‘Memur olmayanlar sandık başkanı oldu’

AK Parti’nin İstanbul’da seçimlerin iptali ve yenilenmesi talebiyle YSK’ya sunduğu 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde çarpıcı iddialara yer verildi.

‘Memur olmayanlar sandık başkanı oldu’

Parti görevlilerince oy verme gününden sonra yapılan çalışmalarda 18 yaş üstü, 21 bin zihinsel engelliye oy kullandırıldığı iddia edildi. İtiraz dilekçesinde, sandık kurulu başkanları ile memur üyelerinin görevlendirmeleriyle ilgili seçim sonuçlarını etkileyecek ölçüde sorunlar yaşandığını da dile getiren AK Parti, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bünyesinde yer alan 32 sivil personelin seçim kanunlarına aykırı olarak sandık kurulu başkanı ve memur üye olarak atandığını ileri sürdü. İddialarında, geçersiz oy sayılarında büyükşehir ile ilçe belediyeleri arasındaki farka da dikkati çeken AK Parti, dilekçesinde, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçersiz oy sayısı 314 bin 243 iken, ilçe belediye başkanlığı için geçersiz oy sayısı 282 bin 566. Büyükşehir belediyesi seçimlerinde aleyhe fark 31 bin 677 oydur” dedi. Dilekçede sandık başkanlarının bulunduğu 31 bin 280 sandıkta 6 bin 539’unun kamu görevlisi olmayanların arasından, sandık kurulu memur üyelerinden 31 bin 280’ninden de 13 bin 84’ünün kamu görevlisi olmayan kişilerden olduğunu öne süren AK Parti heyeti, toplam 19 bin 623 kişinin kamu görevlisi olmayanlar arasından belirlendiği iddia etti. Dilekçenin, oy sayım ve döküm cetvellerinde tespit edildiği öne sürülen usulsüzlüklerle ilgili bölümünde ise 5 bin 388 mühürsüz, 694 imzasız, 214 boş, 498 eksik, 919 rakam belirtilmemiş, bin 135 adet sayısı eksik oy sayım döküm cetveli olduğunun belirlendiği anlatıldı. Dilekçede, “İstanbul seçimlerinde, tespit edebildiğimiz kadarıyla 8 bin 848 adet usulsüz düzenlenmiş oy sayım ve döküm cetveli, 1 milyonu aşkın seçmenin kullandığı oyun hukuki akıbetinin belirsizliğine yol açmakta ve dolayısıyla seçimin sonucuna doğrudan gölge düşürmektedir” ifadelerine yer verildi.

İddialardan bazı örnekler

- Arnavutköy’de 1487 nolu sandıkta sandık kurulunca AK Parti müşahitlerine verilen sandık sonuç tutanağında AK Parti’nin oyu 182, CHP’nin oyu 87 iken, sandık kurulunca düzenlenen ve torbaya konulan sandık sonuç tutanağında AK Parti’nin oyunun 1, CHP’nin oyunun 182 olarak yazıldı.

- Avcılar’da 14 sandıkta toplam AK Parti’ye 401 oy eksik, CHP’ye ise 15 oy fazla yazıldı.

- Bağcılar’da 35 sandıkta toplamda AK Parti’ye bin 581 oyun eksik yazıldı.

- Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Ümraniye’de bazı geçersiz oyların geçersizlik sebebi yazılmadı.

Sultanbeyli’de feci kazaSultanbeyli’de seyir halindeki bir kamyonun yanından geçmek isteyen motosikletli iki kişi kamyonun altında kaldı. Motosikletli 2 kişi kamyonun altında ezilerek hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber