O aday konuştu: Eşime sormam anormallik olur

Bursa'dan 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde bağımsız aday olan ve mitinglerine kimsenin ilgi göstermemesiyle dikkat çeken Ali Osman Demirtaş, eşinin kendisine oy verip vermediği sorusunu yanıtladı. Eşiyle oy kullandığı sandıktan kendisine 1 oy çıkan Demirtaş, "Onu sormam anormallik olur" dedi...

Kampanya döneminde 200 bin TL harcayan ve 24 meydanda yaptığı mitinglere hiç kimsenin ilgi göstermemesiyle gündeme gelen ve 504 oy alan işadamı Ali Osman Demirtaş (67), Balıkesir'in Susurluk ilçesinde kurduğu tesiste yaklaşık 10 yıldır engelli ve yaşlıların bakımını sağlıyor. Aslen Giresunlu olan Demirtaş, şimdiye kadar 52 ülkeye gittiğini, buralarda mermer ve seramik fabrikası ağırlıklı yatırımlar yaptığını anlattı. Son yıllarda ise kendi adına kurduğu "Ali Osman Demirtaş Vakfı"nın faaliyetleri ile ilgilendiğini belirten Demirtaş, şöyle devam etti:

"Vakfımızın yaşlı ve engelli bakım merkezini 2006 yılında açtık. Marmara ve Ege bölgelerinin ortasında olması için Balıkesir'i seçtik. 2000 yılında başlayan inşaatımızı 2006'da bitirdik. Başta burayı 272 zihinsel engelliyi eğitmek amacıyla kurduk. Engellilere haftada 48 saat ücretsiz eğitim verdik ancak eğitim konusunda çok başarı kaydedilmedi. Hastalar anlatılanları algılayamadı. Biz de eğitim faaliyetini durdurup yatılı bakım hizmeti olarak devam ettik. Bunun için de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından izin aldık. Şu anda 110 zihinsel ve bedensel engelli vatandaşımız merkezimizde yatılı kalıyor. Hastalarımızla ilgilenen 60 personelimiz var. Öğretmenlerimiz, doktorlarımız, psikoloğumuz, hasta bakıcılarımız. Hastalarımıza 3 öğün yemek, yıkanma, temizlenme, giyinme ve havaların güzel olduğu zamanlarda gezi ile piknik faaliyetleri yapıyoruz."

Demirtaş, "Bugüne kadar ticaret ve ziyaret amacıyla 50'den fazla ülke gezdim. İthalat, ihracat yaptım. Bu arada Türkiye'deki siyasetin bir takım eksikliklerini fark ettim. Bunları siyasi partilere katılarak, düzeltebileceğim kanaati bende oluşmadı. Bu nedenle bu seçimlere bağımsız aday olarak katılıp, sosyal sorumluluğumu yerine getirmeye karar verdim. En azından Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası ve Memurin Muhakemat Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiğini düşündüm. Bu üç temel maddeyi değiştirmek amacıyla yola çıktım. Şayet seçilmiş olsaydım halkıma hizmet etmiş olacaktım. Ancak, şimdi kendime ve kurucusu olduğum vakfıma hizmet edeceğim. Yeni amacım bu oldu. Halkımız, böyle münasip görmüş" diye konuştu.

500 KÖY, 17 İLÇEDE KONUŞTUM

Mitinglerine katılımın az olmasını ise Demirtaş şu sözlerle açıkladı: "Siyasi partiler, otobüslerle meydanlara şakşakçı taşıyor. Bursa'da 500 köye ulaştım, 17 ilçede konuşma yaptım. Kahvehanelere gittim. Dört miting düzenledim. Halka düşüncelerimi anlattım. Tüm bunları yaparken hep yalnız çalıştım. Mecliste benim kafamda olan 50 - 100 kadar milletvekilini organize edip, bir dahaki seçimlerde de 81 ilden 550 milletvekili çıkararak, meclisten Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası ve Memurin Muhakemat Kanunu'nu geçirip, istifa edecektim. Zaten bu yasalar değiştikten sonra kim başbakan olursa olsun bu ülkeyi düzgün yönetmek zorunda kalırdı" dedi.

EŞİNİZ OY VERDİ Mİ SORUSU ÜZERİNE...

Eşinin kendisine oy verip, vermediği sorusuna ise Demirtaş, "Arkadaşlara sorduğumda 38-40 oy oy çıktığını söylemişlerdi. Onu sormam anormallik olur. Bırakın eşimi beni tanıyanlar bile oy vermiştir" dedi.

Seçim için yaklaşık 200 bin lira harcadığı belirten Demirtaş'ın Gemlik Celal Bayar Anadolu Lisesi'nde eşiyle oy kullandığı 1065 nolu sandıktan AK Parti'ye 143, CHP'ye 100, MHP'ye 55, HDP'ye 19, bağımsız aday Demirtaş'a ise 1 oy çıkmıştı. 1 oy da geçersiz sayılmıştı.

YPG/PKK'lı teröristlerin saldırı anının görüntüleri ortaya çıktıSuriye'de terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bölgelerden, Mardin'in Nusaybin ilçesine düzenlenen ve 8 kişinin şehit düştüğü, 35 kişinin yaralandığı saldırı anı bir binaya ait güvenlik kameralarınca kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber