Milli Savunma Bakanı: Suriye'yi tehdit gibi bir düşüncemiz yok

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, savunma sanayi ile ilgili çalışmaları incelemek amacıyla geldiği Adapazarı’nda Sakarya Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, ‘Bizim Suriye’yi tehdit gibi bir düşüncemiz yoktur.’ dedi.

Bir günlük çalışma programı için Adapazarı'na gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Sakarya Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Kara Kuvvetleri Komutanı'nın Suriye sınırında yaptığı incelemelerin Suriye’ye bir mesaj olup olmadığına ilişkin sorusuna Bakan Yılmaz şu cevabı verdi: "Rutin bir kuvvet komutanı gezisi olarak değerlendirmek lazım. Bizim Suriye’yi tehdit gibi bir düşüncemiz yoktur. Ancak bizim tek istediğimiz şey Suriye halkının demokratik taleplerinin yerine getirilmesidir. Bunun için şu ana kadar çok net olarak açıkladık ki bölge dışından bir müdahaleyi istemiyoruz. Ne istiyoruz? Arap Birliği, bölge ülkeleri içerisinde Suriye halkının taleplerini dikkate alarak bir karar versin. Biliyorsunuz Suriye dostları toplantısının birincisi Tunus’ta yapıldı. Şimdi ikincisi İstanbul’da yapılacak. Gerek Arap Birliği gerekse Suriye’nin dostları toplantısında alınacak kararlar Türkiye’nin de Suriye halkının refaha çıkması konusunda ki çalışmalara gayrette bulunacaktır."

Suriye’de kaybolan iki gazetecinin sağ oldukları konusunda bilgilerin kendilerine ulaştığını da söyleyen Bakan Yılmaz, “Sağ oldukları şeklinde bilgi var. Dışişleri Bakanlığı bu konuda çalışıyor. Önemli olan sağlıklı olduklarının bilinmesi. Sağ olduktan sonra inşallah onlarda bu süreç sonunda Türkiye ye getirilirlerö şeklinde konuştu. Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ’un yargılanmayı redederek adres olarak yüce divanı göstermesi konusunda ise “Bu eski Genelkurmay başkanımızın savunmasıdır. Savunma hakkı kutsaldır. Kendi savunmasını bu çerçevede yapmaktadır. Başından beri istediğimiz, süreç en kısa zamanda neticelense hem eski genelkurmay başkanımızın hem de Türkiye’nin lehine olur" dedi

ATO, yabancı temsilcilere Kalecik karası üzümünü tanıttıAnkara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Temel Aktay, geçen yıl 51 firmanın 27 ülkeye yaklaşık 10 milyon dolarlık şarap ihraç ettiğini ve bunların başında Belçika ve İngiltere geldiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber