‘Susurluk, Ergenekon’la yargıya intikal etti’

Susurluk Soruşturma Komisyonu, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Özel Harekât Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin’in evinde bulunan krokiden yola çıkarılarak Ankara Gölbaşı’nda mühimmat bulunmasını değerlendirdi. İşte görüşler...

‘Susurluk, Ergenekon’la yargıya intikal etti’

Komisyon Başkanı Mehmet Elkatmış: Susurluk soruşturması sırasında kayıp silahları belirledik. Bulunan bu mühimmatın Susurluk’la ilgili olup olmadığı seri numaraları, tipleri ve yapım menşeileri belirlendiğinde ortaya çıkacak. Soruşturma kısa sürede sonuçlanmaz. Nereye kadar uzanacağı da belli değil. Gözaltılar devam edebilir. Ergenekon soruşturması sürerken, Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un Başbakan Erdoğan’la görüşmesini hoş karşılamadım. Bu bir yerde psikolojik baskı oluşturuyor.
Komisyon üyesi Fikri Sağlar: Devletin içinde sızmış yasadışı örgütlenmenin Susurluk’ta ortaya çıkan yüzü, Ergenekon’da yargıya intikal etti. Bu yapının artıkları Ergenekon’da görülüyor. Ele geçirilen muhimmat ciddi bir delil kabul edilmeli. Şahin’i mahkemeye veren Sabih Kanadoğlu aynı kefede olunca insanın kafası karışıyor. Susurluk Komisyonu 12 Eylül’de gizli kalan birçok şeyi anlattıysa, Ergenekon da Susurluk’u anlatacaktır. Susurluk çözülmüş olsaydı Ergenekon’a ihtiyaç kalmayacaktı.
Komisyon üyesi Yaşar Topçu: Susurluk’tan mı kaldı, Şahin itham altında kalmamak için mi sakladı? Silahların menşei Susurluk’taki kayıp silahlarla bağlantılı olup olmadığını ortaya koyacak. Güneydoğu’da görev yaparken elde ettikleri muhammattan kalmış olabilir. Ergenekon, Susurluk’un devamı değildir.
Komisyon üyesi Nihan İlgün: Ergenekon Susurluk’un devamıdır. Ergenekon, Susurluk’un karanlıkta kalan noktalarına ışık tutacak. Susurluk ciddiye alınsaydı bütün bunlar çözülürdü.

Genç kız yolda bulduğu 13 bin doları getirdi, kuyumcu sahibini bulduİstanbul Kartal’da yolda içinde 13 bin dolar olan bir zarf bulan genç kız, "Ben bunu yerde buldum sanırım sizin olabilir' diyerek kuyumcuya bıraktı. Paranın fotoğrafını çeken, sosyal medyada paylaşan kuyumcu, zarftaki dekonttan yola çıkarak sahibine ulaştı. Parayı sahibine veren Kuyumcu, " Bence parayı bulup getiren ve teslim eden kız benden daha gurur kaynağı. Alkışlanacak biri varsa bence o kız olmalı. Bu, bir zincirleme iyilik oldu." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber