Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj! 'Gereken neyse onu yaparız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler'de yaklaşık 100 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen "10 Bin Hatim 100 Bin Dua" programında konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Tüm batıya sesleniyorum. Ey  batı, başta Almanya bu adamınıza çeki düzen verin. Kendisine çeki düzen vermezse  olay farklı yere doğru gider. Çünkü bizim de kendimize göre argümanlarımız var,  atacağımız adımlar var. Bu bakımdan orada benim 250 bin kardeşime zulmedilmesine  asla müsaade etmeyiz. Gereken neyse biz de onu yaparız." dedi.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj! 'Gereken neyse onu yaparız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Buradan Avrupa'ya, doğrusu Avusturya'ya, Avusturya'nın Başbakanına sesleniyorum; bak daha çok gençsin, daha senin çok tecrübe edinmen lazım. Bak şunu unutma; senin bu çıraklığın, bu tavırların senin başına çok işler getirebilir. Zira bilesin ki Avusturya'da bir caminin kapatılması, oradaki Müslümanların, din adamlarının Avusturya'dan atılması, yurt dışı edilmesi yeniden bir haçlı-hilal mücadelesini başlatır ki bunun sorumlusu da sen olursun." dedi.

Erdoğan, Esenler Belediyesi'nce Dörtyol Meydanı'nda düzenlenen "10 Bin Hatim 100 Bin Dua Buluşması" programına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada sözlerine, "Ramazan-ı Şerif'inizi, Kadir Gecenizi tebrik ediyorum. Bu mübarek günlerin ve gecenin hepimizin affına ve mağfiretine vesile olmasını Rabbim'den niyaz ediyorum." diyerek başlayan Erdoğan, bugün bu meydanda 10 binlerce kişinin birlikte olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın." diyerek, Esenler halkının okuduğu 10 bin hatme ve 100 bin duaya "amin" diyeceklerini kaydetti.

Kur'an ayında, dillerinden Kur'an-ı Kerim'i, gönüllerinden Allah ve Resulullah aşkını eksiltmeyen tüm vatandaşlara teşekkür eden Erdoğan, bu mübarek ramazan ayının, Kur'an tilavetleriyle, Mukabele-i Şerifler ve Hatmi Şerifler ile ihya edenlere, "Allah kabul etsin" dedi.

"GEREKEN NEYSE BİZ DE ONU YAPARIZ"

Erdoğan, "Rabbimizden bu mübarek gece hatrına, ülkemizin, milletimizin tüm Müslümanların ve insanlığın huzuru, esenliği, güvenliği, refahı için bizlerden rahmetini esirgememesini diliyoruz." diyerek, şunları kaydetti:

"Filistin'de her gün masum çocuklar, kadınlar, erkekler, tekerlikli sandalyedeki engelliler, yaralılara yardım eden hemşireler katlediliyor. Zalim İsrail yönetimi, siyonist İsrail yönetimi Filistinlilere adeta nefes aldırmıyor. Suriye'de insanlar evlerinde, sokaklarında, çocuklar okullarında başlarına ne zaman bomba yağdırılacağını bilememenin korkusu içinde yaşıyor. Terör örgütleri, Suriye'de hala cirit atıyor. Orta Doğu'dan Kuzey Afrika'ya, Güney Asya'dan Avrupa'ya kadar her yerde Müslümanlara yönelik baskılar her geçen gün artıyor.

Avusturya'nın şu anda Müslümanlara, camilere, ibadethanelere yönelik tavrı, Avrupa'daki İslam düşmanlığının ve ırkçılığın sadece görünen yüzüdür. Burudan Avrupa'ya, doğrusu Avusturya'ya, Avusturya'nın Başbakanına sesleniyorum; bak daha çok gençsin, daha senin çok tecrübe edinmen lazım. Bak şunu unutma; senin bu çıraklığın, bu tavırların senin başına çok işler getirebilir. Zira bilesin ki Avusturya'da bir caminin kapatılması, oradaki Müslümanların, din adamlarının Avusturya'dan atılması, yurt dışı edilmesi yeniden bir haçlı-hilal mücadelesini başlatır ki bunun sorumlusu da sen olursun.

Bunu söylerken sadece oraya seslenmiyorum. Tüm batıya sesleniyorum. Ey batı, başta Almanya bu adamınıza çeki düzen verin. Kendisine çeki düzen vermezse olay farklı yere doğru gider. Çünkü bizim de kendimize göre argümanlarımız var, atacağımız adımlar var. Bu bakımdan orada benim 250 bin kardeşime zulmedilmesine asla müsaade etmeyiz. Gereken neyse biz de onu yaparız. Arakan'daki Müslümanları yerlerinden, yurtlarından etmekle, Avrupa'nın göbeğinde Müslümanların camilerini kapatmanın, zihniyet bakımından hiçbir farkı yoktur."

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan net mesaj Gereken neyse onu yaparız

"BİZİM BU TÜR DOSTLARIMIZ YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dolayısıyla Avrupa Birliği'nin, Birleşmiş Milletler'in bu konuda gerekli tedbirleri alması gerektiğini vurgulayarak, "Demokrasiyi, özgürlükleri, hakları sadece kendileri için isteyenlerin maskeleri birer birer düşüyor. Türkiye'de Cumhuriyet Halk Partisi gibi partiler veya diğerleri ne diyor? 'Bak, yurt dışında dostumuz kalmadı.' Eğer senin dost diye aradıkların Avrupa'daki, Avusturya'daki Kurz ise sen onlarla dost olmaya devam et. Bizim bu tür dostlarımız yok. Eğer siyonist İsrail ise sen onlarla beraber devam et. Eğer Suriye'deki Esed ise sen Esed'le dost olmaya devam et. Bizim bu tür dostlarımız zaten yok. Bize zalimlerden dost olmaz. Bize hiçbir zaman zulmedenlerden dost olmaz. Biz adil davrananlarla yolumuza devam ederiz." ifadelerini kullandı.

"DÜNYA ZALİMLERE KALMAZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ey zalimler; şunu iyi bilin ki zulümle abad olunmaz. Biz şunu da söyleriz; zalimler için yaşasın cehennem. Dünya zalimlere kalmaz. Mazlumun ahı, eninde sonunda sizi alaşağı eder." dedi.

Burada konuşan Erdoğan, yanlışlara engel olması gereken uluslararası kurumların maalesef büyük bir atalet içinde başka işlerle uğraştığını söyledi.

Önlerinde 24 Haziran seçimlerinin olduğunu kaydeden Erdoğan, "Fazla zamanımız kalmadı ama benim sizden ricam var. Şu 13 gün içinde kardeşlerim çok yoğun çalışacağız. Hanımlar; kapı kapı dolaşmalıyız. Gençler, kapı kapı dolaşmalıyız. Lise son sınıf, üniversiteli genç arkadaşlarımızla, çalışanlarla kucaklaşarak hep birlikte inşallah AK Parti çatısı altında toplanmalıyız." diye konuştu.

Kalabalığa "Buna hazır mıyız?", "Buna var mıyız?" diye seslenen Erdoğan, "Evet" cevabını alınca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Esenler zaten güçlü, bunu biliyorum ama bu defa çok daha farklı bir şekilde Esenler patlamalı. Biz işte bunun için ne dedik? Davos'ta 'one minute' dedik. Kime? İsrail'in başındakine. Biz bunun için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda tüm dünyaya ne dedik? 'Dünya 5'ten büyüktür' dedik. Ey zalimler; şunu iyi bilin ki zulümle abad olunmaz. Biz şunu da söyleriz; zalimler için yaşasın cehennem. Dünya zalimlere kalmaz. Mazlumun ahı, eninde sonunda sizi alaşağı eder.

Bizim itirazlarımız, bizim isyanımız kendimiz için değildir. Biz dünyadaki tüm mazlumların, mağdurların sesiyiz. Yürekten inanıyoruz ki haklıyız ve kazanacağız. İnanıyoruz, onun için üstünüz. İnşallah, bu defa tarih güçlünün değil, haklının zaferini yazacak."

Dünyadaki tüm gariplerin, ezilmişlerin dertleriyle dertlendiklerini, bölgedeki tüm horlanmışların, sürgün edilmişlerin, yalnız bırakılmışların yanında olduklarını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz ülkemizdeki 81 milyon vatandaşımızın her birinin eğitiminden, sağlığından, huzurundan, geleceğinden sorumluyuz. Bu ağır yükü nasıl taşıyabiliyoruz biliyor musunuz? Allah'ın yardımıyla ve milletimizin desteğiyle taşıyoruz. Evet, bu millet işte bu gece burada olduğu gibi, şu alanı tıklım tıklım doldurduğu gibi, sizler yanımızda olduğunuz sürece, Allah'ın izniyle yedi düvelle de mücadele ederiz, hedeflerimize de ulaşırız, rakiplerimizin de üstesinden geliriz. Kardeşlerim, güneydoğulu kardeşlerim; güneydoğudaki tüm hemşehrilerinizi arayacaksınız. Hepsini arayacaksınız. Onlara bunları anlatacaksınız. Doğudaki kardeşlerim, aynı şekilde arayacaksınız, anlatacaksınız. Çünkü hala bazı şeylerin farkında değiller ve değerli kardeşlerim işte bu yanlış gidişi hep birlikte düzeltmemiz lazım. Biz ne Türkçüyüz ne Kürtçüyüz ne Lazcıyız ne Arnavutçuyuz ne Boşnakız ne şuyuz ne buyuz. Herkes Rabbimizin emriyle, kavimler, kabileler halinde yaratılmıştır. Öyle mi? Üstünlük neyledir? Üstünlük takva iledir, itikat iledir. Dolayısıyla bizi birbirimizden ayırmaya çalışanlara aldanmayın. Yunus ne diyor? 'Yaratılanı severiz yaratandan ötürü' diyor."

Bölmek isteyenlere gereken cevabı vereceklerini kaydeden Erdoğan, "Zira bu millet, Malazgirt'te tek millet değil miydi? Çanakkale'de tek millet değil miydi? Tek milletin içinde Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı vesaire hepsi yok muydu? Selahaddin-i Eyyubi'yi ayırmak mümkün mü? Selahaddin-i Eyubbi'yi ayırt edemeyeceğimize göre Türk'ü Kürt'ten ayırmak mümkün mü? Nedir bu PKK'nın yaptığı? PKK'nın arkasında olduğu siyasi partinin yaptığı nedir? Öyleyse bütün akraba, yakın ne var ne yok hepsini aramamız lazım. Artık birlik vaktidir. Artık, beraberlik vaktidir. Bunlardan taviz vermemeliyiz. Bu gece bunun için önemli bir gece. Buna çok dikkat edeceğiz. Onun için de bizi bir olarak bir yere taşıyacak olan tek şeyimiz var." ifadelerini kullandı.

Rabia'nın unutulmaması gerektiğine işaret eden Erdoğan, bunun çok önemli olduğunu vurguladı.

"24 HAZİRAN'DA GELECEK ASRIN İSTİKAMETİNİ BELİRLEYECEĞİZ"

Erdoğan, katılımcılarla Rabia işareti yaparak, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" diye seslendi.

Tek devletin içinde Türkiye'deki tüm etnik unsurların olduğunu, bunun da Türk milletinde toplandığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Tek bayrak. Şu bayrağımızdan başka bayrak var mı? Öyle gelip de PKK'nın arkasında olduğu malum siyasi partinin o paçavraları bizi ilgilendirmez. Tek vatan derken 780 bin kilometrekareyle bu vatanı kimse bölemeyecek, parçalayamayacak. Buna fırsat vermeyeceğiz. Tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devlet bu topraklarda tanımıyoruz. Yok paralel devletmiş, yok şu, bu devletiymiş. Böyle bir şey yok. Bunu korumak için, gençler o halde ne yapacağız? Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bunu başarmamız lazım. Bunu başardığımız anda Allah'ın izniyle sonu çok daha iyi olacak. Çok koşacağız, çok çalışacağız. Durmak yok."

Erdoğan, millettin İznik ve Konya'da Selçuklu'yla bu coğrafyanın kaderini çizdiğini, Söğüt'te diktiği fidanın 3 kıta yedi iklimi kuşatan bir dünya devletine dönüştürdüğünü, İstanbul'u fethederek çağ kapatıp çağ açtığını, Çanakkale'de küllerinden yeniden doğduğunu, istiklal harbinde kendisine biçilen gömleği yırtıp attığını, 15 Temmuz'da özgürlüğüne ve geleceğine canı pahasına sahip çıkacağını gösterdiğini dile getirdi.

Şimdi milletin önünde yeni bir tercih olduğunu, 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmekle kalmayıp aynı zamanda gelecek yarım asrın, bir asrın istikametinin belirleneceğini vurgulayan Erdoğan, "Esenler 24 Haziran'da güçlü Meclis diyor muyuz? Güçlü hükümet diyor muyuz? Güçlü Türkiye diyor muyuz? Vakit birlik vakti diyor muyuz? Vakit Türkiye vakti diyor muyuz? Rabbim hepinizden razı olsun. 24 Haziran'da sandıkları sizlere emanet ediyorum." dedi.

Erdoğan, katılımcıların Kadir Gecesi'ni tebrik ederek, Ramazan Bayaramı'nı şimdiden kutladı.

NOTLAR...

Esenler Belediyesi'nin düzenlediği "10 Bin Hatim 100 Bin Dua Buluşması" için vatandaşlar Dörtyol Meydanı'na akın etti.

Yüz binlerce kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Türk bayrakları ile karşıladı. Program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, selamlama konuşması yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da programa katıldı.

Vatandaşlar, şehitler ile Filistin, Gazze, Doğu Türkistan, Suriye, Irak, Mısır ve Arakan başta olmak üzere İslam coğrafyasının huzura kavuşması ve dünyadaki tüm mazlumlar için ellerini açıp dua etti.

İlçedeki din görevlileri, Kur'an Kursu öğrencileri ve gönüllü vatandaşlar tarafından okunan 10 bin Hatm-i Şerif’in duası Ömer Döngeloğlu, Necmettin Nursaçan ve Cemal Bolat tarafından yapıldı. Noter huzurunda yapılan çekilişle belirlenen 10 kişi umre ziyareti kazandı.

Yürek yakan detay ortaya çıktıGiresun’da yoğun sağanak yağış Eynesil ilçesinde su baskınları ve taşkınlarına neden oldu. Bir kişi de sele kapılarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber