Şentop’tan 15 Mart önerisi... ‘İslamofobiye Karşı Uluslararası Dayanışma Günü olsun’

Dünya Parlamentolararası Birlik’in (PAB) 140. Genel Kurulu, geçen hafta Katar’ın başkenti Doha’da toplandı. Türkiye’yi TBMM Başkanı Mustafa Şentop temsil etti.

Şentop’tan 15 Mart önerisi... ‘İslamofobiye Karşı Uluslararası Dayanışma Günü olsun’

Şentop, dönem başkanlığını yürüttüğü Asya Parlementerler Asamblesi’nin (APA) Danışma toplantısı oturumunun, açılış konuşması ve moderatörlüğünü de yaptı. Şentop, her iki toplantıda yaptığı konuşmalarda uluslararası sorunları dile getirdi.

Şentop, Yeni Zelanda’da camilerde meydana gelen ve 50 kişinin hayatını kaybettiği ve birçok kişinin yaralandığı terör eyleminin gerçekleştiği tarih olan 15 Mart’ın, “İslamofobiye Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edilmesi konusunda Parlamentolararası Birlik Genel Kurulu’na teklif sundu. Şentop’un teklifi görüşülmek üzere Genel Kurul gündemine alındı. Katar Emiri El Sani de Şentop ve beraberindeki heyeti sarayda ağırladı. Genel Kurul toplantısı sırasında Parlamentolararası Birlik Başkanı Gabriela Cuevas Barron, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Mali, Rusya Federasyonu, Pakistan parlamento başkanları ve Yeni Zelanda Parlamento Başkanvekili ile ikili görüşmeler de yapıldı. Görüşmelerde, ağırlıklı olarak uluslararası gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Şentop’tan 15 Mart önerisi... ‘İslamofobiye Karşı Uluslararası Dayanışma Günü olsun’

Şentop’tan 15 Mart önerisi... ‘İslamofobiye Karşı Uluslararası Dayanışma Günü olsun’

Toplantıya; Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği Türk Grubu Başkanı Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu üyeleri Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya ve Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ile Prof. Dr. Abdul Ahat Andican katıldı. Şentop, parlamento başkanlarına, Türk el sanatları ürünlerini hediye etti. El emeği göz nuru işlemeli vazo ve tabaklar büyük beğeni topladı. Toplantıya; 178 ülkenin parlemento başkanı, milletvekilleri ve diplomatlarından oluşan yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Nürnberg'deki Türk marketine saldırdıTürk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu tarafından Fırat'ın doğusuna yönelik başlatılan 'Barış Pınarı Harekatı'nı protesto eden terör örgütü PKK yanlısı yaklaşık bin 500 kişi, Nürnberg'in güneyinde bulunan Türk marketine saldırdı. Saldırganlar, polisin müdahalesine rağmen market sahibi Mustafa Ş.'nin oğlu Ömer Ş.'nin sopayla başını yardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber