Kılıçdaroğlu’ndan 'sandık güvenliği' çıkışı: Görevlilere isim listesi vereceğiz

23 Haziran’daki seçim için tüm önlemleri aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu, YSK’ya güvenmediğini tekrarladı. CHP lideri, sandıklarda görevli partililere seçmen listesini vereceklerini belirterek “Bunlar 23’ü sabahı bile listelerle oynayabilirler” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan 'sandık güvenliği' çıkışı: Görevlilere isim listesi vereceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul seçiminde sandık başında olacak parti görevlilerine, seçmenlerin isim listelerini vereceklerini belirterek, “Seçmenin imza attığı listeyi kontrol edin diyeceğiz. 23 Haziran sabahı bile listelerle oynayabilirler. Her şeyi kontrol edeceğiz, denetleyeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya, vefat eden CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’a Allah’tan rahmet dileyerek başladı. A milli Futbol Takımı’nın Fransa karşısında olağanüstü başarıya imza attığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Onlara yürekten teşekkür ederim. Fransız milli marşı okunurken yapılan protestolara da üzüldüğümü ifade etmek isterim” dedi. Kılıçdaroğlu, milli takımın İzlanda’da karşılaştığı tavrı da eleştirerek, “Kendisini medeniyetin en önemli aktörlerinden biri olarak gösterenlerin milli takımımıza karşı işledikleri, insanlık dışı demeyeyim de kabul edemeyeceğimiz bir olayı yaşattıkları için büyük üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isterim” diye konuştu.

‘Vicdanın kaldırıyorsa’

Saadet Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının iki oğlunun işten çıkarıldığını öne süren Kılıçdaroğlu, “Sen misin büyükşehir belediye başkan adayı olan, iki oğlunun işine son veriyorlar. AK Parti’ye oy veren vatandaşlarımın vicdanına sesleniyorum. Eğer senin vicdanın bunu kaldırıyorsa git oyunu Binali Yıldırım’a ver. Vicdanın kaldırmıyorsa adresin tek kardeşim, Binali Bey dışında gideceksin oyunu vereceksin” ifadelerini kullandı.

Kontrol edilecek

Kılıçdaroğlu, 23 Haziran’da sandık başında olacak görevlilere bir broşür vereceklerini belirterek, “O sandıkta oy kullanacakların isim listesini vereceğiz. Niçin? 23 Haziran sabahı bile listelerle oynayabilirler. Her türlü sahtekarlığın önlemini alıyoruz. Seçmenin gelip imza attığı listeyi kontrol edin diyeceğiz. Her şeyi kontrol edeceğiz, denetleyeceğiz ve emin olun her şey çok güzel olacak. 23’ünde hepimizin görevleri var tatile gidenlerin de dönmesi ve oylarını kullanmaları lazım” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan sandık güvenliği çıkışı: Görevlilere isim listesi vereceğiz

CHP’li Arslan anıldı

TBMM Genel Kurulu, dün Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Gök, yaşamanı yitiren CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın anısına milletvekillerini bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından konuşan Gök, Arslan’ı genç yaşta yitirmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Gök, “Arslan, siyasi ilkelerinden asla ödün vermedi. Tüm siyasi parti üyeleriyle nezaketli bir ilişki kurdu. Bugün, Arslan’ın nezaketine ihtiyacımızın olduğunu düşünüyorum. Sayın Kazım Arslan Meclisimizin en çalışkan milletvekillerinden birisiydi. Böylesine çalışkan, zarif bir arkadaşımızı zamansız kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ruhu şad olsun” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan sandık güvenliği çıkışı: Görevlilere isim listesi vereceğiz

‘Kimsenin umutsuz olmaya hakkı yok’

Kılıçdaroğlu, 31 Mart seçimleriyle ilgili Çorum’un Büget köyünden bir örnek vererek şöyle devam etti:

“İki muhtar adayı, İsmail Akpınar 143, Saffet Kışla 145 oy alır. Seçim Kurulu der ki: ‘Saffet Kışla, senin en az 6 ay süreyle ikâmet etmen lazımdı, mazbatanı iptal ediyorum’. Mazbatayı ikinci sıradaki Akpınar’a vermek ister. İsmail Akpınar da ‘başkasının kazandığı muhtarlığı yapmam ahlaki değil’ der ve istifa eder. İki muhtarı da aradım ve onlara dedim ki; ‘Siz Türkiye Cumhuriyeti parlamentosuna, YSK’ya hiç kimsenin vermediği bir demokrasi örneği verdiniz’. O nedenle kimsenin umutsuz olmaya hakkı yoktur. Bir muhtarlık seçiminde gösterilen onur ve haysiyet duruşunu YSK gösteremedi. YSK’nın bu milletin nezdinde toplu iğne ucu kadar bir itibarı yoktur.”

Avcılar’da korkutan çatı yangınıİstanbul Avcılar’da 4 katlı bir binanın çatısı henüz bilinmeyen bir nedenle tutuşarak alev alev yandı. Mahallede paniğe neden olan yangın itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber