Tarihi Buhara kentine Erdoğan’dan ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün başkent Taşkent’te gerçekleşen yoğun temaslarının ardından dün Buhara kentini ziyaret etti. Erdoğan ve eşine Özbekistan Cumhurbaşkanı ve eşi de eşlik etti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan'da imzalanan 25 anlaşma arasında havaalanının yeni terminalinden polislerin eğitimine, meteoroloji alanındaki işbirliğinden kömür tesisleri inşasına kadar birçok konu başlığı bulunuyor. Erdoğan’ın, bakanlarına “anlaşmaların takipçisiyim, hızlıca hayata geçirelim” mesajı verdiği öğrenildi.

Tarihi Buhara kentine Erdoğan’dan ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyaretinin son gününde 2 bin 500 yıllık geçmişe sahip, Türk-İslam eserlerinin yoğun olduğu Buhara kentini ziyaret etti. Kültürel gezi olarak planlanan seyahatte Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi Ziraat Mirziyoyev eşlik etti. Erdoğan, kendisine eşlik eden Buharalı imamlardan bilgi aldı.

Erdoğan’ı, Buhara Uluslararası Havaalanı’nda Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi ile Buhara Bölge Valisi Uktam Barnoyev karşıladı. Yerel kıyafetler giyen iki Özbek genç kız tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a çiçek verildi.

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, ev sahibi Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve eşi ile Muhammed Bahauddin Şeyh Nakşibendi Hazretleri’nin türbesini gezdi. Erdoğan, kendisine eşlik eden Buharalı imamlardan bilgi aldı. Türbe önünde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kuran-ı Kerim okudu. Bu sırada Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı ve eşi de kendileri için ayrılan yerde oturup, okunan Kuran-ı Kerim’i dinledi ve ardından dua etti.

Özbekistan ile yeni bir dönem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan temaslarında imzalanan 25 anlaşma arasında havaalanının yeni terminalinden polislerin eğitimine, meteoroloji alanındaki işbirliğinden kömür tesisleri inşasına kadar birçok konu başlığı bulunuyor. Erdoğan’ın, bakanlarına “anlaşmaların takipçisiyim, hızlıca hayata geçirelim” mesajı verdiği öğrenildi.

Özbekistan’da Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in göreve gelmesinin ardından ekonomide dışa açılma kararının verilmesi sonrasında, Türkiye, bu pazardan pay almaya en yakın ülke olarak ön plana çıkıyor. İki ülke arasında boyutu 3 milyar doları bulan 25 anlaşma imzalanırken Erdoğan’ın seyahatine 200’ü akın iş insanı da eşlik etti. İş insanlarının yeni dönemde birçok yatırımı da üslenmesi bekleniyor.

Dut ikramı

Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler, türbenin içerisindeki medreseleri gezdi. Medresede bakır tabakların içine dua işleyenlerin bulunduğu yere giden Erdoğan, bir süre sohbet etti, tabakları inceledi. Ardından Erdoğan ve eşine medresenin bahçesindeki ağaçlardan toplanan dut ikram edildi. Burada bir süre oturan Erdoğan çifti, Mirziyoyev çifti ile sohbet etti. Erdoğan, beraberindekilerle Ark Kalesi’ne ve Poi Kalon Külliyesi’ne de ziyarette bulundu.

‘Buhara Meclisi’ni hiç unutmayacağız’

Kurtuluş Savaşı’nın Türkiye ile Özbekistan arasındaki dayanışma örnekleriyle dolu olduğunu söyleyen Erdoğan, önceki gün bu seyahate ilişkin değerlendirmelerde bulundu Erdoğan, “Hac vazifesini ifa ettikten sonra Türkiye üzerinden memleketlerine dönerken Çukurova’da Kuvayımilliye’ye katılan Türkistanlı gönüllüler, Hacı Yoldaş ve arkadaşlarının aziz hatırasına sonsuza dek sahip çıkacağız. Buhara Emirliği’nin hazinesinden Türkiye’ye yardımı tereddütsüz onaylayan Buhara Meclisi üyelerini de hiçbir zaman unutmayacağız” diyerek Buhara’nın önemine dikkat çekti.

İkinci durak Güney Kore’ye gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyaretini tamamlayıp beraberindeki heyetle Güney Kore’ye gitti. Heyette Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bulunuyor.

21 Kasım 2019 Milliyet'te Gündem21 Kasım 2019 Milliyet'te Gündem

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber