Karayılan muamması

Ağustos ayından bu yana yakalanıp yakalanmadığı tartışılan terörist Murat Karayılan ile ilgili dün yeni bir iddia ortaya atıldı. ‘İran yakalayıp, serbest bıraktı’ haberine ilginç tepkiler geldi

Karayılan muamması

Terör örgütü PKK’nın Abdullah Öcalan’dan sonra en üst konumdaki yöneticisi ve KCK’nın sözde Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalandıktan sonra serbest bırakıldığına ilişkin iddialar tartışma yarattı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, iddialar konusunda, “Vakti geldiğinde, açıklarız” dedi.

Arınç: Siyah bölge var
İran Meclisi Güvenlik ve Dışpolitika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin, Karayılan’ın İran’da olduğuna ilişkin sözleri, daha önce TRT ve Anadolu Ajansı tarafından son dakika haberleriyle gündeme taşınmıştı. Ancak bu haberler, İran yönetimi tarafından yalanlanmıştı. Abdülkadir Selvi’nin dün Yeni Şafak’taki yazısında, Karayılan’ın İran’da bir süre tutulduktan sonra yapılan pazarlık sonucu bırakıldığı iddia edildi. Bu iddialar, Karayılan’ın İran tarafından yakalanıp yakalanmadığı muammasını yeniden gündeme taşıdı.
Dün sabah saatlerinde internet sitelerine ve televizyonlara Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Yeni Şafak’ın haberini doğruladığı bilgisi yansıdı. Ancak, daha sonra yazılı bir açıklama yapan Arınç, bu iddiayı doğruladığına yönelik haberleri yayınladı. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin bu gelişmelere yönelik sorularını yanıtlayan Arınç şöyle konuştu:
“Konuyla ilgili kesin net, böyle bir şey olmuştur veya olmamıştır’ şeklinde bir beyanda bulunmadım. Şüphesiz bu haberlerin perde arkasını, ne olup ne bittiğini, belki daha sonra öğrenebileceğiz. Terörle mücadele özellikle PKK’ya karşı mücadelede ki İran’da bunun ismi PJAK diye biliniyor, Türkiye ile İran arasında bir itilaf yok. Dolayısıyla biz, o mevcut durumu kabullenerek böyle bir habere ihtiyatlı yaklaşmalıyız. Ancak daha önce de söylediğim gibi bu konuyla ilgili haberler, her zaman tartışılacaktır. Çünkü açıklama yapılmıştır, o açıklamadan daha sonra vazgeçilmiştir. Bunun başka bir Murat olduğu ifade edilmiştir. Arada bir ölü bölge, siyah bölge, kara bölge olmuştur vesaire...” dedi.
Arınç, terörist Murat Karayılan’ın yakalandıktan sonra İran tarafından bırakıldığına ilişkin iddialarla ilgili olarak, “Böyle bir konuda hükümetimize intikal eden, yani bugün yayınlanan haberin doğruluğu konusunda bir bilgi yok. Dolayısıyla bunun daha sonra belki anlaşılabileceğini, eğer bir bilgi edinebilirsek bunu da kamuoyuyla paylaşacağımızı söylemek istiyorum” dedi.

Vakti gelsin...
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nin 2011-2012 akademik yılı açılış töreninin ardından bir gazetecinin, “Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalandıktan sonra serbest bırakıldığı iddiaları var. Bununla ilgili bir açıklamanız olacak mı” sorusuna, “Vakti geldiğinde açıklarız” yanıtını verdi.

Temkinli olmalıyız
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise iddiaların sorulması üzerine, “İstihbarat birimleri açıklamadan inanmamak, temkinli yaklaşmak lazım” dedi.

2 AYDIR GÜNDEMDE
Terör örgütü PKK’nın liderlerinden Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalandığına ilişkin iddialar, ağustos ayından bu yana Türkiye’nin gündemini meşgul ediyor.
Karayılan’ın İran tarafından yakalandığına ilişkin ilk iddia, 13 Ağustos’ta TRT’nin verdiği haber ile gündeme geldi. İran makamları, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım’a “Karayılan bizde yok” dedi. Ancak 14 Ağustos’ta Anadolu Ajansı’nın Tahran mahreçli haberinde İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin Karayılan’ın yakalandığını bazı gazetecilerle sohbeti sırasında açıkladığı ifade edildi. Yardım, bu haber üzerine, yeniden İran’lı yetkililer ile temas kurdu. İram makamları, yine “Bu şahıs bizde yok” yanıtını verdi. Yardım, aynı gün Burucerdi ile görüştü. Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, İran Dışişleri Bakanı Salihi’yi arayarak, iddiaları sordu. Salihi’nin de, “Karayılan bizde değil. Yakaladığımız iddiaları doğru değil. Böyle bir bilgimiz yok” dedi.

Ajans haberini düzeltmişti
Anadolu Ajansı, aynı gün yaptığı duyuruda, “‘Terör örgütü elebaşı Karayılan’ın yakalandığı iddiası’ üst başlığıyla yayımladığımız, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi’nin sözlerine yer verilen haberimizi iptal ederek, yerine şu haberi yayımlıyoruz” anonsuyla haberini düzeltti. Ajansın servise yeniden koyduğu haberde, şu ifadeler yer aldı:
“İran’ın resmi haber ajanslarından Fars’ın bildirdiğine göre, Burucerdi, terör örgütü PKK’nın ‘iki numaralı isminin’ yakalandığı haberlerini teyit etti. Fars Ajansı’nın haberinde, ‘Burucerdi, Meclis’te bugün gazetecilerin PKK’nın iki numaralı isminin yakalandığı haberlerine ilişkin bir soruya verdiği cevapta, (Bu haber doğrudur, İran istihbarat birimleri, bu terör örgütünün iki numaralı ismini yakalamıştır) ifadesini kullandı.”
Bu gelişmelerin ardından Karayılan’ın Fırat Haber Ajansı’nda eski bir fotoğrafı konularak, yakalanmadığına ilişkin demecine yer verildi. Bu durumun şüpheye neden olması üzerine, Fırat Haber Ajansı, daha sonra da Karayılan’ın bir açıklamasıyla birlikte yeni çekilmiş bir resmini yayınladı.
Yine ağustos ayının son günlerinde Karayılan’ın, PKK’ya yakınlığıyla bilinen Roj TV’ye çıkacağı duyuruldu. Ancak Karayılan’ın daha önceden yaptığı açıklamalar, arşiv görüntüleriyle birlikte yayınlandı.

PJAK anlaşması
PJAK’ın aynı dönemde İran’la anlaşma yaparak, İran sınırlarından ayrılması, Karayılan’ın da PKK’nın da bu kurallara uygun hareket edeceğini açıklaması, PKK yöneticisinin, İran’la yapılan bir anlaşma doğrultusunda yakalanıp serbest bırakıldığı senaryolarını gündeme getirdi. Ancak ne MİT, ne emniyet bu iddiayı bugüne kadar doğrulamadı. PKK da Karayılan’ın yakalanmadığı yönündeki açıklamalarını tekrarladı.
Arınç, bu haberlerden sonra 22 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Bu olayda garip bir yön var, yakında bu konuyla ilgili farklı bir haber alabiliriz” diye konuşmuştu.

Doğa yürüyüşünde rahatsızlanan kişiyi JAK timi kurtardıBursa'da arkadaşı N.C.B. ile ormanlık alanda yürüyüş yaptığı sırada tansiyonunun yükselmesi nedeniyle rahatsızlanan E.B., Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri tarafından kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber