Şehit cenazelerine tam kadro katılacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘CHP il başkanlarının şehit cenazelerine alınmaması için valilere talimat verdiğini’ açıklaması CHP’nin 81 il teşkilatında eş zamanlı basın açıklamasıyla protesto edildi.

Şehit cenazelerine tam kadro katılacağız

CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) konuyla ilgili bildirisini okuyan il başkanları “Şehitlerimiz arasında ayrım yapan anlayış, şimdi de şehit cenazeleri üzerinden milleti bölmek peşindedir. Şehitlerimiz siyasi partilerin değil, milletimizin evlatlarıdır” denildi. Açıklamada CHP’lilerin bundan sonra da şehit cenazelerine tam kadro katılacakları vurgulandı. İl Başkanları aynı şekilde 81 ilde Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

CHP İzmir İl Başkanı Güzide Uzun, “Bu sorumsuz ve hadsiz tutum açıkça ateşle oynamaktır. Toplumun şehit cenazeleri üzerinden ayrıştırmaya dönük bu kışkırtıcı açıklamaları kınıyor, Ak Parti’den konuyla ilgili derhal özür bekliyoruz” derken İl Sekreteri Birgül Değirmenci, “Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan bu açıklamanın neresindedir? Eğer bu açıklamayı reddedip derhal İçişleri Bakanı hakkında gereğini yapmazlarsa, bunun derin mahfillerde hazırlanmış bir kaos planı olduğunu gösterir” ifadesini kullandı.

CHP Eskişehir İl Teşkilatı da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Açıklama için Valiliğe dilekçe veren CHP’liler izin verilmeyince Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak burada açıklama yaptı.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, “Ne kadar kaygı olursa olsun, bir saldırı da olsa şehit cenazelerine katılacağız; ama umarım o protokollerin olmayacağı bir Türkiye yaşarız” diye konuştu. CHP Adana İl Başkanı Emrah Kozay: Terörün kökünün kazınması ve bir daha şehitlerimizin gelmemesi en büyük arzumuzdur. Vatanımız uğruna şehit düşecek evlatlarımızı ebediyete uğurlamaktan bizi kimse alıkoyamaz. Şehit cenazesi olduğunda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün yöneticilerimizle, milletvekillerimizle, il ve ilçe başkanlarımızla ve örgütlerimizle tam kadro halinde orada, şehitlerimizin huzurunda ve şehit ailelerimizin yanı başında olup, onların acılarını paylaşacağız” dedi.

Kaftancıoğlu’ndan suç duyurusu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Süleyman Soylu’nun yaptığı konuşmada kendisini hedef gösterdiğini öne sürerek suç duyurusunda bulundu. CHP MYK’nın konuyla ilgili bildirisini Şişhane Meydanı’nda okuyan Kaftancıoğlu, “Biz, şehit cenazelerinde siyasi rant peşinde koşanlardan değiliz, kandan beslenerek halkı milli duygularını sömürenlerden değiliz” dedi.

Partisinin şehitleri ayrıştırmadığını vurgulayan Kaftancıoğlu, “Bugüne kadar tek bir gencimizin şehit olmaması için mücadele ettim, bundan sonra da edeceğim. Bugüne kadar tek bir anne evladının arkasından ağlamasın diye mücadele ettim, bundan sonra da edeceğim” ifadelerini kullandı. Kaftancıoğlu, açıklamanın ardından Çağlayan Adliyesi’ne giderek Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. Soylu hakkında, “Hakaret”, “İftira”, “Kişilik haklarına saldırı”, “Tehdit”, “Herkesin gözünde küçük düşürme”, “Kişilerin huzurunu bozma”, “Halkı kin ve nefrete sevk ettirme” suçlarından soruşturma açılarak cezalandırılması talep edildi.

MHP'li Semih Yalçın'ın oğlu Ankara Kalesi'nden düşerek hayatını kaybettiMHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu Turan İlteber Yalçın, Ankara Kalesi'nin surlarından kayalıklara düşerek hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber