Mesleki eğitime yeni düzenleme

AK Parti’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu yeni yasa teklifinde, eğitim-istihdam bağlantısının güçlendirilmesine yönelik düzenlemeler dikkati çekti. Teklife göre; organize sanayi bölgesi yönetimleri ve özel sektör, mesleki eğitime doğrudan katkı sağlamak amacıyla “mesleki eğitim merkezleri” açabilecek.

Mesleki eğitime yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), esnaf ve sanatkârların çırak ihtiyacının karşılanması, öğrencilerin usta-çırak ilişkisiyle iş başı eğitimi ve usta olarak yetiştirilmesi amacıyla Mesleki Eğitim Merkezleri’ni (çıraklık eğitimi) 2016’da zorunlu eğitim kapsamına alındı. Çıraklık eğitim merkezleri, mesleki eğitim merkezleri haline dönüştürüldü. 2016’dan sonra mesleki eğitim merkezlerine ilk defa kayıt olanlar için eğitim süresi 4 yıl oldu. Eğitimin üçüncü yılının sonunda yapılacak sınav ile kalfalık, dördüncü yılının sonunda yapılacak sınavla ustalık belgesi edinebiliyor. Öğrenciler dört yıl sonunda fark dersleri vererek meslek lisesi diploması alabiliyor.

Devlet katkısı

Çırak çalıştıran işletmeler, her çırağa net asgari ücretin yüzde 30’unu ödüyor. Merkezlere devam edenler 1 veya 2 gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün işletmelerde pratik eğitim alıyor. Çırak çalıştıran işletmeye devlet katkısı veriliyor.

Teklifle 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılacak değişiklikle özel sektörün Mesleki Eğitim Merkezi açması sağlanacak. Bunun için 5580 sayılı Kanun’un 2. maddesinde, “Mesleki Eğitim Merkezleri” tanımlanacak. “Mesleki Eğitim Merkezi: Çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi ile mesleki ve teknik kurs programlarının uygulandığı özel öğretimi kurumu” ifadesiyle 5580 sayılı Kanun’da açıklama yapılacak. Teklifin 9. maddesiyle yapılacak söz konusu değişikliğin gerekçesi şöyle açıklandı:

“Madde ile eğitim-istihdam bağlantısının güçlendirilmesi, özel sektör tarafından mesleki eğitime doğrudan katkı sağlanması ve faaliyet gösterilen alanlarda ihtiyaç duyulan becerilere sahip nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi amacıyla mesleki eğitim merkezlerinin organize sanayi bölgesi yönetimlerince ve özel sektör tarafından açılabilmesi amaçlanmaktadır.”

Yoğun eğitim

Teklif, yarın TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülecek. Teklifte imzası bulunan AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, “Mesleki ve teknik eğitimde sanayicimizin nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine katkısı halen var. Organize sanayi bölgeleri Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalayarak eğitime destek sağlıyor, devletle işbirliğinde okullar açılıyor. Organize sanayi bölgeleri ve özel sektör, özel mesleki eğitim merkezi açabilme konusunda talepte bulundu. Mesleki alan bazlı eğitim vermek istiyorlar. Kimya sanayicisi diyor ki ‘Alanımda yetişmiş eleman ihtiyacım var, buna yönelik yoğun eğitim veren merkezler olmalı.’ Özel sektör kendi alanına has eğitim merkezleri açabilecek” dedi.

AK Parti Bitlis Milletvekili Cemal Taşar da, “Özel sektörün de bu merkezleri açmasıyla çocuklarımız hem teorik hem de pratik bilgileri çok daha iyi bir şekilde alacak. Özel sektör bunu uyguladığı zaman daha fazla merkezle eğitim verilmesi mümkün olabilecek. Kendi ihtiyacına ve alanına göre özel sektör eleman yetiştirebilecek” dedi.

MEB’den izin

Yürürlükte olan sistemin güçlenmesi ve devlet-özel sektör işbirliğini amaçlayan düzenlemeler yapılacak. AK Parti’nin teklifiyle Mesleki Eğitim Merkezleri’ne kayıt şartları değiştirilecek. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 10. maddesinin değiştirilmesi öngörüldü. Buna göre; Mesleki Eğitim Merkezi programına çırak öğrenci olarak kayıt olabilmek için en az ortaokul ve imam-hatip ortaokulu mezunu olunması gerekecek. “Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak” aranacak şartlar arasında yer alacak. Tehlikeli ve çok tehlikeli işler veya özellik arz eden mesleklere alınacak çırakların öğrenim ve yaş durumu, ilgili kuruluşların görüşü alınarak Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenecek.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber