Tanrıkulu'ndan Madımak Oteli için kanun teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Madımak Oteli'nin "Utanç ve Yüzleşme Müzesi" olması için kanun teklifi verdi.

Tanrıkulu'nun TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklifin gerekçesinde, Madımak Oteli'nde 2 Temmuz 1993 günü 35 kişinin diri diri yakıldığı anımsatıldı.

Toplum hafızasında onarılmaz yaralar açan olayın, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerine saldırı mahiyetinde olduğu ifade edilen gerekçede, "Bu katliam birlikte yaşama iradesine ve kamu vicdanına büyük zarar vermiştir. Pek çok farklı kimlikten insanın bir arada yaşamasının teminatı olan demokrasi ve onun temel ilkesi olan laikliğe karşı bir kalkışma olan bu olayın gerçekleştiği yerin Utanç ve Yüzleşme Müzesi olması, kamu vicdanındaki yaraları bir nebze olsun sarabilecektir" ifadesine yer verildi.

Gerekçede, Madımak Otelinin, mevcut müzeler yasası ve prosedürü çerçevesinde "Utanç ve Yüzleşme Müzesi" yapılmasının, Alevilerin eşit yurttaşlık haklarına kavuşturulacağının işareti ve demokrasinin gereği olarak atılacak bir adım olacağı belirtildi.

Brezilya’da rehine kriziBrezilya’da silahlı bir kişinin otobüste bulunan 17 yolcuyu rehin aldığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber