Meclis ‘400 bin’lik ödemenin peşinde

TBMM, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi’nde (KEİPA) görevlendirilen bürokrata yapılan 400 bin TL’lik fazla ödemeyi faiziyle geri almanın peşinde.

Meclis ‘400 bin’lik ödemenin peşinde

TBMM bürokratı, Meclis Başkanlığı tarafından KEİPA’da görevlendirildi. Mevzuat gereğince bürokratın, KEİPA’da görevlendirilmesiyle birlikte, ücretsiz izinli sayılarak TBMM ile ilişiğinin kesilmesi gerekiyordu. Ancak bu işlem yapılmadı. Bürokrat da mevzuata aykırı şekilde 3 yıl boyunca hem TBMM’den, hem de KEİPA’dan maaş ve ikramiye, giyim yardımı gibi diğer özlük haklarını almaya devam etti. Bürokratın İstanbul’da sadece KEİPA’dan 7-8 bin euro civarında maaş aldığı belirlendi. Maaş, ikramiye, prim, giyim yardımı gibi diğer özlük hakları eklendiğinde rakam 9 bin euro’yu buluyor. Aynı bürokratın TBMM’den 3 yılda aldığı maaşın tutarı ise 400 bin TL civarında. Faizle birlikte bu rakam 500 bin TL’yi buluyor.

Bürokrat, KEİPA’da ikinci kez görevlendirildiğinde çift maaş aldığı fark edildi. TBMM İnsan Kaynakları Başkanlığı, yasal olmayan bu maaş ödemesini fark etti ve TBMM Başkanlığı’nı bilgilendirdi. Mevzuata aykırı şekilde 3 yıl boyunca TBMM’den alınan maaş ve diğer ödemelerin bürokrattan tazmin edilmesi için işlem başlatılması gündeme geldi. Bürokratın, bazı milletvekillerini devreye sokarak fazla ödemeyi iade etmemek için direndiği ortaya çıktı. TBMM Başkanlığı, çözüme yönelik olarak TBMM Hukuk Müşavirliği’nden görüş istedi. TBMM Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu’na da (SGK) yazı yazarak konu hakkında mütalaa talep etti. SGK’dan henüz konuya ilişkin bir yanıt ulaşmadı.

TEM'de feci kazaİstanbul Sarıyer’de TEM otoyolu FSM çıkışında yolun karşısına yaya olarak geçmeye çalışan bir kadına otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan kadın olay yerinde feci şekilde can verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber