Türkiye’ye yakışan budur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde, Somali’ye yardımların koordinasyonunu sağlamak üzere kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığı 3,5 saat süren değerlendirme toplantısından sonra şu açıklamalarda bulundu:

Türkiye’ye yakışan budur

- Somali’nin bütününü kucaklamak, bütününe bu hizmetleri götürmek durumundayız. Türkiye olarak zaten bize yakışan da budur. Herhangi bir ayrıma fırsat vermeden inşallah bütününe bu yardımları ulaştıracağız. Altyapı, üstyapı noktasında, gıda, ilaç, giyim noktasında, oradaki halkın kendi kendine yetebilme noktasına gelebilmesi için, eğitim noktasında önemli adımlar atmayı hedefliyoruz.
- Somali’nin içinde yaşadığı güvenlik sorunu, iç barışın temini noktasındaki sıkıntılar, birinci derecede önem arz ediyor. Bunun için de Dışişleri Bakanlığını devreye sokarak bu konudayoğunlaşacağız.

2 bin çadır olacak
- Somalililerin daha insani şartlarda yaşamasını sağlamak üzere Kızılay’ın bir çadırkent kurdu. Bunun kapasitesi 2 bin çadıra çıkarılacak. Sivil toplum örgütlerinin de çadırkent kurma çalışmaları var. Sağlık Bakanlığı’nın hayati öneme sahip tam teşekküllü bir sahra hastanesi kurdu. İkincisi kurulma aşamasında. Bölgeye 6 tane sahra hastanesi kurulacak.
- Bugüne kadar Somali’ye uçaklarla 150 ton gıda, yaklaşık 2 milyon lira değerinde sağlık ve diğer ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım paketleri gönderildi. Ayrıca, gemiyle 5 bin ton yardım malzemesi gönderildi.

Büyükelçilik açılacak
- Gerek yardımların koordinasyonu daha iyi sağlamak, gerekse oradaki dramın yakinen takipçisi olabilmek için Somali’de bir büyükelçilik açmayı kararlaştırdık. Toplantıda ülkede altyapının iyileştirilmesine katkı çerçevesinde, havaalanını şehre bağlayan yolun yapımından başkentte tam teşekküllü kalıcı bir hastane yapmaya kadar, bazı adımların somutlaştırılmasını karara bağladık.

Toplantıya kimler katıldı?
Başbakan Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Bakanlar Bekir Bozdağ, Mehdi Eker, Hayati Yazıcı, Recep Akdağ, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, DİB Başkanı Mehmet Görmez, TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Başkan Vekili Ejder Kaya, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, TOBB Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş, Kızılay Genel Başkan Vekili Ahmet Lütfi Akar, TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, ASKON Başkanı Mustafa Koca, TUSKON Başkan Vekili Ahmet Ciğer, İHH İnsani Yardım, Hüdai vakıfları ile Yeryüzü Doktorları, Kimse Yok Mu, Deniz Feneri, Yardımeli, Cansuyu derneklerinin başkanları katıldı.

Kaza yaptı pişkinliği pes dedirtti: Öpüyorum siziSultanbeyli TEM Otoyolu'nda alkollü olduğu iddia edilen sürücü, direksiyon hakimiyetini kaybederek yeşil alana çıktı. Kazada iki kişi hafif şekilde yaralanırken TEM Otoyolu'nda trafik yoğunluğu oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber