Teklif Genelkurmay Başkanı’ndan geldi

Cumhurbaşkanı Gül, ‘Şehitlerimiz, gazilerimiz var. Bu yıl 30 Ağustos’ta resepsiyon yapılmaması Genelkurmay Başkanımızın fikridir. Biz de bu düşünceyi çok takdirle karşıladık. Bu sefer böyle olacak” dedi

Teklif Genelkurmay Başkanı’ndan geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anadolu Ajansı’na verdiği özel röportajda 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda kutlamaları kendisinin kabul edecek olmasının nasıl geliştiğini anlattı. Gül’e yöneltilen soru ve yanıtları şöyle:

30 AĞUSTOS

30 Ağustos kabulünü siz yapacaksınız. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

- Bu, açıkçası Genelkurmay Başkanımız’ın teklifidir. Düşünce onlardan geldi. Geçen Askeri Şura’da da, Milli Güvenlik Kurulu’nda da yeni uygulamaları herkes takip etti. Silahlı Kuvvetlerimiz de komutanlarımız da bundan çok memnundur. Bunlar hep olması gereken şeyler.
Her şeyin bir zamanı var demek ki. Dolayısıyla bu 30 Ağustos’ta da başkomutan olarak bütün kutlamaları ben kabul edeceğim. Genelkurmay Başkanımız, Başbakanımız Milli Güvenlik Kurulu’ndan önce yaptığımız bir konuşmada Genelkurmay Başkanı’nın getirdiği bir düşünceydi.
Biz de çok doğru bulduk. Uygulama bundan sonra böyle olacaktır. Terörle mücadelede biraz acılı günler geçirdik. Şehitlerimiz var, gazilerimiz var. Dolayısıyla bu 30 Ağustos’ta resepsiyon yapılmaması fikri Genelkurmay Başkanımızın fikridir. Biz de bu düşünceyi çok takdirle karşıladık. Bu sefer böyle olacak.

SURİYE, LİBYA

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a “çekil” çağrıları artmaya başladı, Libya’da Muammer Kaddafi yönetimi düştü. Bu konularla ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?

- Doğrusu son yıllarda en çok siyasi yatırımımızı Suriye’ye yaptık. ’Suriye’nin dönüşümüne yardımcı olabilir miyiz, katkı sağlayabilir miyiz’ diye gayet iyi niyetli olarak bunu yaptık. Artık bugünkü dünyada otoriter yönetimlere, tek parti iktidarlarına, kapalı rejimlere yer yoktur. Bunlar, ya zorla değişeceklerdir yahut devletleri yönetenler, inisiyatif alarak yöneteceklerdir. Biz Türkiye olarak, bu konuda çok çalıştık. En sonunda Dışişleri Bakanımız Suriye’ye gittiğinde, mesajlarımızı, ’artık günah bizden gitti’ dercesine gayet açık ve dürüst bir şekilde bir kez daha paylaştık. Libya’daki rejimin devam etmesi mümkün değildi zaten. Akdeniz’e 2 bin kilometre kıyısı olan, dünyanın en zengin petrolüne sahip olan nüfusu küçük bir ülke, iyi bir yönetim altında dünyanın en müreffeh ülkesi olurdu ama otoriter bir kişinin, tek başına uzun yıllar yönetiminde, Libya’nın bu kadar uzun süre devam etmesi zaten akıl almaz bir şeydi. Nasıl bu kadar uzun süre devam etti, bunu anlamak mümkün değildi. Dolayısıyla onun da sonu gelmiştir.

FENERBAHÇE

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu yönetimini kabul ettiniz ve aynı gün Fenerbahçe’nin Avrupa Şampiyonlar Ligi’nden men edilmesi kararı geldi. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?

- Tamamen bir tesadüftür. O gün yaptığımız görüşmelerde, Türk futbolunun içinde bulunduğu durumu genel ilkeleriyle konuştuk. İlkeli, prensipli hareket etmeleri gerektiğini, uluslararası hukuk kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledim. Hepimizi üzen, ne kadar doğru, ne kadar yanlış bunlarla ilgili bir şey söyleyemeyiz tabii ki ortada böyle bir karamsar hava var. Çok üzüntü duyduğumuzu, bunun Türk futbolu için bir fırsat olması gerektiğini ve buradan yeni bir çıkış, yeni bir doğuş yapması gerektiğini Federasyona söyledim. Fenerbahçe ya da herhangi bir takımımızla ilgili bir konu kesinlikle söz konusu olmadı. Ben de akşamüstü televizyondan duydum Fenerbahçe ile ilgili kararı. Fenerbahçe, tabii ki Türkiye’nin en büyük kulübü, sıkıntılı günler olabilir ama bunları en iyi şekilde aşacağına kesinlikle inanıyorum. Ne olursa olsun Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük markasıdır. O bakımdan bütün spor camiasının, futbolla ilgili bütün sorumluların soğukkanlılıkla bu sıkıntılı günleri el birliği içinde aşmalarını tavsiye ederim.

İzmit’te fuhuş baskını! Kıskıvrak yakalandılarİzmit’te, bir evde fuhuş yapıldığı ihbarı üzerine polis ekiplerince operasyon düzenlendi. Operasyonda fuhşa aracılık ettiği iddia edilen M.S. (31) ve sevgilisi H.A. (47) ile fuhşa zorlandıkları iddia edilen Azerbaycan uyruklu 2 kadın gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber