Tuğluk: Meclis Başkanı Kürtçe öğrensin

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk ve Yardımcısı Aysel Tuğluk, Muş’ta sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle toplantı yaptı

Tuğluk: Meclis Başkanı Kürtçe öğrensin

Konuşmasına Kürtçe başlayıp Türkçe devam eden Türk, Türkiye’nin statükocu tek ırk, tek millet mantığını egemen kılmaya çalışan bir politika sürdürdüğünü belirterek, “20 milyon Kürdün ve birçok farklı grupların yaşadığı Türkiye’de, artık halkın doğrudan doğruya kendini yönetmesi gibi bir talebi göz ardı edilemez” dedi.
Daha sonra Aysel Tuğluk Türkçe yaptığı konuşmada başlatılan diyalog sürecinin önemine dikkat çekti. Kürt sorununun ölümler olmadan çözülmesini istediklerini belirten Tuğluk, şöyle konuştu: “Halen bir halkın dili olan ana dilimize ‘bilinmeyen dil’ diyenler nasıl bu sorunu çözecekler? Buradan söylüyoruz, bizim dilimiz onurumuzdur. Bu dili her alanda kullanma mücadelesi vermeye devam edeceğiz.

Kürtçe öğrenin
Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin diyor ki, ‘Ben Kürtçeyi bilmiyorum. Nasıl olacak’ diyor. Öğrenin bir zahmet. Biz Türkçeyi öğrendik siz de Kürtçeyi öğrenin. Anadilde eğitim denince Başbakan ‘hayır olmaz’ diyor. Özerklik diyoruz ‘hayır olmaz, bunları yapamayız’ diyorlar. Peki nasıl çözeceksiniz? Yine tek dil, tek tarih, tek millet anlayışıyla mı bu sorunu çözeceksiniz? İşte isyan bundan dolayı çıktı. Bir halkı inkâr ettiğiniz için isyan çıktı. Bir dili inkâr ettiğiniz için isyan çıktı. Bunları önlemenin, barışı tesis etmenin tek yolu bu halkın varlığını tanımaktan geçiyor” dedi.

Bitlis’te halka seslendi
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Bitlis’in Güroymak ilçesinde halka hitaben bir konuşma yaptı. Türk’e eşlik eden Tuğluk da halka seslendi. Türk konuşmasını Kürtçe, Tuğluk Türkçe yaptı.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber