"Küffara karşı şiddetli olacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetih Suresi’nden bir ayeti okuduktan sonra Türkçe anlamını da aktararak, “Kendi aramızda merhametli olacağız. Küffara karşı da şiddetli olacağız. Suriye’de olduğu gibi” ifadelerini kullandı

"Küffara karşı şiddetli olacağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi aramızda merhametli olacağız. Küffara karşı da şiddetli olacağız. Suriye’de olduğu gibi” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar Kısıklı’daki konutundan dün öğle saatlerinde Büyük Çamlıca Camii’ne geçti. Cuma namazını burada kılan Erdoğan’a, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da eşlik etti. Cuma namazının ardından Hafız İshak Danış tarafından Fetih Suresi okundu. Danış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmelerinden ötürü cemaatle tek tek selamlaşamayacağını ifade ederek, mikrofonu Erdoğan’a uzattı.

‘Allah’ın yardımıyla’


Erdoğan, Fetih Suresi’nden bir ayeti okuyarak başladığı konuşmasında, ayetin Türkçesini de aktardı ve cemaate şöyle seslendi: “Sevgili kardeşlerim öncelikle cumanız mübarek olsun. İshak Hoca’nın az önce okumuş olduğu Hadis-i Şerif’te küffara karşı şiddetli olmamızı Rabb’im bizlere emrediyor. O bizler kim? Muhammed ümmeti. Dolayısıyla kendi aramızda da merhametli olmamızı bize emrediyor. Kendi aramızda merhametli olacağız. Küffara karşı da şiddetli olacağız. Suriye’de olduğu gibi. İnşallah Suriye’de Rabb’im bizlere vadetti; ‘Nasrun minallahi ve fethun karib ve beşşiril mu’minin.’ (Allah’ın yardımıyla fetih yakındır, müminlere müjdele). Şu anda olduğu gördük, görüyoruz ve Allah’ın izniyle göreceğiz. Bugün yurt dışından bazı devlet başkanlarıyla Dolmabahçe’de görüşmem var. Ben müsaadelerinizi istirham ederek o görüşmeye yetişeceğim. Allah razı olsun. Sağ olun, var olun. Cuma bayramınız mübarek olsun.”

Dolmabahçe’de konuklarını ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme yaklaşık iki saat sürdü. Erdoğan bu görüşmenin ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Abdul Raşit Dostum’u kabul etti.

İngiltere'de 14 yaşındaki Müslüman kız çocuğuna ırkçı saldırıİngiltere'de 40 yaşındaki bir kadın, bir yolcu otobüsünde 14 yaşındaki başörtülü kız çocuğuna saldırdı. İslamofobik ve ırkçı hakaretler savuran kadın, kız çocuğunu otobüs dışında darp etti, yerlerde sürükledi. Tüm bunlar olurken, çevredekilerin çoğunun olayı sadece izlemekle yetindiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber