Küçük: Gürüz korktu Amerika’ya sığındı

Milliyet’e konuşan Yalçın Küçük, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün ‘Ben Amerikancıyım’ açıklamasına atfen, ‘İlk defa parmak izi verenler ağlar, Kemal Gürüz belli ki çok korkmuş, korkup ABD’ye sığındı’ dedi

Küçük: Gürüz korktu Amerika’ya sığındı

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından avukatının mahkemeye yaptığı itirazla önceki gün tahliye olan Prof. Dr. Yalçın Küçük, Milliyet’e konuştu. Küçük, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün “Ben Amerikancıyım” sözlerine atfen, “İlk defa parmak izi verenler ağlarlar. Kemal Gürüz’ü severim ama belli ki çok korkmuş, Korkup, ABD’ye sığındı. Kelepçe takarlarken dedim ki, ‘Sakın bana Amerikan kelepçesi takmayın. Kalleştir, alçaktır. ‘Niye’ dediler, ‘Çünkü siz kıpırdadıkça sıkar ve kan toplar’ dedim, bilimsel açıklamasını yaptım. Yüzbaşı, bu bilgiler için teşekkür etti” dedi.

‘Hedef gösterildim’
Küçük, 7 Ocak günü Ankara’da gözaltına alındıktan sonra uçakla İstanbul’a getirilmiş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde 20 saat boyunca sorgulanmıştı. Daha sonra savcılıkta ifadesine başvurulan Küçük, sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı. Avukatlarının mahkemeye yaptığı itiraz sonrasında önceki gece tahliye olan Küçük, başka bir suçtan arandığı için tekrar emniyete götürülmüş, buradaki işlemlerinin ardından gece yarısı serbest kalabilmişti. Tahliyesinin ardından Balat’taki evine giden Küçük, dün kendisini bekleyen basın mensuplarına röportaj verdi. Küçük’ün Milliyet’in sorularına verdiği cevaplar şöyle:
Ergenekon’dan alınmayı bekliyor muydunuz?
Hiç aklımdan çıkmadı. Yani son yedi ay boyunca, hakkımda düzenli bir kampanya yürütüldü. Kanal 7, Samanyolu, ATV beni ve Mustafa Özbek’i açık hedef gösterdi.
Sizi tam olarak neyle suçladılar?
Bana hiçbir suç isnat edilmedi. Öcalan, PKK ile ilgili yazdıklarım soruldu. Biliyorsunuz Öcalan’a kaç deme meselesini. Ancak Paris’te iken, Öcalan’ın bir kafese konularak dolaştırılacağını bana devlet erkânı bildirdi. Bunlar şimdi, “Ergenekon eşittir Türk ordusu, bunun da hareket halindeki tek mekanizması PKK” diyorlar. Bana Ergenekon ile ilişkim hiç sorulmadı.

‘Devlet PKK’yı kurmaz’
Ama iddianamede Ergenekon’un PKK’yla bağlantılı olduğu iddiaları da var.
PKK’yı devletin kurduğuna hiç inanmadım. Şu anda PKK’ya karşı verdikleri mücadelede madalya alanlar içeride. Türk devleti, ordusu PKK’yı kurmaz.
Susurluk’a karşı çıktınız. Bugün Veli Küçük, İbrahim Şahin gibi isimlerle aynı davada yer almak nasıl bir şey?
Bu davada Susurluk görüşülmüyor. Mahkeme başkanı söyledi. İbrahim Şahin ile ben hayatımda ilk defa Adli Tıp’ta karşılaştım. Tuncer Kılınç Paşa uçakta, “Sizinle bir düğünde karşılaştık” dedi. Birbiriyle teması olmayan insanları tutup bir araya getirdiler. Veli Küçük’le de ilk defa orada karşılaştım. Veli Küçük, Susurluk ile ilgili değil, bambaşka isnat edilen suçlardan yargılanacak.
Siz “Ergenekon sanığı olmaktan gurur duyuyorum” dediniz mi?
Evet, çünkü artık sanığım, bundan kaçamazlar. Beni açık hedef olarak bazı kanallar işledi, tarifli olarak da bir numaradan söz edildi. Hüseyin Kıvrıkoğlu.
Bir numara oydu. İstanbul’da yaşıyor, uzun boylu çocukları vs. her şey bu tarife uyuyor. Ama bir numara tutuklanmayacak. İşin ilginç yanı, 7 Ocak’ta yepyeni senaryolar açıklandı. Yani iddialar dış politikaya kaydı. Türkiye’nin dış politikasını değiştirmek istiyorlar.
20 saat sorgulandınız. Sorgu kesintisiz mi sürdü, hiç dinlenmeniz için ara verildi mi?
Ben değil, onlar dinlendi. Sorguyu yapanlar, kendileri dinlenmek için ara verdi. Hem savcılıkta hem de yargıç karşısında anladım ki hukuk bitmiştir. Hukuki bir makamın karşısında değildim. Sizin hakkınızdaki iddialar şu, deliller bu gibi şeyler yok yani. Emniyetteki arkadaşlar beni affetsin, bilgi bakımından olağanüstü zayıftılar.

‘Hepimiz Kemalistiz’
“Yalçın Küçük önce Kemalizme ağır eleştiriler yapıyordu son birkaç yıldır savunuyor” diyorlar.
Biz bugün 1918’li yılları yaşıyoruz. Dolayısıyla “Hepimiz Kemalistiz” diyorum.
Size nasıl davrandılar?
Bana “Yalçın Bey”, “Yalçın Hoca” dediler. Ama diğerlerine Kemal, Erdal diye sesleniyorlardı. İlk defa parmak izi verenler ağlarlar. Engin Aydın da kelepçe vurulunca ağladı. Kemal Gürüz’ü severim ama belli ki çok korkmuş, Korkup ABD’ye sığındı. Kelepçe takarlarken dedim ki “Sakın bana Amerikan kelepçesi takmayın kalleştir, alçaktır”. “Niye” dediler, “Çünkü siz kıpırdadıkça sıkar ve kan toplar” dedim, bilimsel açıklamasını yaptım. Yüzbaşı, bu bilgiler için teşekkür etti. Askerler de Amerikan kelepçesini takarken özür diledi.

Sürücü adayı kanala uçtuKarabük'te, yol ortasında bulunan 1,5 metre derinliğindeki dere kanalına düşen otomobilin aday sürücüsü Emir Şan Eken (19), yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber