Şirazesinden çıkmış yargıya vereceğim

Başbakan Erdoğan ABD’den döner dönmez, kendisine ‘diktatör’ diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu’na dava açacağını söyledi. Erdoğan, Kurtulmuş’un partisinin başına geçeceği iddiasını ise yalanladı.

Şirazesinden çıkmış yargıya vereceğim

ABD Başkanı Obama’nın davetlisi olarak Amerika’ya yaptığı resmi geziyi tamamlayan ve Türkiye’ye dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı basın toplantısında kendisine “Diktatör” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap verdi.
Özel uçak ANA ile saat 14.25’te İstanbul’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
‘Referandum yolu açılır’
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, 2014’te yapılması tartışılan üç seçim konusunda Milliyet’e açıkladıgğı “3-8-11 formülü” ile ilgili “Cumhurbaşkanlığı konusu malum, tarihi belli. Yerel seçim tarihi belli. Ama yeni anayasa ile ilgili bir değişiklik söz konusu olması halinde o zaman tabii ki bir referandum açılabilir” dedi.
Erdoğan, anayasa değişikliği ve referandum konusunda “Bu yollardan bir tanesi 330’dur. Bir diğeri de anaysa değişikliğinde müşterek hareket edilmesi halinde, dayanışmaya gidecek muhalefet partisidir. Şu anda muhalefet bu işe sıcak bakmadığına göre şu olabilir: Sunduğumuz tasarı, gerek kendi milletvekillerimiz gerek de muhalefet partilerinin milletvekillerinin serbest bırakılması halinde atılacak bir adımla belki referandum yolunu açabilir. Milletimden evet oyu alabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.
‘Sağır duymaz uydurur’
Erdoğan, “2014 yılında sizin Cumhurbaşkanlığına aday olacağınız, Parti Genel Başkanlığınaysa Numan Kurtulmuş’un geçirileceği konuşuluyor. Doğruluk payı var mı?” sorusuna şu cevabı verdi:
“Hepsi hayali, sağır duymaz uydurur kabilinden şeyler. Sağır kardeşlerime tabii hakaret olmasın. Böyle bir şey de gündemimizde asla yok. Bunun vakti saati geldiğinde kim nereye aday olur veya kim nereye görevlendirilir, bizim partimizde biraz da bu ilkeler vardır.”
Başbakan Erdoğan, partisinin dünkü grup toplantısında kendisini diktatöre benzeten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ise şu cevabı verdi:
‘CHP’ye üzülüyorum’
“Ben Kılıçdaroğlu’na cevap vermiyorum. Kılıçdaroğlu’na cevabımı, avukatlarım vasıtasıyla yargı ne diyorsa,arayacağım. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığını yürüten bir insana bu ülkenin siyaseti içerisinde yer alan veya almayan hiç kimse katil sıfatını yakıştıramaz. Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Bu ülkede kimin katil olduğunu, kimin katillerle işbirliği halinde olduğunu yargı ortaya çıkaracaktır. Yani adeta PKK yandaşlarını, DHKP-C örgütünün içerisinde olanları savunan çok net; ‘Ben de gider oraya üye olurum. Nerede o örgüt?’ diyen kişi Kılıçdaroğlu’nun kendisidir.
Sayın Kılıçdaroğlu şirazesinden çıkmış vaziyettedir. CHP’nin içine düştüğü duruma üzülüyorum. Türkiye’de böyle bir muhalefet olmamalıydı. Zira demokrasi güçlü muhalefetlerle güç kazanır.”

Kızının doktora törenine katıldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, California eyaletinde Silikon Vadisi’nde incelemelerde bulunduktan sonra kızı Esra Albayrak’ın Berkeley Üniversitesi’ndeki doktora mezuniyet törenine katıldı. Doktora töreninde Esra Albayrak, kürsüye oğlu Ahmet Akif ve kızı Mahinur ile birlikte çıktı. Törenin ardından rektörlüğü ziyaret eden Erdoğan, burada yetkililerden üniversitenin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. (AA)

Çizgimizi koruyoruz
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin “Basında Suriye konusunda sizin Obama’nın çizgisine yaklaştığınız yorumları yapıldı”sorusuna da şu cevabı verdi: “Sayın Obama’nın çizgisi bu konuda nedir onu da sormak gerekir. Kaldı ki başbakanlık sürem 10 buçuk yıl oldu. Siyasette de 40 yılı aşkın bir sürem var. Çekirdekten geliyorum. Kendimize ait olan çizgiyi de bugüne kadar değiştirmedik. O çizgimizi de aynen koruyoruz.

Tekme ve sopalı kavga kamerada!İki grup arasında çıkan kavgada sopa, demir ve sandalyeler kullanıldı. Tekme yumrukların havada uçuştuğu kavga cep telefonu ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber