Taksim Camii'nin yerini ilk kez açıkladı

HaberTürk kanalında canlı yayına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Erdoğan, Taksim'e yapmayı planladıkları yeri de ilk kez açıkladı.

Başbakan Erdoğan'ın işte o açıklaması;

"Bizim Taksim cami olayı var. Maksim’in arkasına yapılacak. O alanın tamamına. Ama öbür tarafta mesela, ilk açıklamasını yapıyorum. Arkadaşlarla görüşüp, kilise vakfıyla da görüşmek suretiyle, bütün o dükkanları kaldıralım. Vakıfla anlaşacağız, vakıf kamulaştırma bedelini neyse, oradaki kiliseyi biz meydana çıkaralım istiyoruz. Öbür tarafta cami, bizim medeniyet anlayışımızın örneği olur.

Benim adım Tayyip Erdoğan. Biz bu yola çıkarken ne aldatan ne aldanan olacağız dedik. Biz tarihi veririz ve orayı bitiririz. Türkiye’nin sahip olduğu ciddi manada, gerçek manada kültür merkezi yok. Orada biz diyoruz o yanı orayla birleştirecek şekilde arka tarafıyla, belki uluslararası bir proje yarışmasıyla biz oraya muhteşem bir proje yapalım.


"BU OLAYLARIN DEMOKRASİYLE ALAKASI YOK"

Buranın geçmişi 1780’e dayanıyor. Üçüncü Selim döneminde, burada Topçu Kışlası yapılıyor. Bu Topçu Kışla’sının mimarisi çok çok güzel bir mimari. Bu mimari Lütfü Kırdar’ın valiliğine kadar geliyor ve yıkımı yapılıyor. Belli bir bölümü yıkıldıktan sonra Taksim Stadı olarak kullanılıyor. Daha sonra bugünkü İnönü Stadı’nın oraya indiriliyor.

Şu anda bizim önümüze yine geldi İnönü Stadyumu. Gerekli desteği veriyoruz ve yeniden İnönü stadı yapılacak.

Gezi Parkı’yla ilgili olan olayda bunun rövöleler benim önüme geldi belediye başkanlığım döneminde. Baktım ki o günkü merkezi yönetim bana destek vermiyor. O defa ben o işe yüklenmedim. Ben vazgeçtim. Başbakan olunca şunun bir yoklamasını dedim ki çekelim. Baktım ki önüme gelen rölöveler nefis. Dedim ki böyle bir eseri kazandırırsak Taksim’e, hem orada yeşili kullanırız. Tarihi ve kültürü kazanırız. Yayalaştırmayı yapacağız.

Hedeflerimiz arasında bu da var. Biz üç veya dört değişimle bir çok şey kazanacağız. Doğa, tarih, yayalaştırma, AKM ile meydana getireceğimiz yeni bir estetik."

İnanılmaz görüntü! Akın akın geldiler...TEKNOFEST'in düzenlendiği Atatürk Havalimanı çevresinde yoğunluk yaşanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber