Paşalar tutuklandı

Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral Şener Eruygur ve emekli Orgeneral Hurşit Tolon tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avukatlar karara itiraz edeceklerini söyledi

Paşalar tutuklandı

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı ve emekli Org. Şener Eruygur, emekli Org. Hurşit Tolon, Osman Gürbüz, Kemal Aydın ve Durmuş Ali Özoğlu tutuklandı. Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, emekli Tüma. İlker Güven ve Neriman Aydın serbest bırakıldı.
Altıncı dalgada gözaltına alınan 21 kişiden geriye kalan sekiz kişi, önceki gün ve dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Zanlılardan Osman Gürbüz, Durmuş Ali Özoğlu, Kemal Aydın ve Neriman Aydın, savcılıktaki sorgularının ardından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.
Balbay ve emekli Tüma. Güven ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik etmek” suçlamalarıyla mahkemeye sevk edildiler. Mahkeme, Gürbüz, Özoğlu ve Kemal Aydın’ı “terör örgütüne üye olmak” suçundan tutukladı.
Balbay, Güven ve Neriman Aydın hakkında ise, ‘delil durumu, suçun vasıf ve mahiyeti, şüphelilere isnat edilen eylem ile şüpheliler arasındaki bağlantının yoğunluğu, telefon görüşme içerikleri dikkate alındığında tutuklanmalarına yer olmadığına’ karar verildi. Üç kişi için yurtdışına çıkış yasağı kondu. 

Adliyede 31 saat...
Aralarında Mustafa Balbay’ın da bulunduğu bazı zanlılar, 24 saatten uzun bir süreyi Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde geçirmiş oldu. Bu zanlılar, emniyette dinlenme fırsatı bulurken, adliyede geçen 24 saatten fazla bir süreçte dinlenme imkânı bulamadı. Önceki gün sabah saat 11.00 sıralarında adliyeye sevk edilen Balbay, önceki gün saat 17.30’da savcılık sorgusuna alındı. Balbay’ın savcılıktaki işlemleri sabaha karşı saat 03.00 sıralarında tamamlandı. Balbay, dün saat 14.00’te tutuklanması talebiyle adliyeye sevk edildi. Saat 18.00’de serbest bırakılan Balbay’ın, adliyedeki işlemleri 31 saat sürmüş oldu.
Balbay’ın avukatı Akın Atalay, müvekkilinin emniyette dinlenme fırsatı bulduğunu ancak savcılık sürecinde biraz zorlandığını söyleyerek, “Fiziki olarak sadece sandalyenin üzerinde dinlenme fırsatı buldu” dedi.

İfadesi tamamlanmadı
Ceza Muhakemesi Kanunu’na (CMK) göre soruşturmanın yapıldığı şehir dışında yakalama olduğu takdirde zanlıların o şehre getirilmesi için geçen süre de dört günlük gözaltı süresine ekleniyor. Kanun bu konuda savcılığın 12 saat daha ek süre alabileceğini belirtiyor. Soruşturma savcılarının bu kapsamda mahkemeden 8 saatlik ek süre aldığı öğrenildi.
Soruşturma kapsamında 1 Temmuz sabahı saat 07.00’de Ankara’da gözaltına alınan Eruygur ve Tolon’un dün sabah saat 07.00’de bitmesi gereken gözaltı süresi bu nedenle dün saat 15.00’e kadar devam etti.
Dün saat 11.00 sıralarında hastaneden adliyeye götürülen Eruygur tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.
Emniyetteki sorgu ve işlemleri tamamlanan Tolon ve Eruygur, savcılıkta verdikleri ifadelerinin ardından saat 15.00 sıralarında “tutuklama talebiyle”, 13.Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevkedildi. Hâkimler, saat 23.00’e kadar dosyaları inceledi. Saat 23.40’ta başlayan duruşma 01.40’ta sona erdi.
Nöbetçi mahkeme, Tolon ve Eruygur’un tutuklanmasına karar verdi. Tolon ve Eruygur’un avukatları karara itiraz edeceklerini söyledi.

Paşalar tutuklandı

Gözaltına alınan yazar Erol Mütercimler savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Paşalar tutuklandı

Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı Adnan Türkan da serbest bırakılan zanlılar arasında yer aldı. Türkan, adliye çıkışında, serbest bırakılması için ellerinde posterlerle gösteri yapan bir grup arkadaşı tarafından karşılandı.

Polisin tekmesiyle yere yığıldı, hayatını kaybettiArjantin'de bir polis, trafiği kestiği iddiasıyla Jorge Gomez isimli şüpheliye yolun ortasında tekme attı. Düşerken kafasını asfalta çarpan Gomez, kafatası kırığı sonucu hayatını kaybetti. O anlar, trafik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber