Muhalefet sürece katkıda bulunsun

Başbakan Yardımcısı Atalay, açlık grevleri konusunda ‘Açlık grevi yürüyen süreci zorlaştırmaktır, taleplerin çoğu üzerinde zaten çalışıyoruz. Muhalefet süreci tıkamasın, katkıda bulunsun’ dedi

Muhalefet sürece katkıda bulunsun

Kürt sorununun çözümü konusunda hükümetin başlattığı “demokratik açılımdan” sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, PKK ve PJAK’lı tutuklu ve hükümlülerin, çeşitli taleplerle başlattığı açlık grevlerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Sorunun çözümü için ne zaman ileri bir irade, ileri bir adım atılsa hemen bir engelin çıkarıldığını savunan Atalay, “Açlık grevi yürüyen süreci zorlaştırmaktadır, taleplerin çoğu üzerinde zaten çalışıyoruz” dedi. Anadilde eğitim talebini, “hükümetin çalışmalarını kesintiye uğratmak” olarak gören Atalay, “BDP’lilerin açlık grevine gitmeleri yanlış olur. Sakın yapmasınlar. BDP’liler süreci tıkayacaklarına, çözüme katkı vermeliler” uyarısında bulundu. Atalay’ın, TBMM’de Milliyet’in konuya ilişkin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:
KESİNTİYE UĞRATIYORLAR: (Açlık grevlerini nasıl değerlendiriyoruz?) Tabii buna insanlık boyutuyla bakıyoruz. Boyutlarının ne olduğunu Bakanlar Kurulu’nda geniş şekilde konuştuk. Açlık grevinin bitirilmesini arzu ediyoruz. Şu anda açlık grevinin haklı ve pratik bir gerekçesi yok. Taleplerin çoğu zaten bizim yaptığımız çalışmalar. Terör, Kürt sorunu, bütün bu konuları zaten çalışıyoruz. Önümüzde yürüttüğümüz ciddi bir süreç var. (...) Açlık grevine gerekçe gösterilen konular anadilde eğitim, onu özellikle gündeme getirmeyi iyi niyetli olarak görmüyorum. Biraz hükümetin çalışmalarını kesintiye uğratmak olarak görüyorum. Zaten yürüyen çalışmalarımız var. Onları da zorlaştıran süreçlerdir bunlar.
MÜDAHALENİN HUKUKU VAR: (Açlık grevlerine müdahale etmeyi düşünüyor musunuz?) Çok dikkatliyiz. Hem Adalet Bakanlığımız hem Sağlık Bakanlığımız onların takip ve denetimini yapıyor. Kritik eşiğe gelindiğinde müdahale edilebilir. Ama onun da uluslararası hukuku var. Onları da gözeterek çok dikkatli şekilde takip ediliyor. Zorla götürmek gibi bir şey yok... Hükümet olarak biz konunun bütün boyutlarıyla üzerindeyiz. Sona erdirilmesi için tüm iyi niyetli çağrılarımızı yapıyoruz.
BDP SAKIN GREV YAPMASIN: (BDP’liler sorunun çözülmemesi halinde açlık grevi yapacaklarını açıkladılar, ne diyorsunuz?) Sakın yapmasınlar. Yanlış yaparlar. Yani yürüyen siyasi çözümlere görüşmelere katkı versin onlar. Açlık grevlerini şey yapıp yürüyen süreçleri tıkayacaklarına diyaloğa, siyasi çalışmalara katkı versinler. Sorunun kökten çözümüne doğru katkı versinler.
HEP ENGEL ÇIKARILIYOR: (BDP ve PKK’nın ‘sorun kökten çözülürse varlık nedenimiz ortadan kalkar’ düşüncesinde olduğu söyleniyor, nasıl değerlendiriyorsunuz?) Kızılcahamam’daki konuşmamda değindim. Ne zaman ileri bir irade çıksa bu konuda daha ileri adımlar atılması yönünde, hemen engel çıkarılıyor. Açlık grevleri yapılıyor, ortada insanlar var, insani boyutu var. Önemli olan şu anda bunun üzerinde durup sona erdirmek lazım. Parlamentoyu bu tür eylemlerin parçası haline getirmemek lazım. O zaman sorunun çözümüne katkı vermez. Tekrar zorlaştırıcı şeyler yapmış olursunuz.

‘MUHALEFET KATKI VERMELİ’
n MUHALEFET KATKI VERSE ÇÖZÜM KOLAYLAŞIR: (Muhalefetin bakışını, özellikle CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?) İktidarı zora sokan, köşeye sıkıştırmak isteyen her zamanki gibi muhalefet refleksleri. Ama ana muhalefet liderinin biraz da bu işi sona erdirici genele çağrısı eylemdekilere falan çağrısı olması lazım.
n CHP’YE TONY BLAİR ÖRNEĞİ: Muhalefet iktidar ortak işbirliği ve ortak bakışı çok belirleyici olur. Her ülkede böyle olmuştur. Hangi ülkede terör sebebi ne olursa olsun nasıl çözümlenmiş? Hangi sürelerde, hangi çabalarda yol izlemişler, bunun çalışmasını yaptık. Bu işi çözen ülkelerin tümündeki ortak özellik muhalefet bunu iç siyaset malzemesi yapmamış. Bunlar toplumda çok ajite ve istismar edilebilecek konular. Tony Blair gitmiş demiş ki muhalefete, ‘Ben burada ciddiyim, risk alacağım, ileri adımlar atacağım. Toplumdan tepkiler gelebilir. Burada bana yardım edin’. Ana muhalefet de demiş ki, ‘Biz bunu iç siyasette kullanmayacağız.’ O kadar ve kullanmamışlar. İrlanda çok enteresan bir örnektir. Biz o noktaya getiremiyoruz. O noktaya getirebilsek... Ama giderek toparlanır gibi geliyor bana. Toplumun algıları değişiyor. İyimser bakıyorum. Ama sabırlı olmak gerekiyor. Tez canlı, hemen bunlar kısa sürede çözülür diye bakmamak lazım.

3 kişiyi öldüren zanlının 3 katlı evini yaktılarAdana'da sokakta gördüğü 1 kişiyi çocuklarının gözü önünde, kahvehanede ise iki kişiyi öldüren ve tutuklanan katil zanlısının 3 katlı evini yaktılar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber