Rockçıları mı ima etti?

Cumartesi inşaat gezen Erdoğan’ın, pazar günü ‘Dün denetlemeye giderken orada gençliğimizin bir bölümünün halini gördük. Gerçekten üzüntü vericiydi’ demesi, ‘Yolu üzerindeki rock festivalini mi kastetti?’ sorusuna yol açtı

Rockçıları mı ima etti?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Harbiye Kongre Vadisi inşaatında yaptığı gezi sırasında gördüklerini, “Dün o dediğim tesisleri denetlemeye giderken orada maalesef gençliğimizin bir bölümünün halini gördük. Gerçekten üzüntü vericiydi” sözleriyle ifade etmesi tepki çekti.
Erdoğan’ın ziyareti sırasında, güzergahı üzerindeki Küçükçiftlik Parkı’nda Unirock Festivali’nin yapılıyordu ve bu da “Acaba Başbakan bu festivali mi ima etti?” sorularını akıllara getirdi. 

Başbakan’ın güzergâhı
Başbakan Erdoğan, Cumartesi günü saat 19.00 sıralarında Beşiktaş’daki çalışma ofisinden çıkarak 6 Ekim’de IMF toplantısına ev sahipliği yapacak olan Harbiye Kongre Vadisi inşaat alanına gitti. Erdoğan, ofisten inşaat alanına giderken Dolmabahçe Caddesi ve İnönü Stadı’nın bulunduğu Kadırgalar Caddesi’ni kullandı.
Yaklaşık 45 dakika boyunca inşaat alanını denetleyen Erdoğan, daha sonra aynı güzergahı kullanarak tekrar Beşiktaş’a döndü. Ertesi gün Ankara İl Kongresi’ne katılan Erdoğan, konuşmasının başında ziyaret ettiği Harbiye Kongre Vadisi’ni övdükten bir süre sonra şu konuşmayı yaptı: 

‘Gençliğin halini gördük’
“Özellikle, görsel medyada son dönemlerde bazı programlar var ki, bir baba olarak çocuklarımızın, gençlerimizin yarını için birşeyi vurgulamak istiyorum, hiçbir medya patronu gençliğimizin ahlaki erozyonuna fırsat vermemeli, ona zemin hazırlamamalı. Yarın öyle bir bela olur ki bu bela onları da çarpar, onları da vurur. Onun için güçlü olmaya mecburuz.
Anneler, babalar, ‘Sadece okullarda bu işi çözerim’ diye düşünmeyin. Bizim de üzerimize düşen görevler var. Eğer son zamanlarda bazı arzu edilmeyen cinayetler, katliamlar duyuyorsak ve bunlardan dolayı üzülüyorsak, anne, baba olarak kendimizi de hesaba çekmeliyiz. ‘Acaba biz nerede yanlış, nerede hata yaptık’ bunların da üzerinde durmalıyız.
Şunu da unutmamalıyız. Dün o dediğim tesisleri denetlemeye giderken orada maalesef gençliğimizin bir bölümünün halini gördük. Gerçekten üzüntü vericiydi. Bu şekilde sınırsız, kontrolsüz bir ahlaki erozyonun olduğu yapılanma bizi dertlendiriyor. Onun için aileye sahip çıkacağız. ‘Çoluğumuz, çocuğumuz nereye giderse, gitsin’ diyemeyiz. Kendi başına bırakılan unutmayın, ya davulcuya ya zurnacıya...”

Rock festivali vardı
Bu konuşmada son dönemdeki cinayetlere işaret eden Erdoğan’ın Münevver Karabulut cinayetini kastettiği konuşuldu. Erdoğan’ın “Gençliğin halini gördük” dediği yerin neresi olduğu ise anlaşılamadı. Ancak Erdoğan’ın kongre vadisine giderken geçtiği güzergah incelendiğinde o gün o saatte Erdoğan’ın geçiş yaptığı Kadırgalar Caddesi üzerindeki Küçükçiftlik Park’ta binlerce gencin katıldığı Unirock Festivali’nin yapıldığı anlaşıldı.
Çok sayıda yerli ve yabancı rock grubunun sahne aldığı festivalde gençler doyasıya eğlendi. Erdoğan’ın da tanık olma ihtimali çok yüksek olan bu festival, akıllara “Erdoğan’ın ahlaki erozyon yorumu yapmasına rockçılar mı neden oldu?” sorusunu getirdi.
Küçükçiftlik Park yetkilileri ise müziğin evrensel bir dil olduğuna dikkat çekerek, “Söz konusu festivale sadece gençler değil, 30-40 yaş üstü birçok kişi de izledi” diye konuştu.

Rockçıları mı ima etti

Başbakanlık: Özel bir yer veya mekân kastedilmedi
Başbakanlık kaynakları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Maalesef gençliğimizin bir bölümünün halini gördük. Gerçekten üzüntü vericiydi. Bu şekilde sınırsız, kontrolsüz bir ahlaki erozyonun olduğu yapılanma bizi dertlendiriyor” sözlerine, “Yaptığı seyahatlerde edindiği izlenimleri ifade etti. Özel bir yer veya mekan kastedilmedi” diye açıklık getirdi.
Başbakanlık kaynaklarından, Erdoğan’ın bu sözlerine ilişkin yapılan açıklamada özetle şöyle denildi:
“Başbakan’ın bu amaçla yaptığı özel bir denetleme söz konusu değil. Yaptığı seyahatlerde edindiği izlenimleri ifade etti. Özel bir yer veya mekan kastedilmedi. Bir yeri denetlemek amacıyla yaptığı bir seyahat de yok, ziyaret de yok. Genel olarak son dönemde yaşanan aile içi şiddete dikkat çekmek istedi. Annesini öldüren kızlar, babalarını öldüren çocuklar birbirlerini öldüren akrabalar gibi olayların giderek artması nedeniyle aile kurumu ve aile içi şiddetin nedenlerine dikkat çekmek istedi. Nitekim bu amaçla Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na aile kurumu ve aile içi şiddet konusunda üniversiteler ile birlikte bir araştırma yapılması talimatı verdi. Bu tür sorunların nedenlerinin ortaya çıkarılmasını istedi. Şu anda böyle bir çalışma yürütülüyor. Bunun sonuçları da kamuoyuyla paylaşılacak.” 
ANKARA Milliyet

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber