‘Özgürlükçü sol’ 3 fireyle geçti

CHP’de yeni Parti Meclisi’ne girmek için büyük yarış yaşandı. Kurultay’da İnce’nin aldığı yüksek oy, Meclis seçimine yansımadı; Kılıçdaroğlu’nun listesi üç fireyle geçti. Bekaroğlu, partide kadınlar için konan ‘cinsiyet kotası’ndan girerken ulusalcı kanat PM dışı kaldı

‘Özgürlükçü sol’ 3 fireyle geçti

CHP’de Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile girdiği genel başkanlık yarışını kazanmasına rağmen aradaki oy farkının azlığı nedeniyle “Delegenin mesaj verdiği” yorumları yapılan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi (PM) için sunduğu anahtar listesine delege sahip çıktı. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi 3 fire verirken, dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilmesi öngörülen Türkiye’nin eski Bağdat Büyükelçisi ve açılım sürecinin mimarı Murat Özçelik ile genel başkan yardımcısı Erdoğan Toprak, yeterli oyu alamayarak PM dışında kaldı. Kılıçdaroğlu’nun örgüt dengesini koruduğu yeni PM’nin “özgürlükçü sol” vurgusu taşıyan isimlerden oluştuğu ifade ediliyor.
18. Olağanüstü Kurultay’ın ikinci gününde PM ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri yapıldı. 60 kişiden oluşan Parti Meclisi için önce 8 kişilik Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP), daha sonra 52 kişilik PM seçimleri yapıldı.

Meclis için büyük yarış
Önceki günkü seçimlerde asıl yarış PM’nin, 52 üyesini belirlemek için yaşandı. 474 adayın başvurduğu seçimlerde adaylar gün boyu kulis yaptı, farklı anahtar listelere giren isimler şanslarını artırdı. Olağanüstü kongredeki sonuca rağmen delegeler, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesine 3 fireyle sahip çıktı.
Kılıçdaroğlu’nun listeye almadığı Faruk Loğoğlu yerine dış politikayı emanet etmesi beklenen, açılım sürecinin mimarı Türkiye’nin eski Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik 324 oy, anahtar listeye son anda eklendiği belirtilen Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak 297 oy ve eski DSP Muş Milletvekili Zeki Eker 290 oy ile Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almasına karşın PM’ye giremedi.
Özçelik ikinci, Toprak yedinci, Eker ise onuncu yedek üye oldu. PM’de iki istifa yaşanması durumunda Özçelik, PM’ye girebilecek. Özçelik’in düşük oy almasında partinin ulusalcı kanadının Özçelik’in Kürt sorununun çözümü sürecinde oynadığı rolü olumsuz biçimde kullanmasının etkili olduğu değerlendiriliyor. Toprak’ın listeye girememesinde ise cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde partinin tepki çeken adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yanında yer almasının etkili olduğu belirtiliyor.

En fazla oy Özkes’e
976 oyun geçerli sayıldığı seçimlerde en çok oyu 665 ile partinin müftü kökenli İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’in alması dikkati çekti. Özkes’i 642 oy ile doğa politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı Şafak Pavey, 619 oy ile yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba, 605 oy ile gazeteci Tuncay Özkan, 588 oy ile Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, 583 oy ile örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Tekin Bingöl, 564 oy ile Parti Sözcüsü Haluk Koç, 555 oy ile Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, 551 oy ile İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve 518 oy ile Denizli Milletvekili İlhan Cihaner izledi.

Liste ‘kısmen’ delindi
Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini ise 3 isim deldi. Son ana kadar listede olması beklenen ancak anahtar listeye alınmayan, Soma faciasındaki performansıyla kamuoyunun dikkatini çeken Manisa Milletvekili Özgür Özel 482 oy ile yarışı 15. sırada tamamladı. 448 oy alan eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, 22. sıradan PM’ye girdi. Genel Başkan adayı Muharrem İnce’nin mavi renkli anahtar listesinde de bulunan Sağlar, aslında Sol Kanat’ın kırmızı renkli anahtar listesinde yer alıyordu.
Listeyi delen 3. isim ise İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu oldu. Erdoğdu 350 oy ile listeye 47. sıradan girdi. Özel ile Erdoğdu’nun seçimler için farklı grupların yaptığı 6 ayrı anahtar listenin hiçbirinde yer almamasına karşın, tabanda buldukları karşılık ve dün gün boyu yaptıkları propaganda çalışmaları sayesinde listeye girmesi dikkati çekti.
Seçimleri 334 oy ile 52. sırada tamamlayan eski İstanbul İl Başkanı Ali Özcan, cinsiyet kotası nedeniyle yerini 317 oy alan Sera Kadıgil’e bırakacak. Özcan, PM’nin birinci yedek üyesi olarak ilk istifada PM’ye girme hakkı elde edecek.
PM’ye kotanın 6 olmasına karşın 7 genç üye girmeyi başardı. 497 oy alan Onursal Adıgüzel, 439 oy alan Elif Uzunşimşek, 429 oy alan Gül Çiftçi, 377 oy alan Didem Gültekin, 354 oy alan Rana Bozkurt, 343 oy alan İrfan Önal ve 317 oy alan Kadıgil, PM‘nin genç isimleri oldu. Karaman İl Başkanı Ahmet Ertuğrul, Amasya İl Başkan Yardımcısı Serpil Öztürk ve İstanbul örgütünden bazı isimlerin de PM’ye girmesi, örgüt dengesinin korunduğu biçiminde yorumlandı.

PM’ye giremediler

Eski Devlet Bakanı Önay Alpago 141, ÇHD üyesi Efkan Bolaç 106, İzmir Miletvekili Rıza Türmen 69, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Koray Çalışkan 50 oy alabildi. Seçimlere PM üyesi olarak giren ancak yeni PM’de yer almayacak isimlerin aldıkları oylar şöyle:
Gökhan Günaydın 190, Umut Akdoğan 184, Zuhal Samlı 180, Seniye Nazik Işık 159, Perihan Sarı 149, Hüseyin Saygılı 120, Oğuz Oyan 108, Dursun Bulut 102, Gökçe Pişkin 90, Faruk Demir 84, İbrahim Yener 80, Sevnur Yıldırım 77, Emrehan Halıcı 72, Faruk Loğoğlu 56, Kutsiye Benan Baykal 36, Berrin Gürçay Dilekçi 30.

Aday olmadılar
Kurultaya PM üyesi olarak giren isimlerden Ayşe İnci Beşpınar, Birgül Ayman Güler, Hurşit Güneş, Hülya Güven, Murat Karayalçın, Adnan Keskin, Umut Oran, Çetin Soysal ve Bihlun Tamaylıgil aday olmadı.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet ederek Olağanüstü Kurultay çağrısı yapan 6 milletvekilinden sadece biri aday oldu. İnce’nin listesinde yer alan Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum 197 oy ile ancak 79. sırada kaldı.

Pendik'te iki otomobil çarpıştıİstanbul Pendik, TEM Bağlantı yolunda meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber