Sandığa sertifikalı başkanlar gelecek

AK Parti, 24 Haziran seçimleri öncesi rafa kaldırdığı seçim mevzuatı değişikliği çalışmasını, İstanbul seçiminin ardından yeniden başlatacak. Değişiklik yasalaşırsa sandık kurulu başkanları bu alanda “sertifikalı” olan isimler arasından belirlenecek.

Sandığa sertifikalı başkanlar gelecek

AK Parti’nin, önümüzdeki süreçte gündeme getirmeye hazırlandığı seçim düzenlemeleri kapsamın-da sandık kurulu başkanlarının bu alanda özel eğitim almış “sertifikalı” isimler arasından belirlenmesi formülünü gündemine aldığı öğrenildi.

İstanbul seçimiyle ilgili tartışmalar, YSK’nın hakkında soruşturma açılmış ilçe seçim kurulu başkanla-rıyla ilgili son kararıyla yeniden alevlendi. AK Parti, 24 Haziran seçimleri nedeniyle rafa kaldırdığı se-çim mevzuatı değişikliği çalışmasını, İstanbul seçiminin ardından yeniden başlatacak. Seçimlerle ilgili tüm yasaları tek bir yasa çatısı altında birleştirmeyi planlayan AK Parti, oluşumları ve hatalı uygulama-ları ile 31 Mart seçimine damga vuran seçim kurulları ile sandık kurullarını da gerçekleştireceği re-form kapsamında yeniden değerlendirecek. Bundan sonraki seçimlerde seçim ve sandık kurulu kay-naklı hataları asgariye indirmeyi hedefleyen AK Parti’nin hayata geçirmeyi planladığı düzenlemeler ile il ve ilçe seçim kurulu başkanlarının belirlenme kriteri değiştirilecek, sandık kurulu başkan ve üye-lerinin eğitimi sürekli hale getirilip bu eğitim yasal dayanağa oturtulacak. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı ile YSK arasında imzalanan protokol ile gündeme getirilen halk eğitim merkezlerinde “San-dık Kurulu Görevlilerinin Eğitimi Kursu” uygulaması yasal dayanağa kavuşturularak sürekli hale getiri-lecek.

Sertifikalıya öncelik

Parti kaynaklarının aktardığı bilgiye göre; halk eğitim merkezleri ya da seçim dönemleri öncesi Adalet Akademisi benzeri kurumlar bünyesinde sandık kurullarında görev almak isteyenlere yönelik mev-cuttakinden daha kapsamlı ve uzun soluklu eğitim programı düzenlenecek. Bu eğitimler sonunda katılımcılara seçim mevzuatı ve yönetimi konusunda sertifika verilecek. İlçe seçim kurulları da mev-zuat uyarınca mülki idareden gönderilen liste içinden sandık kurulu başkan ve üyelerini belirlerken, “sertifikalı” isimlere öncelik verecek.

Kıdemli yerine dereceli hakim

Halen il merkezinde görev yapan en kıdemli hakim il seçim kurulu, ilçe merkezindeki en kıdemli ha-kim de ilçe seçim kurulu başkanlığı görevini üstleniyor. “Kıdem” kıstasının seçim mevzuatını çok iyi bilmeyen hakimlerin il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarını üstlenmesine yol açtığını, bunun da seçim-lere ilişkin tartışmalı uygulamaları beraberinde getirdiğine dikkati çeken AK Parti kaynakları, başkan-ların “en kıdemli hakim” yerine “birinci derece hakimler arasından YSK ya da üyeleri Hakimler Savcılar Kurulu’nca belirlenen il adalet komisyonlarınca belirlenmesi” önerisini değerlendiriyor.

Muhtarlık seçimi başka tarihte

Son yerel seçimlere damga vuran “muhtarlık seçimleri için göç” olgusu da AK Parti’nin seçim düzen-lemeleri çalışmalarına yön verecek. Bu kapsamda parti içinde muhtarlık seçimlerinin belediye seçim-lerinden ayrı bir tarihte yapılması ya da seçim öncesi adres nakillerinin daha katı kurullara bağlanıp belli bir takvim dışında nakillere izin verilmemesi formülleri tartışılıyor. AK Parti’nin yapacağı bir baş-ka düzenleme de il ve ilçe seçim kurulu başkanının belirlenmesine yönelik olacak.

Tam 1 ton! 400 bin liraya yaptılar...Adana’da tarihi Büyüksaat Kulesi’nin bulunduğu Vakıflar Çarşısı’na açılan Tespihçiler Çarşısı’nda sergilenen, 400 bin TL maliyetli, 1 ton ağırlığındaki kehribar tespih, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hazırlanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber