Öcalan: Açlık grevini bitirin

Tutuklu ve hükümlülerin anadilde eğitim ve savunma, operasyonlar ile Öcalan’ın koşulları talepleriyle başladıkları açlık grevleri için Abdullah Öcalan İmralı’ya gelen kardeşi aracılığıyla ‘Açlık grevlerini bırakın’ çağrısını yaptı

Öcalan: Açlık grevini bitirin

PKK ve PJAK’lı tutuklu ve hükümlülerin anadilde savunma, anadilde eğitim, operasyonların durdurulması ve Abdullah Öcalan’ın tecrit koşullarının kaldırılması talepleriyle başladığı ancak taleplerin karşılanması ya da Öcalan’ın çağrı yapması halinde bitireceklerini açıkladıkları açlık grevinin 67. gününde beklenen çağrı geldi. Avukatlarıyla görüşmesine izin verilmeyen ve 27 Temmuz 2011’den bu yana sadece bir kez 21 Eylül 2012’de kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşen Abdullah Öcalan, dün sürpriz biçimde İmralı’ya giden kardeşi aracılığıyla “açlık grevlerini bırakın” çağrısı yaptı. Çağrı, milletvekilleri aracılığıyla jet hızıyla Diyarbakır’da cezaevinde eylemi sürdüren mahkumlara bildirildi ve içeriden gelecek “bıraktık” kararı beklenmeye başlandı.

Tek başına gitti
Daha önce bakanlık ya da savcılık çağırmadan İmralı’ya gidemediğini bildiren ve öncelikle avukatların görüşmesine izin verilmesini isteyen Mehmet Öcalan’ın İmralı’ya gitmek için başvuruda bulunduğu ve görüşmeye avukat olmaksızın tek başına gittiği öğrenildi. Buna karşılık açıklamanın Mehmet Öcalan tarafından değil, Öcalan’ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu tarafından yapılması dikkati çekti. BDP lideri Selahattin Demirtaş’ın Öcalan’ın tecrit koşullarının kaldırılmasını da umut ettiklerini söylemesi, eylemlerin bitirilmesi konusunda bir formül oluşturduğu iddialarına yol açtı. Öcalan’ın eylemler bittikten bir süre sonra avukatlarıyla da görüştürülebileceği iddia edildi.
Açlık grevi eylemlerinde mahkumların ölüm ve hastalık sınırına gelmesi, buna karşılık hükümetin attığı anadilde savunma düzenlemesi adımının mahkumlarca yeterli bulunmayarak, ısrarla Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesine odaklanılması, umutların azalmasına yol açmıştı.

21 Eylül’de görüşmüştü
27 Temmuz 2011’den bu yana avukatlarıyla görüştürülmeyen Abdullah Öcalan, daha önce İmralı’ya görüşmeye gelen kardeşine bir not iletmiş ve görüşme yapmayacağını bildirmişti. Öcalan’ın bu tavrı, kardeşi aracılığıyla mesaj vermek istemediği şeklinde yorumlanmıştı. Öcalan, buna rağmen 21 Eylül’de yeniden İmralı’ya giden Mehmet Öcalan’la bir görüşme yapmıştı. Bu tarihten sonra açlık grevlerinin bitirilmesi için en önemli koşul olarak gösterilen “Öcalan’ın çağrı yapması” koşulu için Mehmet Öcalan’ın yeniden İmralı’ya gitmesi beklenmişti. Ancak düğüm, dün sürpriz biçimde çözüldü. Mehmet Öcalan’ın önceki açıklamalarının aksine İmralı’ya gitmek için başvuruda bulunduğu ve talebinin hemen kabul edilmesi üzerine Abdullah Öcalan’la görüştüğü açıklandı. Ancak bu açıklamada daha önce basına bizzat konuşan Mehmet Öcalan yerine Abdullah Öcalan’ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu’ndan geldi. Açıklamada Mehmet Öcalan’ın şunları söylediği aktarıldı: “Ben bugün (dün) İmralı Cezaevi’nde kalan ağabeyim Sayın Abdullah Öcalan yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisi açlık grevlerine ilişkin yaptığı çağrıyı zaman kaybetmeden kamuoyuyla paylaşmamı istedi. Cezaevlerinde açlık grevine girenler, dışarıdakilerin yapması gereken işi üzerlerine almışlar.”

Dışarıdakiler gitsin
Açıklamada, Abdullah Öcalan’ın şu çağrıyı yaptığı kaydedildi: “Açlık grevi eylem tarzı olarak genel itibariyle doğru bulmamakla birlikte, açlık grevleri yapılacaksa bile içeridekilerin değil dışarısının yapması gerekir. Açlık grevi eylemi çok anlamlıdır. Bu eylem yerini bulmuş ve amacına ulaşmıştır. Hiçbir tereddütte kalmadan, bir an önce açlık grevine son versinler. Buradan açlık grevindeki herkese özellikle birinci ve ikinci gruptakilere tek tek selamlarımı söylüyorum.”
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Abdullah Öcalan’ın açlık grevleriyle ilgili çağrısının dikkate alınmasını temenni ettiğini söyledi. Demirtaş, gelişmenin kendilerinin bilgisi ve desteğiyle gerçekleştiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Bu çağrının bundan sonraki sürecin önünü açacağı ve tecridi tümden kaldıracağını umuyoruz. Tecridin tümden kaldırılması için bir kapıyı aralaması lazım. Kürt sorununun çözümünün diyalog ve müzakere ile çözülmesi gerekir. Şu anda Diyarbakır’da milletvekillerimiz cezaevinde tutuklu arkadaşlarla bu çağrıyı paylaşacaklar. Tutuklu arkadaşlarımızın kararlarının bu çağrıyı olumlu şekilde olmasını umut ediyoruz.”

‘Uzlaşıldı’ yorumları yapılıyor
Mehmet Öcalan’ın tavrını değiştirerek İmralı’ya gitmesi, Demirtaş’ın da bu çözüm yolunu desteklediklerini ve tecritin kaldırılmasına bu gelişmenin vesile olmasını dilediklerini söylemesi, “Açlık grevlerinin bitirilmesi için Mehmet Öcalan formülü geliştirildi” yorumlarına yol açtı. Buna göre eylemler bitirildikten sonra Öcalan’ın avukatlarıyla sınırlı olarak görüşmesine izin verilebileceği iddia edildi.

Tuğluk: Cezaevindekiler mesajı aldı
Van bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ile gittiği Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde katılan tutuklu ve hükümlülerle görüştü. Görüşme sonrasında Diyarbakır E Tipi Cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Tuğluk, Öcalan’ın açlık grevleri konusundaki mesajını kardeşi aracılığıyla ilettiğini anımsattı. Mesajı açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlülere ilettiklerini ifade eden Tuğluk, şunları söyledi: ”Açlık grevinde bulunan arkadaşlarımız bu mesajı çok önemsediklerini ve dikkate alacaklarını belirttiler. Açlık grevlerinin acı yaşanmadan sona ermiş olmasından dolayı memnunuz. Nihayetinde sayın Öcalan’ın çağrısıyla bu sorun da sona erecektir düşüncesindeyiz.”

Sivas'ta otomobil devrildi: 4 ölü, 4 yaralıSivas'ın Şarkışla ilçesinde otomobilin devrilmesi sonucu baba ve 3 oğlu öldü, 4 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber