Albay E.Y.B. ile Binbaşı İ.B.’nin Arınç’ı izledikleri ve suikast planladıkları gerekçesiyle yürütülen soruşturma çerçevesinde yaklaşık 2 haftadır karargâhta arama yapıyor.
“Devlet sırrı” bilgilerin bulunduğu 2 kozmik odadaki bilgileri tutanak altına alan ve bu tutanakları yanından ayırmayan Kayan’ın aramayı sonlandırması için tehdit edildiği ileri sürüldü.
Kayan’ın zehirlenme riskine karşı yemeklerini de evinden sefer tasıyla getirdiği öne sürüldü.

Resulayn'daki teröristlerin çekilme anları böyle görüntülendiSuriye'de Fırat'ın doğusunun teröristlerden arındırılmasına yönelik sürdürülen Barış Pınarı Harekatı'nda TSK ve Suriye Milli Ordusu birliklerinin kontrolü sağladığı Resualyn'da, teröristlerin geri çekilme anları görüntülendi. Yerel kaynaklardan elde edilen görüntüde otomatik silahların yanı sıra birinde omuzdan atılan ısı güdümlü hava savunma füzesi de bulunan 4 teröristin kaçış anı yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber