MYK’da isim krizi yaşandı... Mersin adayı son anda değişti

CHP 102 belediye başkanı adayını daha açıkladı. Aday listesine son şeklinin verildiği MYK toplantısında Mersin krizi çıktı. İlk listede aday olarak önerilen Serdal Kuyucuoğlu’nun adı tartışmaların ardından geri çekildi, yerine Vahap Seçer eklendi

MYK’da isim krizi yaşandı... Mersin adayı son anda değişti

Yerel seçimlerde yarışacak 530 adayını daha önce dört grup halinde açıklayan CHP, dünkü Parti Meclisi (PM) toplantısında dördü büyükşehir ve dördü de il olmak üzere toplamda 102 adayını daha belirledi. Mersin’de Vahap Seçer, Bursa’da Mustafa Bozbey, Kahramanmaraş’ta Ali Öztunç, Van’da ise Nurettin Beyaz, CHP’nin adayı oldu. PM toplantısından önce aday listesine son şeklinin verildiği MYK toplantısında Mersin krizi yaşandı. İlk listede Mersin adayı olarak önerilen Serdal Kuyucuoğlu’nun ismi, yaşanan sert tartışmaların ardından geri çekildi, yerine ise Vahap Seçer eklendi.

İlçeler yer almadı

CHP şu ana kadar 11’i büyükşehir ve 24’ü il olmak üzere, toplamda 530 belediye başkan adayını açıklamıştı. PM, dün “beşinci grup” adaylarını belirlemek üzere toplandı. Toplantıda, dördü büyükşehir, dördü il, 62’si ilçe ve 32’si belde olmak üzere 102 başkan adayı daha belirlendi.

Mersin’de eski milletvekili Vahap Seçer, Bursa’da Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kahramanmaraş’ta mevcut Milletvekili Ali Öztunç, Van’da ise Muradiye İlçe Başkanı Nurettin Beyaz CHP’nin adayı oldu. CHP Kütahya’da Eyüp Kahveci, Bayburt’ta Kağan Eraslan, Bitlis’te Burhan Küsem, Iğdır’da Sözen Sayan’ı aday gösterdi. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Turgay Erdem, Mudanya ilçesinde ise mevcut başkan Hayri Türkyılmaz aday oldu. CHP; Adana Ceyhan’da eğilim yoklamasından çıkan Kadir Aydar, Pozantı’da Şenol Eroğlu, Yumurtalık’ta ise Erdinç Altıok’u aday gösterdi. Aday listesinde, İstanbul, Ankara ve İzmir’den ilçe dahi yer almadı. İş birliği kapsamında İYİ Parti’ye bırakılan CHP’nin Balıkesir adayı Ahmet Akın’ın adaylığı da PM toplantısında resmen geri çekildi.

PM öncesinde ise aday listesine son şeklinin verildiği Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı yapıldı. Edinilen bilgilere göre, MYK toplantısında, Mersin tartışması yaşandı. Çok sayıda MYK üyesi, eski milletvekili Serdal Kuyucuoğlu’nun Mersin adayı olarak açıklanmasına itiraz etti. Yaşanan sert tartışmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu ismi geri çekti. Böylece Kuyucuoğlu’nun yerine diğer bir diğer aday adayı olan Vahap Seçer’in önerilmesine karar verildi. Seçer’in adaylığı PM toplantısında da kabul edilerek resmileşti.

Şenkaya da geçti

CHP’nin daha önceki dört PM toplantısının üçünde gündeme gelen ancak tartışmalar nedeniyle listeden çıkarılan Erzurum’un Şenkaya ilçesinin adayı da dünkü toplantıda belli oldu.

CHP, bu ilçede daha önce milletvekili danışmanlığı da yapan iş adamı Gençay Uğraş’ı aday gösterdi. CHP, Ali Öztunç’un adaylığı ile birlikte şu ana kadar üç milletvekilini belediye başkanlığına adayı olarak göstermiş oldu. Daha önce Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet İzmit’e, Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise Bolu’ya belediye başkan adayı gösterilmişti.

MHP’den transfer aday

CHP, Edirne’nin Yenikarpuzlu beldesinde, 2009 seçimlerinde MHP’den belde belediye başkanı seçilen Tevfik Şahinbaş’ı aday gösterdi.

Arslan listeye girdi

Tokat’ın Kınık beldesinde mevcut belde belediye başkanının yerine Kılıçdaroğlu’nun milletvekili kontenjanından üçüncü danışmanı olan Güven Arslan, aday oldu. Arslan’ın isminin MYK toplantısında son anda listeye eklendiği bildirildi.

Seçer’den ‘Hazırım’ mesajı

Vahap Seçer, adaylığının açıklanmasının ardından “Mersin, hem CHP hem de diğer siyasi partiler açısından son derece önemli. Türkiye’nin barışı açısından önemli bir kent. Sorumluluğumun farkındayım. Uzun süredir bu konuda çalışmalarım oldu. Deneyimli bir siyasetçiyim. Mersin’i tanıyorum. Her kesimden insanları tanıyorum. Onların taleplerini biliyorum, dertlerini biliyorum. İnşallah, seçimleri başarı ile tamamlayacağım. Bunun için hazırım” diye konuştu. DHA

‘Adaylarımız halka emanet’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, PM’nin ardından düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi: “Sarayın yaptığı gibi belediye başkan adaylıklarına istediğimiz zaman görevden alabileceğimiz memurlar atamıyoruz. Toplumun tüm kesimlerinin görüşüyle belirlediğimiz isimleri seçmenin karşısına çıkarıyoruz. Onları halka emanet ediyoruz. Hepimizin Cumhurbaşkanı, hepimizin Meclis Başkanı’nı toplumun bir kesiminin adına karşımıza çıkarıyor ve ikisi de aynı anda hem cumhurun başkanı hem partinin başkanı, hem meclisin başkanı hem belediyenin başkanı olmaya çalışıyor. Çünkü seçimi kazanamayacaklarını anlayanlar, ellerindeki yetkiyi bırakmıyor, geri dönüş kapısını kapatmıyor. Biz bu yarışı bir kavgaya çevirmeyeceğiz. Çünkü milletin büyük sorunları var. AK Parti kavga çıkararak, ortalığı karıştırarak, tozu dumana katarak gerçekleri saklamaya çalışıyor. Bunun için kavga çıkarıyor, gürültü çıkarıyor. Bizim sesimizi değil, milletin sesini bastırmaya çalışıyor. Biz adaylarımızı kavgaya değil, hizmete hazırlıyoruz.”

İYİ Parti eleştirileri

PM toplantısında söz alan bazı üyeler, İYİ Parti ile yürütülen seçim iş birliği müzakerelerinin kapsamının genişlemesini eleştirdi. CHP yönetiminden isimlerin, müzakereler sırasında, partililerin görüşlerinin alındığını belirtmesi üzerine, İYİ Parti’ye bırakılan Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan’ın söz aldığı öğrenildi. Sarıaslan’ın, “Nevşehir’de ittifak yapılırken bana bir görüş sorulmadı” siteminde bulunduğu belirtildi.

İzmir yine açıklanmadı

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun aralıkta, “İlk PM toplantısında açıklarız” dediği İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı dünkü toplantıda da açıklanmadı. Kılıçdaroğlu’nun, çok sayıda aday adayının bulunduğu İzmir’de tüm dengeleri gözeterek bir aday belirlemeye çalıştığı bildirildi. CHP yönetimi, ocak ortası ve sonunda iki PM toplantısı daha yaparak, aday belirleme sürecini tamamlamayı hedefliyor. İstanbul ve İzmir’in CHP’li ilçelerinin adaylarının ise ocak sonuna kalacağı belirtiliyor.

Başakşehir'de gecekondu yangınıBaşakşehir'de gece saatlerinde bir gecekonduda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. alevler kısa sürede tüm evi sararken, gecekondu da yaşayan 7 kişilik aile son anda kendilerini dışarı attı. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek kontrol altına aldı. Yangın sonrası gecekondu kullanılamaz hale geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber