PAKETTE 1. TUR TAMAMLANDI

TBMM Genel Kurulu’nda 9 gündür süren anayasa değişikliği teklifinin 1. tur görüşmeleri, içli köfte, tatlı ve heyecanlı futbol maçıyla son buldu. Oylamalarda “refakatle oy” tartışmaları devam ederken, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Ak Partili milletvekillerini, gruplar halinde oy kullanmamaları ve kabinde vicdanlarıyla baş başa kalmaları konusunda uyardı

PAKETTE 1. TUR TAMAMLANDI

TBMM Genel Kurulu’nda 9 gündür süren anayasa değişikliği teklifinin 1. tur görüşmeleri, içli köfte, tatlı ve heyecanlı futbol maçıyla son buldu. Oylamalarda “refakatle oy” tartışmaları devam ederken, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Ak Partili milletvekillerini, gruplar halinde oy kullanmamaları ve kabinde vicdanlarıyla baş başa kalmaları konusunda uyardı. MHP’nin Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı’nın Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimi öncesinde Adana’daki savcılarla görüştüğü iddiası gerginliğe yol açtı.

Kapatma güvencesi
TBMM Genel Kurulu’nda, anayasa değişikliği teklifinin 26. maddesine bağlı geçici 18. maddesine 338 kabul, 70 ret oyu verildi. Geçici 18. maddede, siyasi parti kapatmalarına ilişkin yapılacak olan değişikliklerin Anayasa Mahkemesi’nde görülmekte olan davalarda da uygulanmasını öngörüyor. Böylece Ak Parti değişiklik yasalaşıncaya kadar hakkında açılabilecek olası kapatma davası konusunda kendisini güvenceye almış olacak. Geçici 19. maddesine ise 336 kabul, 71 ret oyu verildi. 1 oy boş çıktı, 1 oy da geçersiz sayıldı. Geçici 19. madde Anayasa Mahkemesi’nin 11’den 17’ye çıkarılan üye yapısına ilişkin hükümleri içeriyor. HSYK’nın üye yapısına ilişkin düzenlemeleri içeren Geçici 20. maddesi için de 337 kabul 70 ret ve 1 çekimser oy kullanıldı. Teklifin geçici maddelerini içeren çerçeve 26. madde, 70 ret oyuna karşılık 338 oyla kabul edildi.
Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde, Anayasa değişikliğinin yayımı tarihinde yürürlüğe girmesini ve halk oyuna sunulması halinde tümüyle oylanmasını hükme bağlayan 27. madde üzerindeki oylama devam ediyordu. Anayasa değişikliği teklifinin 1. tur görüşmeleri, 27. madde üzerindeki oylamanın ardından sona erecek.

Maç heyecanı vardı
Son gün Ak Parti ve CHP milletvekilleri, kuliste önce televizyon programlarına çıkan liderlerini izlediler. İktidar ve muhalefet kuliste Barcelona ve İnter arasında oynanan Şampiyonlar Ligi Yarı Final maçını takip ettiler.

PAKETTE 1. TUR TAMAMLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesince düzenlenen etkinlikte ABD'deki Türk, soydaş ve Müslüman toplumuyla buluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber