Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan o davayı geri çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ mezuniyet töreninde kendisine hakaret içeren pankart taşımalarının ardından haklarında dava açılan 4 öğrenci ile dün görüşmüş, öğrenciler hakkında açılan davanın geri çekilmesi için talimat vereceği öğrenilmişti. Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, söz konusu davayı geri çekme dilekçesini mahkemeye sundu.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan o davayı geri çekti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ’lü 4 öğrenci ve bir kırtasiye dükkanı sahibi hakkında açılan davayı geri çekti. Mahkemeye verilen dilekçede, "Atılı suçtan dolayı yapılan soruşturma sürecinde sanıkların eylem nedeniyle üzüntü ve özür içeren beyanları, sanıkların genç ve öğrenci oluşları da dikkate alınarak Cumhurbaşkanımız tarafından sanıklarla ilgili vaki şikayetimizden feragat edilmesi talimatı verilmiştir. Cumhurbaşkanımız, gençlerimizin siyasetle ve ülke sorunlarıyla ilgilenmelerinden büyük memnuniyet duymakta ve gençlerimize güvenmektedir. Bu çerçevede başta seçilme yaşının 18 yaşına düşürülmesi de dahil olmak üzere gençlerimizin ülke yönetimine katılımı hususunda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılan reformlar milletimizin bilgisi dahilindedir. Ancak gençlerimizin düşüncelerini ifade ederken bir kısım marjinal gruplara ve sorumsuz siyasetçilere özenerek hakarete tevessül etmesi, Cumhurbaşkanımızın tasvip edebileceği bir hal tarzı değildir" denildi.

Dilekçenin devamında şunlar kaydedildi: "Cumhurbaşkanımız, gençlerimizin öncelikle eğitim gördükleri alanda ülkemize sadakatle hizmet etmelerini, siyaset ve diğer alanlarda düşüncelerini açıklarken de hakarete tevessül etmeden sorumlu ve nezih üslup benimsemelerini ümit ve arzu etmektedir. Arz olunan ve resen göz önünde bulundurulacak çerçevesinde sanıklar hakkında vaki şikayetten vazgeçtiğimizi ve katılma talebimizin bulunmadığını vekaleten saygıyla arz ve talep ederiz."

GÖRÜŞME DÜN GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ mezuniyet töreninde açtıkları pankartın ardından gözaltına alınan öğrencilerle dün görüşmüştü. Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde çay daveti yaptığı öğrencilerle görüşmesi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile buluşmasından sonra gerçekleşti.

ODTÜ'lü öğrencilerin aileleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatı Hüseyin Aydın ile irtibata geçti. Öğrencilerden birinin annesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazması üzerine görüşmeye giden süreç başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek isteyen öğrencilerin talebi ise geri çevrilmedi.

Öğrencilerin çiçek takdim ettiği ve samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Erdoğan, öğrenciler ile tek tek ilgilendi, ailelerini ve nereli olduklarını sordu. Öğrencilerden birinin savunma sanayi ile ilgili ödüllü projesi olduğunu öğrenmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayi alanında yapılanları anlattı.

Erdoğan, seçkin bir üniversite olan ODTÜ'nün de savunma sanayi alanına katkı sağlaması gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin kalkınması için uğraştıklarını belirterek, gençlerden de bu atılımlara katkı sağlamalarını istedi.

ÖĞRENCİLERE YERLİ CEP TELEFONU HEDİYE ETTİ

Öğrencilerden biri böyle bir olaya sebebiyet vermek istemediklerini, bu nedenle üzgün ve pişman olduklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşmenin sonunda öğrencilere, "Yerli bir cep telefonu size hediye ediyorum." diyerek, Vestel'in Venüs marka cep telefondan armağan etti.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan AK Parti MYK toplantısı sonrasında açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "ODTÜ'lü öğrencilere karşı açılan dava Cumhurbaşkanımızın avukatları tarafından geri çekilecektir"dedi.

Siirt'te PKK'lı teröristlere ait drone ele geçirildiSiirt'in Eruh ilçesinde PKK terör örgütüne yönelik operasyonda 4 sığınakta drone ile çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber