PKK'lılar İran'a kaçıyor

İngiliz The Independent gazetesine konuşan Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, PKK'nın gücünü İran'a kaydırdığını savundu

OSMAN ÖCALAN: Osman Öcalan, Erbil'de görüştüğü Independent muhabirine, "PKK Irak'taki gücünü azaltıp savaşçılarını İran'a kaydırmaya başladı. Bu PKK taktiğinin bir parçasıdır. Bir ülkede baskı altında kaldıkları zaman başka bir ülkeye geçerler" dedi. Gazete, "Bu gelişme, Türkiye'nin PKK'ya karşı askeri harekâtını daha da zorlaştıracak. Osman Öcalan'a göre, PKK'nın yaklaşık 7 bin kişilik bir gücü var. Türkiye'de 2 bin 750, Irak'ta sınır bölgelerinde 2 bin 500, İran'da da 1500 PKK'lı var. PKK asıl 4 milyon Kürt azınlığın bulunduğu İran'daki mücadelesini yoğunlaştırıyor" diye yazdı.PKK'nın gücünü İran'a kaydırması ve İran askerlerine saldırmaya başlamasının ABD'yi ikileme düşürdüğünü belirten Independent, "PKK, Türk askerlerini öldürünce Amerika onları terörist olarak niteleyip saldırıları kınıyor. Ama aynı şeyi İran askerleri söz konusu olunca, PKK'nın İran'daki kolu PJAK için yapmıyor. İranlılar, Amerika'nın PKK'ya destek verdiğini söylüyorlar" ifadesini kullandı.Haberde, "PKK, Kürtlerin kendi devletleri olmaması ve Ortadoğu'da farklı ülkelere dağılmış olmalarını iyi kullanıyor. Türkiye'de 15 milyon, Kuzey Irak'ta 5 milyon, İran'da 4 milyon, Suriye'de de bir milyon Kürt yaşıyor. Osman Öcalan, 'Kürdistan'ın parçalanmışlığı işimize geliyor' diyor" denildi. İngiliz The Independent gazetesi, Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'la görüştü. Öcalan, Türkiye'nin saldırı olasılığının belirmesinin ardından PKK'lıların İran'a kaçtıklarını söyledi.

Av tüfeğiyle dehşet saçtılarAdıyaman'da 3 katlı eve kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından otomobilden av tüfeği ile ateş açıldı. Saldırıda yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber