Mahir Kaynak: ABD dünyayı yönetmek için önce düşmanını yaratıyor

MİT eski Daire Başkanlarından Mahir Kaynak, çetebaşı Abdullah Öcalan’ın Suriye’den dışlandıktan sonra Kenya’da yakalanmadan önce Gaziantep’te bulunan Karkamış Sınır Kapısı’na 6-8 kilometre uzaklıkta uçağa bindiğini iddia etti.
Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi’nde gerçekleştirilen 22. Kelaynak Çevre Festivali kapsamında Mehmet Akan Kültür Salonu’nda düzenlenen ‘Türkiye ve Ortadoğu’ konulu konferansa Mahir Kaynak’ın yanı sıra AKP eski milletvekili Nevzat Yalçıntaş ile uluslararası ilişkiler uzmanı Prof.Dr. Mümtazer Türköne, Ergun Kısakürek ile İhsan Dagi katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof.Dr. Ergin Kısakürek, Ortadoğu’nun İsrail haricinde Müslüman ülkelerin oluşturduğu bir coğrafya olduğunu ifade etti. Dünyada 1 milyar 300 milyon Müslüman bulunduğunu ve Ortadoğu’nun her zaman için savaşların merkezi olmasının tek sebebinin insanlığın refahı için ihtiyaç duyulan enerji anahtarını elinde bulundurmasından kaynaklandığını kaydetti.

Prof.Dr. Orhan Dagi de, Ortadoğu’nun her zaman için dünyanın negatif bakış açısına maruz kaldığını ileri sürdü. Türkiye’nin Ortadoğu için etkin güç olabileceğini, bunun ilk adımının da Suriye ile İsrail arasında arabulucu görevi üstlenilmesi ile atıldığını ifade etti.

Mahir Kaynak, Ortadoğu’da yaşanan savaşların taraflarının ABD, El Kaide ve Irak olarak bilindiği, ancak bunun aslının öyle olmadığını ileri sürdü. ABD’nin 11 Eylül saldırılarının ardından gözünü Irak ve El Kaide’ye çevirdiğini ve düşman olarak dünyaya lanse ettiğini belirten Kaynak, “Ancak, gerçek öyle değil. Burada savaşın tarafları ulus devlet ile küresel sermayedir. ABD, dünyaya hükmetmek için önce kendi düşmanını yaratıp, daha sonra da buralara hükmediyor” dedi. Amerika’nın Rusya ile işbirliği yaparak petrol ve doğalgaz kontrolünü elinde bulundurduğunu anlatan Kaynak, en büyük rakip olarak gördüğü Avrupa Birliği’ni de büyük ulusları parçalayarak küçültmeyi ve tek güç olmayı planladığını vurguladı. 

ABD’nin günümüzde ekonomik ve terör gücünü kullanmaya başladığını belirten Kaynak, Türkiye’nin de PKK ile mücadele ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bizim de PKK’mız var. PKK ile biz, büyük bir ordu olarak mücadele ediyoruz. Biz varız, Amerika var, bize anlık istihbarat veriyor. Güneydoğu Anadolu’da halkın önemli bir kısmı, yüzde 80’i karşı. Biz karşıyız, İran bölgesinde PJAK ile çatışıyor, yine Suriye çatışıyor. Bir yerde bomba patlasa biz diyoruz ki ‘PKK yaptı.’ Bunlar mucize. İyi bir analiz yapılsa ne demek istendiği ortaya çıkıyor. Bir örnek vermek gerekirse, günün birinde Öcalan dedi ki, ‘Ben silahlı çatışmayı bırakıyorum, bundan sonra siyasi mücadele vereceğim’ dedi. Birileri o zaman, ‘Sen teröristsin, teröristliğini bil, nerden çıktı siyasi mücadele. Sen yapmayacaksan biz yapacak birini buluruz’ dediler ve ‘Hemen çık Suriye’den defol’ denildi. Bunun üzerine Suriye’ye baskı yapıldı ve Suriye’den çıkarıldı. Öcalan, Türkiye’ye 6-8 kilometre uzaklıktan Karkamış Sınır Kapısı yakınlarında uçağa binip kaçıp gitti. Biz bunu haber alamadık ve gidip Kenya’da aldık. Bu sizin aklınıza uyuyor mu? 6-8 kilometre uzaklıktan gidip almak bize yakışır mı, gidip Kenya’dan alır getiririz.”

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber