Pkk'lı Turhallı'nın iadesi için Bakanlık devrede

DİYARBAKIR, Bingöl, Şırnak kırsalında uzun yıllar PKK terör örgütünün sözde bölge sorumluluğunu yapan ve 1990 yılından beri PKK’nın silahlı dağ kadrosunda yer alan Yusuf Turhallı’nın örgütten kaçarak Avrupa’ya gittiği yönündeki bilgiler üzerine, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü harekete geçti. Bakanlık, Turhallı’nın Türkiye’ye iade edilmesi için düğmeye bastı ve gıyabi tutuklu yargılandığı dava ile ilgili eylem evrakları ve iddianameyi, yargılandığı Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nden istendi.
PKK’nın son olarak Kuzey Irak’taki Behdinan kampı sorumlusu olan, aynı zamanda örgütün askeri konsey üyesi ve Suriye uyruklu ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin’in yardımcılığını yapan ‘Dr. Ali Zilan’ kod adlı Yusuf Turhallı’nın Avrupa’ya kaçtığı bilgisi üzerine, Türkiye’ye iade edilmesi için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü harekete geçti. Son 1 yıl içerisinde özellikle Şırnak bölgesinde verilen kayıplardan sorumlu tutularak sorguya alınması üzerine örgütten kaçarak KDP’ye sığınan, ancak PKK’nın KDP’yi tehdit etmesi üzerine sahte pasaportla Avrupa’ya kaçtığı belirlenen Yusuf Turhallı ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı’na da bilgi verildi.
HAKİM VE SAVCIYI ÖLDÜRMEKLE SUÇLANIYOR
Hakkında kırmızı bültenle uluslararası düzeyde yakalama emri bulunan Turhallı ile ilgili bilgilerin yeniden güncellenerek, bulunduğu ülke üzerinden Türkiye’ye iade edilmesi için hukuki süreç başlatıldı. Adalet Bakanlığı, Turhallı’nın örgüt içinde kaldığı 18 yıl boyunca katıldığı ve bizzat talimatını verdiği eylemlerle ilgili evrakların dökümünü ve gıyabi tutuklu olarak yargılandığı dava ile ilgili iddianamenin bir örneğini Özel yetkili Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nden istedi. Turhallı hakkında Diyarbakır’ın Kulp İlçesi'nde 1992 yılında kamu lojmanlarına saldırı düzenlenerek hakim ve savcının öldürülmesi ve İlçe Komando Taburu’na silahlı saldırı düzenlenmesi eylemine bizzat katılmaktan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda soruşturma yürütülüyor
13 ASKER 5 POLİSİN ŞEHİT EDİLMESİ
Yusuf Turhallı, Gabar Dağı’nda geçen yıl 13 askerin şehit edilmesi eyleminin talimatını vermekle de suçlanıyor. Söz konusu tarihte Botan Sahası adı verilen Siirt- Şırnak sorumlusu olan Turhallı’nın, bu saldırıyla ilgili talimatı 4 Aralık 2007 günü Gabar Dağı’nda öldürülen ‘Adil Biliki’ kod adlı Ramazan Aybi’ye verdiği, Aybi’nin ise kendisine bağlı bir grupla saldırı düzenleyip 13 askeri şehit ettiği belirtiliyor. Turhallı ayrıca 2006 yılında Batman kent merkezinde bir polis otosunun taranarak 5 polisin şehit edilmesi eylemiyle ilgili de savcılık kayıtlarına göre talimat vermekle suçlanıyor.
TIP FAKÜLTESİNDE OKURKEN PKK'YA KATILDI
Bingöl’ün Genç İlçesi nüfusuna kayıtlı olan 42 yaşındaki Dr. Ali Zilan kod adlı Yusuf Turhallı, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görürken 1990 yılında PKK’nın dağ kadrosuna katıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına göre, 1999 yılına kadar Diyarbakır’ın Kulp-Lice-Genç üçgenindeki örgütün Ape Musa Karargahı adını verdiği Akdağlar, Sağgöze, Servi, Hedik, Vengesor, Karat, Yazkonağı, Yeniyazı, Kermiş Boğazı, Şeytan Kayalığı, Cumboğazı bölgelerinde uzun yıllar Amed Eyalet Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. çok sayıda karakol baskını, pusu, mayınlama gibi eylemleri bizzat yönetip organize etti. Abdullah Öcalan’ın yakalanmasından sonra kendisine bağlı 80 kişilik grupla Kuzey Irak’a çekildi.
KAÇTIĞINI İTİRAFÇI DA DOĞRULADI
Yusuf Turhallı’nın örgütten kaçtığını, geçen ay KDP aracılığıyla güvenlik güçlerine teslim olan 15 yaşındaki PKK’lı E.A. da doğruladı. Yaşı küçük olduğu için savcı tarafından sorgulanan E.A., ‘Örgüte kandırılarak zorla götürüldüm’ dedi. E.A., savcıya Dağlıca olayıyla ilgili bildiklerini  şöyle anlattı:
“Dağlıca olayının planlayıcıları Dr. Ali Zilan kod adlı Yusuf Turhallı, Ape Hüseyin kod adlı Kadri Çelik, Alişer kod adlı Yücel Halis’tir. Uygulayıcıları ise Sabri kod; Agit kod Vahyettin Karay ve İranlı Agit kod’tur. Saldırı grubunda yer alıp eylemi koordine eden ise İran’lı Agit’tir. Ancak bu eylemi planlayanlardan Dr. Ali örgüt tarafından beceriksizlikle suçlandığı için bir süre önce soruşturmaya alınınca beraberindeki bir grup ile örgütten kaçarak KDP’ye sığındı. Örgüte en çok katılım şu anda Ermenistan’dan olmaktadır. Ayrıca Suriye uyrukluların kaçışlarında artış olduğu için, askeri kanadın başına Suriyeli Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin getirildi. İranlı'ların da kaçışlarını önlemek için de İran’a karşı savaşan PJAK kuruldu.”

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber