Türkiye birlik olma kararını vermiştir

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim kampanyası kapsamında geldiği Sivas’ta CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ile CHP, MHP ve BBP il başkanları ile partililer karşıladı.

Türkiye birlik olma kararını vermiştir

Davul-zurna eşliğinde halaylar ile karşılanan İhsanoğlu, davulcu ve zurnacıya ayrı ayrı 50’şer lira bahşiş verdi. Daha sonra seçim otobüsü ile kent turu atan İhsanoğlu Alevi ve Sünni vatandaşların bir arada yaşadığı İşhan köyünü de ziyaret etti.
Tarlada buğday hasadı yapan biçerdövere binerek buğday başaklarını eline alıp ovalayarak verimi kontrol eden İhsanoğlu buradan Sivas Valiliği’ne geçti. İhsanoğlu’nun otobüsü ile rakibi cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim aracının yan yana gelmesi dikkat çekti.
İhsanoğlu’nun Vali Alim Barut’u ziyareti sırasında Ak Parti otobüsünden müzik yayını yapılması da tepki çekti.

Dua da etti
2 Temmuz 1993’te 37 kişinin yaşamını yitirdiği Sivas olaylarının yaşandığı eski Madımak Oteli, bugünkü Bilim ve Kültür Merkezi’ni de ziyaret ederek eşi Füsun İhsanoğlu ile birlikte otel önüne karanfil bırakıp dua eden İhsanoğlu, “Tarihimizin ibret verici hadisesinden biri. Burada 37 insanımızı kaybettik. Üç gün sonra çok uzakta değil Erzincan’da yine 33 vatandaşımızı, Başbağlar’da evlatlarımızı kaybettik” dedi. İhsanoğlu, şöyle devam etti:

Türkiye kararını verdi
“Bu ne demektir? Bu karanlık emellerin bizi bölmek istediğini gösteriyor. Bu karanlık insanların bizim birliğimizi beraberliğimizi bozmak istediğini gösteriyor. Biz bundan gerekli dersleri almalıyız. Türk milleti bu olgunluğu göstermiştir, göstermektedir. Biz gerekli ibretleri gerek Madımak’tan, gerek Başbağlar’dan çıkaracağız, çıkarıyoruz. Şu tabloya bakınız. Burada hangi partilerin var olduğunu görünüz. CHP, eski BBP Belediye Başkanı, MHP Genel Başkan Yardımcısı, BBP Genel Başkanı burada, Madımak’ın önünde. Bu kolay bir iş değil. Türkiye bu kararı verdi. Birlik ve beraberlik olma kararını verdi. Türkiye kavga istemiyor. Cepheleşmek, zıtlaşmak istemiyor. Bundan sonra gelecek binlerce sene beraber yaşayacağız.”
Devlet Denetleme Kurulu’nun raporuna da değinen İhsanoğlu, “Herkesin kusuru var orada. En başta yöneticilerin. Ben o günlerde buraya gelen milletvekilleri ile konuştum. Meclis o zaman bir heyet kurdu. DDK tespitlerine katılmamak mümkün değildir. Ama şimdi gereğini yapmak gerekir. İnşallah biz gereğini yapacağız” diye konuştu.

Çankaya devletin sigortası

İhsanoğlu, twitter üzerinden yaptığı açıklamada da “Çankaya Köşkü devletin sigortasıdır; kesinlikle öfke yeri değildir. Devletin başı serinkanlı olmadır ki sigorta atmasın, devlet çökmesin. Öncelikli ilkemiz çiftçimizin refahı ve mutluluğu olmalıdır” ifadesini kullandı.

‘Alpler’ iddiasına ‘toplantı’ yanıtı

İhsanoğlu kendisine yönelik ‘BM’de Filistin kabul edildiğinde Alp Dağları’nda kayak yapıyordu’ iddiasını da yanıtladı. Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) girmesi için çalıştığını söyleyen İhsanoğlu şöyle konuştu:
“Ben Hamas ile Fetih arasındaki kavgayı ilk durduran, ilk ateşkesi sağlayan insanım. Sayın Abbas adına da beyanat uydurdular dediler ki ‘Yok öyle bir şey.’ Sayın Cumhurbaşkanı Abbas ile 19 Aralık 2006’da saat 10.00’da metni kabul ettik. 12.00’de bütün dünyaya ilan ettik. Şimdi yine bir şey uydurmuşlar. ‘BM’de Filistin kabul edildiği gün siz neredeydiniz?’ Alp dağlarında kayak yapıyormuşum. Böyle saçma şey olur mu? BM’nin kabul edilmesinden önce Unesco’da kabul yaptık. Bazı fireler vardı. Ben bunun için uğraştım. Ben bunları sağlarken, bir zatı muhterem o gün toplantıya denk geldi. Çok parlak şekilde bizim sağladığımız oylarla oturum başkanı ilan etti, Filistin BM gözlemci üyesi oldu diye. Orada durmuş bekliyorlardı. Alkış kopunca, koşarak aşağı inip Abbas’ı kucaklıyor. Neden, ilk fotoğrafta o çıksın diye. Gerisini siz anlayın.”

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber