PKK’nın Yunanistan ile Kıbrıs planları

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) uzmanların hazırladığı “Avrupa’da PKK Yapılanması” başlıklı kapsamlı çalışma yayınladı.

PKK’nın Yunanistan ile Kıbrıs planları

Enes Bayraklı, Hasan Basri Yalçın, Murat Yeşiltaş editörlüğünde hazırlanan 666 sayfalık kitapta bölücü örgütün, Almanya başta olmak üzere, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Norveç’teki faaliyet ve yapılanması detaylı olarak aktarılıyor. 11 uzmanın, 11 ülkedeki PKK yapılanmasını incelediği kapsamlı çalışmada, PKK’nın, Yunanistan’daki faaliyetleri ve bağlantıları ifşa edildi. Günümüzde Yunanistan’daki PYD sorumlusu olarak Dr. İbrahim Müslim’in görev yaptığı ve PKK’nın düzenlediği birçok etkinlikte PYD sorumlusu olarak boy gösterdiği belirtilirken, “Müslim gerek Yunanistan’da Suriye’den göçen mültecilerin organizasyonu gerekse de Kuzey Suriye’deki PKK yapılanması ile temas açısından önemli bir konumundadır. Yunanistan’daki Rojava Kürdistanı PYD’nin Yunanistan’da faaliyet gösteren bir organıdır” deniliyor.

Ruken Demir, Rugeş Efrin, Songül Karabulut gibi birçok PKK militanının Yunanistan’da faaliyet gösterdiğine dikkat çekilirken, “Yunanistan’daki PKK yapılanmasına destek veren konumunda olan bir diğer örgüt Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Yunanistan temsilciliğidir. KYB’nin Atina’daki sorumluluğunu Rawa Baban isimli bir PKK sempatizanı yapmaktadır” bilgisi paylaşılıyor. Yunanistan’ın PKK için finans kaynağı açısından da önemli bir ülke konumunda olduğu, Lavrion Kampı’ndaki terör elemanlarının aktif olarak faaliyet yürüttüğü de aktarılıyor.

PKK’nın Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki finans trafiğini “Kıbrıs Kürdistan Dayanışma Komitesi” üzerinden yönettiği belirtilirken, Kıbrıs Rum Kesimi’nde her yıl 40 milyon euro gelir sağlandığına dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan anlaşma sonrası ilk açıklama...Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'nden çıkışı sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, "Şu andan itibaren 120 saatlik bir süreç işliyor. Bu 120 saatlik süreç içerisinde bu malum terör örgütü YPG'nin bu bölgeyi, yani özellikle de güvenli bölge olarak belirlediğimiz bölgeyi terk etmesi söz konusu." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber