'Türkiye güçlü ve kararlıdır'

ABD yönetimi, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik başlatacağı operasyona dahil olmayacaklarını açıkladı. Siyasiler, Türkiye’nin operasyon için kararlı olduğunu ve nihai hedefin bölgeyi teröristlerden temizlemek olduğunu bir kez daha vurguladı.

'Türkiye güçlü ve kararlıdır'

Beyaz Saray’dan, “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD, Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” açıklaması yapıldı. Açıklamanın ardından TSK’nin olası harekatını ne zaman başlatacağı konuşulmaya başlanırken, siyasetçilerden art arda açıklama geldi. Açıklamalardan bazıları şöyle:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Suriye’deki krizin başından beri bu ülkenin toprak bütünlüğünü destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Bölgeyi teröristlerden temizleyerek ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız. Suriye’ye de huzur, barış ve istikrarın gelmesine katkı sağlayacağız.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Türkiye’nin niyeti açık ve net; sınırımızdaki terör koridorunu ortadan kaldırmak. Kürt halkının düşmanı olan PKK ile savaşmak. DAEŞ ile mücadele etmek ve yeniden güçlenmesini önlemek. Suriye’nin PKK işgaline değil yerel bir yönetime ihtiyacı var. PKK’nın kontrolü altına aldığı bölgelerde etnik temizlik yaptığı ve her türlü muhalefeti, özellikle de Kürt demokratları, ortadan kaldırdığı pek çok uluslararası insan hakları kuruluşu tarafından da kabul edilmektedir. SDG/YPG/PKK’nın bölgede DAEŞ’le mücadele konusunda Türkiye’den daha güvenilir olduğunu düşünenler için kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var. SDG/YPG/PKK, Trump’ın askerlerini çekme kararının ardından 3 bin 200 DAEŞ’li mahkumu serbest bırakmayı görüşmüştü. Türkiye şimdiye kadar Suriye’de terörle mücadele konusunda çok sabırlı ve müttefiklerle uyumlu şekilde hareket etti. Ancak, Türkiye artık bir dakika bile bekleyemez. Türklerin, Kürtlerin ve Arapların hayatları tehlikededir. PKK’dan kurtarılan bölgelerde, teröristlerin işgali yerine Türkiye tarafından sağlanan hizmetler olacak. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı operasyonları, Türkiye’nin tüm Suriyeliler için yönetim ve güvenlik açısından iyi bir örnek teşkil ettiğini göstermiştir.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini desteklemektedir. Türkiye’nin işgal ya da demografiyi değiştirmek gibi bir niyeti yoktur. Bunu Suriye’nin kuzeydoğusunda PKK/YPG yapmıştır. Bunu düzeltmenin zamanı gelmiştir. Türkiye, Kürtleri de öldüren ve onlara baskı uygulayan bir terör örgütüyle mücadele etmektedir. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır. Bunlar, terörist unsurları yok ederek Türkiye’nin sınırlarının korunması ve mültecilerin evlerine dönmesidir. Türkiye güçlüdür ve kararlıdır. Türkiye, DAEŞ ile mücadeleyi de sürdürecektir ve örgütün herhangi bir şekilde geri dönmesine izin vermeyecektir.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy: Suriye’den kaynaklanan her türlü terör tehdidine karşı milli güvenliğimizin gerektirdiği tedbirleri almak, uluslararası hukuka dayanan en temel hakkımızdır. Bugüne kadar anılan tedbirleri başta ABD olmak üzere müttefiklerimizle ortaklaşa hayata geçirmek için azami gayret sarfettik. Gelinen aşamada, ABD askeri makamlarının vaatleri yerine getirilmemiştir. Süreç içinde ABD güvenlik bürokrasisi, Fırat’ın doğusunu işgali altında tutan PYD/YPG terör örgütüyle angajmanına son vermek bir yana, bunu artırmış ve ülkemizle mevcut müttefik ilişkisine aykırı bir yaklaşım sergilemiştir. Türkiye, Fırat’ın doğusunu teröristlerden temizleyerek kendi bekasını ve güvenliğini korumak, ayrıca, Suriye’nin huzur, barış ve istikrarını sağlamak amacıyla güvenli bölgeyi hayata geçirmekte kararlıdır.

‘Devlet iradesi’

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu: Orada Türk devletinin güvenlik endişelerini besleyen PKK, PYD var. PKK’nın korsan devlet kurmasına asla Türk devleti müsaade edemez. Devletin koyacağı iradenin arkasında durmak lazım. PKK’nın devlet kurmasının önüne geçilmesi lazım. Suriye bir finale gitti, devletimiz başladığı yere geri döndü. Suriye politikasında ağır bedeller ödedik.

‘Gölge etme yeter’

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: ABD’den gelen ‘Harekatı erken buluyoruz, desteklemiyoruz ya da birlikte olmayacağız’ açıklamalarına karşı bizim tek sözümüz olur, gölge etme yeter.

‘Kendi kararımızı kendimiz veririz’

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’ye yönelik “tehdit” açıklamalarına sert tepki geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç bir tehdide boyun eğmemiştir ve eğmeyecektir. Egemen ve bağımsız bir ülke olan Türkiye her konuda kendi kararını kendi verecektir.” Öztrak, CHP MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada ise “Biz Mehmetçiklerimizin ve ulusumuzun çıkarlarının yanındayız. Suriye’ye barışın gelmesinin en kısa yolu Şam ve Ankara arasındaki yoldur” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın: “ABD Başkanı Donald Trump; Türkiye’nin, Suriye’de kendisinin istekleriyle çelişen bir adım atması hâlinde Türk ekonomisini mahvedeceğini söylemiş. Hadi ordan! Türkiye tehditlere, blöflere pabuç bırakmayacak büyük bir devlettir. Mister Trump, sen Türk ekonomisini hedef alan bir adıma cüret edersen, bir daha Orta Doğu’ya asla ayak basamazsın.”

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Trump’ın askeri politikalarda etkisi olmadığını, kendi iç kamuoyunu tatmin etmek için bu tür basit tehditlere başvurduğunu belirterek şunları kaydetti: “Türkiye, bu türden tehditlerle yönlendirilebilecek bir ülke değildir. Güvenliğini tehdit eden her durumda, kararlarını kendisi alabilecek yetkinliğe sahiptir. ABD Başkanı Trump’ın hadsiz ve küstah açıklamaları, Amerikan politikalarının iki yüzlülüğünü bir kere daha ortaya koymuştur.” -ANKARA Milliyet

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÜNAL ÇEVİKÖZ

‘Suriye kanadıkçaTürkiye de kanıyor’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Suriye’deki gelişmeler ve CHP’nin Suriye politikasına ilişkin yazılı açıklamasında, “Suriye kanadıkça Türkiye de kanamaktadır” değerlendirmesinde bulundu. Çeviköz, açıklamasında şunları kaydetti: “İktidar, 2011 yılından bu yana bütün uyarılara rağmen ısrarla izlediği yanlış dış politikalarla Türkiye’yi Suriye’deki yıkıcı savaşın asli sorumlularından birisi haline getirmiştir. Suriye yönetimiyle diplomatik iletişim kanallarını kapatan iktidar, kendi manevra alanını da yok ederek, maceraperest ve mezhepçi bir anlayışla beslediği saplantıların, yanlış kararların ve zincirleme hesap hatalarının esiri olmuştur. Türkiye’nin yeni bir Suriye politikasına ihtiyacı vardır. Temel ilkeler, bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı, içişlerine karışmama, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilkelerini benimseme, yürürlükteki anlaşma ve mutabakatlara bağlılık, bölgesel sorunlara bölgesel sahiplenme anlayışıyla yaklaşım, barış ve istikrar odaklı vizyondur.”

‘Şam’la görüşülmeli’

İktidar tarafından öncü bir heyetin Suriye yönetimiyle görüşmek üzere Şam’a gönderilmesi gerektiğini aktaran Çeviköz, “Güven artırıcı önlemlerin ivedilikle devreye sokulması, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi gerekmektedir” dedi. - ANKARA Milliyet

Kemal Sunal’ın Meraklı Köfteci filmi gerçek olduMardin’de bir kadın, yediği tatlının parasını ödememek için saçından kopardığı kılları, baklavanın içine koydu. Olay, Kemal Sunal’ın rol aldığı Meraklı Köfteci filmindeki sahneyi akıllara getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber