Seçmenleri boşuna beklediler

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine bağlı Hürriyet ve Arifbey Köyleri İle Diyarbakır'ın Karaçevre köyünde yaşayan vatandaşlar sandığa gitmedi...

Seçmenleri boşuna beklediler


Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine bağlı Hürriyet ve Arifbey Köyleri köylerine köprü yapılmadığı için sandığa gitmedi

Oy kullanmak ne güzel!Okunma : 2616Yorum : 2Nazım ALPMAN Yurdum insanı kahkahaya boğuyorSandık görevlisi ölü bulunduSeçmeni boşu boşuna bekledilerKatılarak güleceğiniz en komik karelerDoğu Anadolu Bölgesi'nde oy verme işlemi saat 07.00'de başladı. Erken saatlerde sandık başına gidenler oylarını alınan geniş güvenlik önlemleri altında kullanmaya başladı.

Sandık görevlileri yoğunluğun saat 14.00 ile 15.00 arasında yaşanabileceğini söyledi. Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine bağlı Hürriyet ve Arifbey Köyleri ise sandığı protesto etti.

Köylerine köprü yapılması için 1972 yılında etüd çalışması yapıldığını ancak bugüne kadar bir kazma bile vurulmadığını söyleyen Arifbey Köyü Muhtarı Ercan Yıldız, seslerini duyurmak için Hürriyet köyü ile birlikte sandığa gitmeme kararı aldıklarını söyledi.

Artık kandırılan seçmen olmak istemediklerini vurgulayan Muhtar Ercan Yıldız, "Şeyran Deresi köyümüze 500 metre uzaklıkta olan Erzurum- Ağrı karayoluna olan bağlantımızı kesiyor. Dereye bir köprü yapılsa Ağrı ya da Eleşkirt ilçesine 16 kilometre uzaklıktayız. Ama tek şeritlik, 30 metrelik bir köprüyü bize çok gördükleri için altarnatif yoldan 35 kilometre yol katedip gidebiliyoruz. Bu nedenle Arifbey ve Hürriyet köyleri olarak sandığı protesto etme kararı aldık. İki köyde yaklaşık 400 seçmen var. Seçimler öncesi Cumhurbaşkanı, Başbakan ve milletvekilleri olmak üzere birçok yere köyümüzün durumunu anlatan mektup yazdık. Bir arpa boyu yol alamadık. Sesimizi duyurmak için sandığı protesto ediyoruz" dedi.

DİYARABIR'DA DA BİR KÖY SEÇİME GİTMEDİ

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Karaçevre köyünde yaşayan vatandaşlar, yol ve sağlık ocağı yapılmadığı gerekçesiyle sandık
başına gitmedi.

Karaçevre köyü muhtarı Mehmet Deniz, AA muhabirine, 225 haneli köylerine yol ve sağlık ocağı yapılmadığını söyledi.
Deniz, her seçim döneminde kendilerine vaat edilen hizmetlerin seçimden sonra unutulduğunu ileri sürerek, bugüne kadar kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirtti.

Yol yapılmadığından dolayı köylerine ambulansın gelemediğini, bazı hamile kadınların yolda doğum yaptığını anlatan Deniz, "Köyümüzde sağlık ocağı ve yol olmadığı gibi haşereye karşı ilaçlama bile yapılmıyor. Rüzgar esmediği geceler
haşereden uyuyamıyoruz. Halimizi seçimden sonra kimse sormuyor. Yok sayılıyorsak seçime de gitmiyoruz. Köyde 7’den 70’e herkes aynı düşüncede. Bu nedenle köy halkı olarak seçimde oy kullanmama kararı aldık. 648 seçmenin bulunduğu köyümüzde
sandık görevlileri dışında kimse oy kullanmadı. Belki bu şekilde sesimizi
duyurabiliriz" dedi.

NEVŞEHİR'DE BİR KÖYDE 137 SEÇMENDEN 5'İ OY KULLANDI

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine bağlı Doyduk köyünde seçmenler, sandığa gitmemeyi tercih etti. 137 seçmenin bulunduğu köyde 3’ü sandık görevlisi toplam 5 kişi oy kullandı.

Doyduk köyü Muhtarı Hacı Mehmet Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçimden önce köylülerle toplantı yaptıklarını, genel seçimlerde hiçbir partiye oy vermeyerek seçimi boykot etme kararı aldıklarını söyledi.

1966 yılından bu yana köye yapılması planlanan Doyduk Barajı’nın bugüne kadar ancak yüzde 10’unun tamamlandığını ve köye hizmet gelmediğini ileri süren Güngör, "(Size baraj yapılıyor) diye köyümüze başka ödenek ayrılmıyor. Köyümüz birçok hizmetten mahrum kalıyor. Fakat bu arada barajımızda da 45 yıl geçmesine rağmen hiçbir ilerleme yok. Muhtar olarak hangi kapıyı çalmışsam, bana söylenen (Sizin köyünüze baraj yapılıyor) oldu. Ama ortada ne baraj var ne de hizmet" diye konuştu.

Güngör, köye getirilen hizmetlerin de çevre köylerin ödeneklerinden kesilerek yapılan yatırımlar olduğunu ifade ederek, "Üç defa meclise gittim, milletvekilleriyle görüştüm. Söylediklerimi not aldılar, fakat hiçbir gelişme olmadı. Biz burada sadece AK Parti hükümetini değil, bugüne kadarki süreçte barajımızı tamamlamayan diğer partileri de boykot ediyoruz. Amacımız siyasi değil, sadece köyümüze hizmet getirebilmektir" dedi.

Köyde bulunan 137 kişiden 3’ü sandık görevlisi olmak üzere toplam 5 kişinin oy kullandığı bildirildi.


Köylüler sandığa gitmedi
ŞANLIURFA’nın Siverek ilçesine bağlı Çıkrık, Kavaklıdere, Kayacık ve Akyurt köylerinde yaşayanlar, kendilerine söz verildiği halde hizmet yapılmadığı gerekçesiyle oy kullanmadı. Bin 200 seçmenin bulunduğu 4 köyde sadece sandık görevlileri oy kullandı.
Siverek İlçesine bağlı Karacadağ bölgesinde bulunan Çıkrık, Kavaklıdere, Kayacık, Akyurt köylerinde yaşayan vatandaşlar, yol, su ve sağlık ocağı yapılmadığı gerekçesiyle sandık başına gitmedi. Bin 200 seçmenin oy kullanmadığı 4 köy adına açıklamada bulunan Kıyıcık Köy Muhtarı Mehmet Delidolu, "Halen köylerimizde yol, su, elektrik sıkıntısını had safhada yaşıyoruz. Seçim döneminde köylerimize gelen siyasetçilerin sözlerine inanmadığımız için sandık başına gitmeme kararını aldık. Köylerimizin bu sorunları çözülene kadar yapılacak seçimlerde oy kullanmayacağız" dedi.

Dalış eğitimi yapan astsubay kaybolduBartın'ın Amasra ilçesinde, dalış eğitimi yaparken suda gözden kaybolan astsubay için arama çalışmaları başlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber