Özbekistan ile yeni bir dönem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan temaslarında imzalanan 25 anlaşma arasında havaalanının yeni terminalinden polislerin eğitimine, meteoroloji alanındaki işbirliğinden kömür tesisleri inşasına kadar birçok konu başlığı bulunuyor. Erdoğan’ın, bakanlarına “anlaşmaların takipçisiyim, hızlıca hayata geçirelim” mesajı verdiği öğrenildi.

Özbekistan ile yeni bir dönem

Özbekistan’da Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in göreve gelmesinin ardından ekonomide dışa açılma kararının verilmesi sonrasında, Türkiye, bu pazardan pay almaya en yakın ülke olarak ön plana çıkıyor. İki ülke arasında boyutu 3 milyar doları bulan 25 anlaşma imzalanırken Erdoğan’ın seyahatine 200’ü akın iş insanı da eşlik etti. İş insanlarının yeni dönemde birçok yatırımı da üslenmesi bekleniyor.

‘Buhara Meclisi’ni hiç unutmayacağız’

Kurtuluş Savaşı’nın Türkiye ile Özbekistan arasındaki dayanışma örnekleriyle dolu olduğunu söyleyen Erdoğan, önceki gün bu seyahate ilişkin değerlendirmelerde bulundu Erdoğan, “Hac vazifesini ifa ettikten sonra Türkiye üzerinden memleketlerine dönerken Çukurova’da Kuvayımilliye’ye katılan Türkistanlı gönüllüler, Hacı Yoldaş ve arkadaşlarının aziz hatırasına sonsuza dek sahip çıkacağız. Buhara Emirliği’nin hazinesinden Türkiye’ye yardımı tereddütsüz onaylayan Buhara Meclisi üyelerini de hiçbir zaman unutmayacağız” diyerek Buhara’nın önemine dikkat çekti.

İkinci durak Güney Kore’ye gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyaretini tamamlayıp beraberindeki heyetle Güney Kore’ye gitti. Heyette Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bulunuyor.

Karaköy'de tepki çeken saldırıKaraköy'de bir kadın, yolda yürüyen başka bir kadına saldırdı. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sosyal medyada tepkiye neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber