Geri Dön

‘Türkiye’ye hitap eden bir strateji izliyoruz’

CHP’li Ağbaba, partisinin yalnızca Meclis’te muhalefet etmeyeceğini, sokakta, fabrikada, tarlada, alışveriş merkezlerinde halkla beraber olacaklarını, sadece parti tabanına değil tüm Türkiye’ye hitap edeceklerini söyledi

‘Türkiye’ye hitap eden bir strateji izliyoruz’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 4 gün süren Adalet Kurultayı’nın ardından partisinin izleyeceği yeni strateji ve yol haritasına ilişkin olarak, “CHP, değişen iç tüzükle birlikte sadece Meclis’te muhalefet etmeyecek, yaşamın her alanında, sokakta, fabrikada, tarlada, alışveriş merkezlerinde halkla beraber olmaya devam edecek” dedi.
Partinin izleyeceği yol haritası ve stratejiye ilişkin olarak Milliyet’e bilgi veren Ağbaba, şunları kaydetti:
DEMOKRASİMİZE KATKISI OLDU: Adalet Kurultayı’nın demokrasimize çok katkısı oldu. Önemli bir deneyim. Adalet Kurultayı’nda yapılan nitelikli, entelektüel tartışmalar, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde nasıl yönetileceği konusunda bize fikir verdi. Bizim için de Türkiye için de önemli bir deneyim. Daha önce bırakın aynı masada bir araya gelmeyi, aynı ortamda bulunmamış insanlar aynı masanın etrafına geldiler, siyasi düşüncelerini muhafaza ederek, görüşlerini anlattılar. Kavga etmeden düşüncelerini anlattılar. Bu, demokrasimiz açısından önemli. Partimiz de burada çok şey öğrendi.
FARKLI SİYASET ANLAYIŞI: 16 Nisan referandumundan, Adalet Yürüyüşü’nün başladığı 15 Haziran’dan ve 9 Temmuz Maltepe Mitingi’nden sonra farklı bir siyaset anlayışı ortaya koymaya başladık. Kimseyi dışlamayan, ötekileştirmeyen, sadece kendi tabanına değil bütün Türkiye’ye hitap eden bir strateji ve politika üretiyoruz. Kimseyi ötekileştirmiyor, herkesle kol kola yürümeye çalışıyoruz. Asgari müşterekte yani adalet ve cumhuriyette birleşerek, bunu sağlamaya çalışıyoruz.
AYNI COŞKUYLA ALKIŞLANDI: Burada Alper Taş da Gürcan Dağdaş da Ertuğrul Yalçınbayır da Abdüllatif Şener de Levent Tüzel de aynı coşkuyla alkışlandı. Buraya gelen insanların da farklı kesimlerden geldiğini bize gösteriyor. Daha önce el sıkışmamış insanlar, birbirlerini alkışlayabiliyor. Burada oluşan birliktelik, 16 Nisan’da oluşan birliktelik her zaman devam edecek. Bundan sonra, adalet arayanların sayısını artırmayı hedefleyeceğiz.
YAŞAMIN HER ALANINDA MUHALEFET: Burada dokunmadığımız bir alan kalmadı. Bundan sonra belki konu başlıkları altında başka çalıştaylar yapılabilir. CHP, bu tür etkinlikleri yapmaya devam edecek. 16 Nisan’dan sonra ‘hayır’ dağılacak diyenler vardı, görüldü ki dağılmıyor. Herkes kendi düşüncesini muhafaza ederek adalet çığlığını seslendiriyor. Türkiye’nin temel sorunlarına yönelik çalışmalarımız devam edecek. CHP, değişen içtüzükle birlikte sadece Meclis’te muhalefet etmeyecek, yaşamın her alanında, sokakta, fabrikada, tarlada, alışveriş merkezlerinde halkla beraber olmaya devam edecek.

‘Kendi gibi düşünmeyen herkesi tasfiye etti’
Bu kurultayı Cumhurbaşkanı eleştiriyor. Adalet Kurultayı’ndan rahatsız olunduğu için alkol gündeme getirilmeye çalışıldı, biz gülüp geçiyoruz. Erdoğan’ın yola çıktığı çok sayıda isim de bu kurultayda yer aldı. Bu da Erdoğan’ın kendi gibi düşünmeyen herkesi tasfiye ettiği, bir siyasi hareketten çok bir tek kişi hegemonyasını partisinde hakim kıldığını gösteriyor.

Rusya'da kar fırtınası görüntülendiRusya’da bir kentin üzerine dalga dalga bulutlar ile gelen kar fırtınası müthiş görüntüler ortaya çıkardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber