Savunma’da millilik yüzde 70’e çıktı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Ülkemizde maalesef millilik kavramını anlamayan, gücünün farkında olmayan, kendisine ve ülkesine güvenmeyen bazıları var ki bu zihniyet ülkemizde savunma sanayiimizin istenilen düzeyde ve süratte gelişmesini engellemiştir” dedi.

Savunma’da millilik yüzde 70’e çıktı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ASELSAN’ın ATO Congresium’daki “millileştirme” temalı “Güç Birliği Zirvesi”ne katıldı.

Hedef dünyada ilk 10

Savunma sanayiinin millileşmesi, silahlı kuvvetlerin caydırıcılığının artması, ekonomi ve savunma sanayinin uluslararası alanda üst sıralara çıkarılması için tercih değil zorunluluk olduğunu belirten Akar, “Ülkemizde maalesef millilik kavramını anlamayan, gücünün farkında olmayan bazıları var ki bu zihniyet ülkemizde savunma sanayimizin istenilen düzeyde ve süratte gelişmesini engellemiştir” diye konuştu.

“Kendi kayığını kendin çekmezsen bir yerlere gidemiyorsun” diyen Akar, “Parası peşin ödenmesine rağmen dost ve müttefik dediğimiz ülkelerden dahi modern silah ve mühimmatın tedarikinde gizli ve açık ambargolarla karşı karşıya kalınmış ve maalesef halen kalınmaktadır” dedi. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayii firma listesinde Türkiye’den dört firmanın bulunduğunu hatırlatan Akar, ASELSAN’ı dünyada ilk 10 şirket arasındaki görmek istediklerini belirtti.

Savunma sanayiinde yerli ve millilik oranın yüzde 20’lerden yüzde 70’lere çıktığını belirten Akar, şunları söyledi: “Bugün Pakistan’la MİLGEM, Katar’la Fırtına, Ukrayna’yla İHA ihraç sözleşmeleri imzalar duruma geldik. ATAK helikopterlerimize dünyanın her yanından ilgi gösterilmekte. Hürkuş başlangıç ve temel eğitim uçağı Silahlı Kuvvetlerimizin göz bebeği olmaya adaydır. İlk uçuşunu gerçekleştiren Gökbey genel maksat helikopterinin seri üretim süreci yakında başlayacak. 2018’de savunma sanayi ve havacılık cirosu 7 milyar dolara ulaşmış, ihracat ise ilk kez 2 milyar dolar sınırını aşarak 2,5 milyar dolara yaklaşmıştır.”

Yerli ve milli ürün

Bakanlığının son uygulamalarına ilişkin de bilgi veren Bakan Akar, askerlerin, personelin daha iyi ve kaliteli yemek tüketmesi için Tedarik Genel Müdürlüğü’nün, “Onaylı Tedarikçilik Uygulaması”nı hayata geçirdiğini belirtti.

“Fabrikalarımızda da yerli ve milli ürünlerden istifade etmek için, ‘Onaylı Tedarikçi Havuzu’ sistemiyle ilerlemeyi sürdürüyoruz” diyen Akar, sistemle en doğru tedarikçiyi seçerek işbirliklerini uzun soluklu kılmayı amaçladıklarını söyledi.

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber