‘Son sözü millet söyleyecek’

Müebbet hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral İlker Başbuğ, kendi internet sitesinden kararı “Son sözü millet söyleyecektir” başlığıyla şöyle değerlendirdi:

‘Son sözü millet söyleyecek’


“Anayasanın amir hükmüne göre, hakimler görevlerinde bağımsızdırlar. Ve hakimler, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Eğer bir ülkede, toplum hakimlerin bağımsızlığını sorguluyorsa, verilen hükümlerin Anayasa’ya, kanunlara ve hukuka uygun olduğuna ilişkin şüpheler taşıyorsa -ki toplumu şüphelere sevk eden o kadar çok yaşanmış olay vardır ki, bunun en son örneği de yasaya göre duruşmaların kapalı yapılmasına ilişkin gerekçeli karar ile hüküm açık duruşmada alınması gerekirken, bu yasa hükmünün yok sayılmasıdır- o ülkede hukukun üstünlüğünün var olduğu ileri sürülemez. Bu ise, o ülkenin başına gelebilecek en büyük felakettir. Bu durumda yargılananlar için son sözü millet söyleyecektir. Ve millet yanılmaz ve aldanmaz. Bir de unutulmasın ki ilahi adalet vardır. İlahi adaletin varlığını yüreğinde hissedenler ve er geç bir gün tecelli edeceğine inananlar: ‘Bir topluluğa karşı duymakta olduğunuz kin sizi adaletten ayırmasın! Hep adaletten yana olun’ şeklindeki yüce Allah’ın buyruğuna da uymak zorundadırlar. Her zaman doğruların, hak ve haklının yanında, yani adaletin yanında olanların, vicdanları rahat olur. Ben öyleyim. Ve inanıyorum ki, hak hiçbir zaman yerde kalmaz.”

Erdoğan Başbuğ için ne demişti?
Başbakan Erdoğan, tam bir yıl önce, 5 Ağustos 2012’de katıldığı bir televizyon programında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile ilgili “Örgüt elemanı yaklaşımını çok çirkin buluyorum. Tutuksuz yargılanmasını istiyorum. Benim yargıya müdahale etme yetkim yok. Tabii ki haksız yere yatan başka insanlar da vardır. Kim bilebilir? Normal adi suçlardan insanlar içeri atılabiliyor. Şu anda tutuklu olanların yaşadıkları şeyler ayrı” demişti. İlker Başbuğ da o dönemde Başbakan Erdoğan’ın bu sözleri üzerine teşekkür mesajı yayınlamıştı.

Aksaray'da trafik kazasıAksaray'da 3 gün sonra düğünü olacak oğlunun düğün davetiyesini dağıtmak için akrabalarına giden baba Mehmet Mustafa Çiftçinin (56) kullandığı otomobil, önce bir TIR'a ardından da hafif ticari araçla çarpıştı. Zincirleme kazada Mehmet Mustafa Çiftçi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber