‘Rohingyalılara desteğimiz devam edecek’

Myanmar’dan kaçmak zorunda kalan Rohingya Müslümanlarına kapılarını açan Bangladeş’e fedakarlıkları için teşekkür eden Yıldırım, “10 milyona yakın mültecinin yüklerinin hafifletilmesi için Türkiye olarak destek vermeye devam edeceğiz” dedi

‘Rohingyalılara desteğimiz devam edecek’

Başbakan Binali Yıldırım, Arakanlı Müslümanların durumuna ilişkin, “10 milyona yakın mültecinin yüklerinin hafifletilmesi, sorunlarının asgari düzeye indirilmesi konusunda işin başından beri hep devrede olmaya gayret ettik. Türkiye olarak destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Başbakan Yıldırım, Bangladeş’te Başbakanlık Binasında, Başbakan Şeyh Hasina ile iki ülke arasında anlaşmaların imza töreni sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, iki ülke arasındaki güçlü bağları, tarihten gelen dostluğu ve kardeşlik ilişkilerini daha da ileriye götürmek istediklerini söyledi. Geçen yıl Türkiye’de 15 Temmuz’da meydana gelen alçak darbe girişiminin ardından Bangladeşlilerin, demokrasinin ve Türk hükümetinin yanında yer almalarını unutmadıklarını belirten Yıldırım, bunun için teşekkür etti. Yıldırım, iki ülke arasındaki dostluğun bununla da sınırlı olmadığını dile getirerek, “Ülkemizin istiklal mücadelesi yaptığı yıllarda Bangladeşli kardeşlerimizin gösterdiği destek ve fedakarlık, dayanışma her zaman hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır” ifadesini kullandı.

‘Rohingyalılara desteğimiz devam edecek’

Yıldırım, ikili ilişkileri daha da geliştirmek, özellikle Rohingya Müslümanlarının yaşadığı dramı yerinde görmek ve gerekli desteği yapmak için Bangladeş’te bulunduklarını kaydetti. Çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Yıldırım, büyüme ve kalkınma hedefinde Türkiye olarak, “kardeş Bangladeş’e nasıl katkı sağlanabileceğine” ilişkin konuları Başbakan Hasina ile ele alma fırsatı bulduklarını anlattı. Yıldırım, ayrıca Rohingya Müslümanları için yaptıkları büyük destek ve fedakarlıktan dolayı Bangladeş yönetimini tebrik ettiğini söyledi. Uluslararası diplomasi başarısından dolayı da Hasina’yı kutlayan Yıldırım “Öyle ümit ediyorum ki Myanmar ve Bangladeş arasında 24 Kasım’da imzalanan anlaşmanın, orta ve uzun vadede bu Rohingya Müslümanlarının tekrar kendi topraklarına dönüşümünü mümkün hale getirecektir” dedi.

‘Dünyanın sorunu’

Yıldırım, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası camianın da bu sorunu, “sadece Bangladeş’in sorunu” gibi görmekten artık vazgeçmesi gerektiğinin altını çizerek, “Gerek insani yardım konusunda gerekse de siyasi çözüm konusunda daha etkin hareket etmesi icap etmektedir. Siyasi çözüm tam olarak sağlanıncaya kadar zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan 10 milyona yakın mültecinin yüklerinin hafifletilmesi, sorunlarının asgari düzeye indirilmesi konusunda da biz Türkiye olarak hep devredeydik. Bundan böyle de desteğe devam edeceğiz” diye konuştu.

Yeni büyükelçilik 2019’da

TİKA tarafından Bangladeş’te Shaheed Suhrawardy Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yaptırılan kemoterapi ünitesinin açılışını yapan Yıldırım, daha sonra Türkiye’nin Dakka Büyükelçiliği yerleşkesinin temel atma törenine katıldı. Yıldırım, “Ülkemize yakışan büyük bir büyükelçilik külliyesi, 2019’da hizmete girmiş olacak” ifadelerini kullandı. Yıldırım’ın Bangladeş gezisine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı da eşlik ediyor.

‘Rohingyalılara desteğimiz devam edecek’

‘Dostluğumuzu pekiştirdik’

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina da Yıldırım’ın Bangladeş’e yaptığı resmi ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bu vesileyle Bangladeş halkına ve Arakan Müslümanlarına desteklerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Hasina, Yıldırım ile ortak ilgi duyulan bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerinin altını çizerek “Başta Arakan krizi olmak üzere birçok ikili ve uluslararası meselede Türkiye ile mutabakatımızı teyit etik ve dostluğumuzu pekiştirdik” dedi.

Mültecilere yemek

Bangladeş’in başkenti Dakka’da resmi temaslarını tamamlayan Başbakan Yıldırım, bugün Cox’s Bazar kentindeki mülteci kampında kalan Arakanlı Müslümanlarla bir araya gelecek. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) Cox’s Bazar kenti yakınlarında bulunan Maynar Guna bölgesindeki yerleşkesinde mültecilere yemek dağıtacak olan Yıldırım, 50 Arakanlı ile de sohbet edecek. Yıldırım, Cox’a Bazar kenti yakınlarındaki Kutupalong kampını ziyaret edecek, burada Türk yardım kuruluşlarının faaliyetlerine ilişkin bilgi alacak.

Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti

Başbakan Yıldırım, resmi ziyaret kapsamında Dakka’da, Savar Ulusal Şehitler Anıtı’nı da ziyaret etti. Anı defterine Türkiye ile Bangladeş halkları arasındaki kardeşlik bağlarının, bağımsız Bangladeş devletinin kuruluşunun öncesine dayandığını vurgulayan Yıldırım, “Türk milleti, Bengalli kardeşlerinin Kurtuluş Savaşı’mızda verdikleri desteği asla unutmayacaktır” dedi. Yıldırım, kendi ismi verilen fidanı anıtın bahçesine dikerek ziyaretini tamamladı.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber