Kral çok susamış

Kral çok susamış


Ürdün Kralı Abdullah Ankara’ya gelir gelmez Manavgat suyunu almak için temaslarda bulundu. Ayrıca amcası Prens Hasan için BM’de destek istedi


       Ürdün Kralı Abdullah, bir yıl önce tahta çıkışının ardından Türkiye’ye yönelik ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmek üzere dün eşi Kraliçe Rania ile Ankara’ya geldi.
       Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in havaalanında karşılayarak jest yaptığı Ürdün’ün genç kralı, Anıtkabir’i ziyaretinin ardından Çankaya Köşkü’ndeki resmi karşılama törenine katıldı. İki liderin 1.5 saat baş başa görüşmesinin ardından, heyetlerarası görüşmelere geçildi.
       Serbest ticaret
       Görüşmelerin önemli konularından birini Ürdün’ün Türkiye’den su alımı oluşturdu. Enerji Bakanı Cumhur Ersümer ile DSİ Genel Müdürü, Ürdün Başbakanı ve Su Bakanı ile bir araya geldi. İki tarafın özellikle maliyetler üzerinde durduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Kral, "Manavgat suyunun maliyetini tek başımıza karşılayamayız. İsrail ve Filistinliler ile birlikte olursa su alımını gerçekleştirebiliriz" mesajını verdi.
       Heyetlerarası görüşmelerde serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması kararlaştırılırken, İsrail - ABD ve Ürdün’ün oluşturduğu tercihli endüstri bölgesine Türkiye’nin de girmesi ele alındı.
       Prens Hasan’a destek
       Heyetlerarası görüşmelerin ardından yapılan basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Demirel, "aziz kardeşim" diye bahsettiği ölen Kral Hüseyin’in kardeşi Prens Hasan’ın BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevine adaylığını, Türkiye’nin kuvvetle destekleyeceğini bildirdi.
       Ortadoğu barış sürecinin de ele alındığını belirten Demirel şunları söyledi: "Ürdün’ün İsrail’le barış anlaşmaları yapması tabiatıyla takdire şayandır. Ancak yıllardır arzu edilen hedefe ulaşılmış değildir. Bu sıkıntıların bertaraf edilmesi için tarafların birbirlerine güven duyması, yapıcı davranması ve bu altın fırsatı değerledirmeleri gerekmektedir.

Genç Kral Ankara’da...

       Kral Abdullah Anıtkabir ziyaretinde Atatürk’ün büstünü uzun uzun inceledi.
       Ürdün Kralı Abdullah TBMM’de Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut ile görüştü. Meclis Genel Kurulu’na hitap ettikten sonra Bilkent Üniversitesi’ne gitti ve kendisine verilen fahri doktorayı aldı.
       Demirel, Abdullah’ın babası Kral Hüseyin’in ölümünün yalnızca Ürdün değil, uluslararası camia için de büyük kayıp olduğunu belirtti. Demirel "Türk halkı merhum Kralı daima hatırlayacaktır" dedi.
       Kral Abdullah da "Kral Hüseyin’in kalbinde Türkiye’nin ve Türk halkının çok sıcak yerinin olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ben de bu mirası sürdürmek istiyorum" diye konuştu.

Kocasını gölgede bıraktı

Kral Abdullah’ın eşi Kraliçe Rania’nın Başkent ziyareti hareketli geçti. Genç Kraliçe, önce Nazmiye Demirel ile Çankaya Köşkü’nde çay içip sohbet etti. Ardından Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı’nı (ANAÇEV) ziyaret eden Kraliçe Rania’ya, burada "Hitit güneşi" ve Vakko’dan eşarp ile oğlu Prens Hüseyin’e gümüş künye, kızı Prenses İman’a altın nazarlık hediye edildi.
       Kraliçe’ye Cumhurbaşkanlığı korumalarının yanısıra Ürdünlü korumalar da eşlik etti. Eğitimevi’nin küçük olması nedeniyle korumalar ve vakıf görevlileriyle basın mensupları arasında tartışma yaşandı. Ziyaret sırasında izdiham nedeniyle duvardaki Atatürk büstü yere düştü.
       Kraliçe’ye burada el işi eğitimi gören Bedriye Polat (33), makine nakışından yaptığı örtüyü hediye etti. Siklamen rengi ceket ve gri etek şeklindeki takımını yılan derisi ayakkabı ve çantayla tamamlayan Kraliçe Rania’nın, daha önce de Hillary Clinton’un ziyaret edip bağışta bulunduğu ANAÇEV’e bağışta bulunacağı öğrenildi.

Ürdün Genelkurmayı Türkler’e emanet

       Türkiye ve Ürdün ordularının kara, hava ve deniz unsurları arasında karşılıklı eğitim programlarının düzenli olarak gerçekleştiği belirtildi. Ayrıca, Ürdün Genelkurmay Karargahı’nın da bir Türk firmasınca yapılacağı öğrenildi. Askeri işbirliğinin kamuoyunca bilinmeyen boyutları şöyle:
       1996’dan beri kara, hava ve deniz kuvvetleri arasında eğitim amaçlı birlik değişimi gerçekleşiyor.
       Karşılıklı din eğitimi kursları veriliyor. Türk askerler Arapça, Ürdünlü askerler Türkçe öğreniyor.
       İki ülke askeri makamları arasında iletişimi arttırmak amacıyla doğrudan telefon hattı kuruldu.
       F - 16 uçaklarının Ürdünlü pilotları, yer eğitimini Türkiye’de aldılar.
       Türkiye, Casa uçaklarını makul bir fiyatla Ürdün ordusuna kiralıyor.
       Son olarak Ürdün Genelkurmay karargahının yapımını bir Türk firması üstlendi.

“Barış Pınarı Harekatı’nda, sahadaki gerçekleri dünyaya anlattık”İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığı’nın 2019 Yılı Değerlendirme Programında yaptığı konuşmada, ülkenin ihtiyacı olan birçok önemli çalışmaya imza attıklarını söyledi.“Derdimiz, bölgede ve dünyada söz sahibi olan ülkemizin yükselişine yakışır nitelikli ve değerli çalışmalar gerçekleştirmek ve milletimizin sesini, devletimizin haklı mücadelesini bütün dünyaya duyurmaktır.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber