Soylu: Biz adaletli, hakkaniyetli bir milletiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin Alman  şirketlerine soruşturma başlattığı iddialarına ilişkin, "Biz adaletli,  hakkaniyetli bir milletiz. Kendi parasını buraya (Türkiye) emanet eden, yatırım  yapan, bizim insanımıza istihdam sağlayan hiçbir insana yanlış düşünmeyiz." dedi.

Soylu: Biz adaletli, hakkaniyetli bir milletiz

AK Parti İl Başkanlığında partililerle bir araya gelen Soylu, yaptığı konuşmada, her buldukları fırsatta Türkiye'yi takatsiz hale getirmeye çalışanlar olduğunu söyledi.

Avrupa'daki ülkelerin her buldukları fırsatta "Türkiye'deki terör örgütlerine acaba nasıl destek verebilirim" diye düşündüklerine dikkati çeken Soylu, "PKK, DHKP-C, FETÖ, her biri ile ilişki içindeler. Her birini muhafaza ediyorlar ve 'acaba bunların üzerinden Türkiye'ye nasıl bir zarar getiririz' diye bir anlayış içindeler." değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, son bir-iki gündür yeni bir fırtına kopartılmaya çalışıldığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neymiş? Biz Türkiye'deki Alman şirketlerine soruşturma yapıyormuşuz. Sayın Cumhurbaşkanımız net bir şekilde ifade etti, Türkiye'deki değil Alman şirketleri, onların dediği ölçüler içinde hiçbir yabancı şirkete bizim kem gözle bakmamız mümkün değildir. Böyle bir soruşturma yapmamız da mümkün değildir. Bunu onlardan korktuğumuz ve ürktüğümüz için bugün söylüyor değiliz, hiç kimse yanlış anlamasın.

Biz adaletli, hakkaniyetli bir milletiz. Kendi parasını buraya (Türkiye) emanet eden, yatırım yapan, bizim insanımıza istihdam sağlayan hiçbir insana yanlış düşünmeyiz. Bu, açık ve nettir ama en alt birimlerde standart birtakım yazılımları ters çevirip, onun üzerinden başka bir şey okumaya çalışanlara da pabuç bırakacağımızı hiç kimse zannetmesin."

"Biz nerede durduğumuzun, nerede olduğumuzun farkındayız"

Soylu, Türkiye'nin sadece Anadolu, yatırım coğrafyası olmadığını söyledi.

"Aynı zamanda hem uluslararası sermaye hem de güven duyan sermayenin önemli bir geçiş coğrafyasıdır." diyen Soylu, nerede durdukları, nerede bulunduklarının farkında olduklarını, hedeflerini hep birlikte yarına taşıma konusunda iddiaları ve iradelerinin kesin olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin yepyeni bir yolculuğa başladığını anlatan Soylu, şunları kaydetti:

"Tahammül edemedikleri budur. 16 Nisan bize yepyeni bir yolculuk başlatmıştır. 2019’da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtiğimizde, 5 yılda yaptığımız işleri artık 2-2,5 yılda bitireceğiz. Sistem hem hızlı hem etkin hem güvenilir hem de millete dayalı olacak. 21. asırda büyük bir işi gerçekleştirdiniz.

Ekonomisi ümitsiz bir hale gelmiş, insan kaynakları neredeyse ümitsiz bir hale gelmiş Türkiye’yi, Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, itmek ve düşürmek isteyenlere karşı, 'Öyle bu iş kolay değil.' dediniz."

Milletin güçsüzleştirilemediğini dile getiren Soylu, gelecek iki yılın yeni Türkiye'nin yarına ait adımlarını atacağı, kendisini daha güçlü hale getirebileceği dönem olacağını belirtti.

Soylu, "Çok fazla çalışmalıyız. Biliniz ki biz bu temeli ne kadar sağlam atarsak 15 yıldır ortaya koyduğumuz altyapıyı bu temelle beraber ne kadar güçlendirirsek bizden sonraki nesil çok daha rahat hareket eder. Önümüzde iki yıl var, 2019'da bütün politikalarımızı çok daha iyi bir noktaya getirmeliyiz." görüşünü paylaştı.

"Bin 400'ün üzerinde son 10 ayda sığınak aldık"

Soylu, insanların fani ancak bu memleketin baki olduğunu vurguladı.

"Şunu yapacaklar, bizi etrafımızdaki ateş çemberinin içerisine koymaya çalışacaklar." ifadelerini kullanan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Nereden geliyor bu PKK'nın silahı? Bin 400'ün üzerinde son 10 ayda sığınak aldık. On binlerce mühimmat, binlerce ton bomba, hazır nitrat, amonyum nitrat. Son 10 ayda 186 terörist sadece Tunceli bölgesinde etkisiz hale getirildi. Bu kadar darbe yedikten sonra sadece bir bölgede, terör örgütü kendi kendini yenileyebilme kabiliyetine sahip olabilir mi? Ama bizim dost bildiklerimiz daha geçen hafta sınırlarımızın hemen ötesinde bir araya geliyorlar, yeni planlar yapmaya çalışıyorlar.

Bizi, görmüyor, anlamıyor zannediyorlar. Bütün dünyaya da başka hikayeler, başka masallar anlatıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, hepsi bir araya gelsin, ister DEAŞ’ı, ister FETÖ'yü, ister PKK'yı, ister DHKP-C’yi kullansınlar, bu milletin iradesini yenemeyecekler, hepsi o kadar. Biz hedeflerimize ulaşacağız."

Soylu, hesaplarını çok iyi bildiklerini ve kimsenin endişelenmemesi gerektiğini anlatarak, Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması noktasında gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Milletin de yapması gerekenler olduğuna dikkati çeken Soylu, "Biz Müslümanız, teslim olacağız, nefsimize mağlup olmayacağız, çok çalışacak, gayret göstereceğiz ve en önemlisi saflarımızı sıkı tutacağız. Merak etmeyin, millet de bizimledir, Cenab-ı Allah da bizimledir." dedi.

Soylu, şunları dile getirdi:

"15 yıldır bu ülkenin başında bu ülkeyi yöneten, tecrübesi ve bilgisi her geçen gün bütün dünyayı kendisine hayran bırakan bir liderimiz var. Kuvvetli, tecrübeli bir liderimiz var. Ülkeler böyle kolay kolay fırsat bulamazlar. Bu, bizim en büyük fırsatlarımızdan bir tanesidir. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Niçin Marmaray’ı, bölünmüş yolları, modern İpek Yolu'nu yeniden ihya ve inşa etmek istediğimizi, bu ülkeyi güvenli enerji geçiş güzergahı yapmak istediğimizi biliyoruz."

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katıldığı ziyarette Allah'tan kendilerine yanlış karar aldırmayı nasip etmemesini dileyen Soylu, "Bu milletin emaneti büyük emanettir. Biz emanetin farkındayız." diye konuştu.

Metrelerce sürüklenip ağaca çarptıKırıkkale’de kontrolden çıkan bir otomobil, 35 metre sürüklenerek şarampoldeki ağaca çarptı. Kazada ağır yaralanan 23 yaşındaki genç sürücü kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber