‘Tutuklu vekilin yeri parlamento’

Başbakan Yardımcısı Arınç, “Halk seçti kardeşim. Halkın reyleriyle seçilmiş milletvekilinin artık yeri parlamentodur” dedi

‘Tutuklu vekilin yeri parlamento’

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gündemdeki tartışmaları değerlendirirken, şaşırtan açıklamalar yaptı. Gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle iftarda buluşan Arınç, tutuklu milletvekillerinin halkın iradesiyle seçildiklerini ve yerlerinin Meclis olduğunu söyledi.
Tutuklu vekiller konusunda herkes susarken konuştuğunu, bu nedenle arkadaşlarından bile serzeniş aldığını söyleyen Arınç, “Aday gösterilmeseler iyi olurdu, gösterildi, seçildi. Halk seçti kardeşim. Halkın reyleriyle seçilmiş milletvekilinin artık yeri parlamentodur” dedi.

ÖYM’ler yetkilerini aşıyor
3. Yargı paketi hazırlanırken bunun dikkate alındığını ancak özel yetkili mahkemelerin yetkilerini aştığını kaydeden Arınç söyle devam etti:
“Herkesi çağırıyorlar tutukluyorlar. Genelkurmay Başkanlığı yapmış birine her suç atfedilir ama ‘sen teröristsin kardeşim’ demek ne vicdana sığar, ne hukuka. Adamın asli görevi terörle mücadele. En ağır cezadan daha ağırdır. İçinde bulunduğu camiayı da rencide eder. Bunlar nerede duracaklarını bilmiyorlar. Bu nasıl şey, her geleni içeri atıyorsun. (MİT Başkanı’nı kast ederek) Kanunda çağıramazsın denilen adamı çağırıyorlar. Gitse tutuklanacak. Özgürlükçü ele almaları gerekir. Bıraksanız nereye gidecekler, 4 senedir, 5 senedir yatanlar var. Vicdanlara hukuk ekleyerek karar vermeleri gerekir.”

3 dönem sonrası nadas
Ak Parti kongresinin yaklaştığının ve 3 dönem vekillik yapanın bir dönem yapamayacağı kuralının anımsatılması üzerine de Arınç, “Parti içi demokrasi ve oligarşik yapının bitmesi için üç dönem getirildi. 3 dönem sonrasında bir dönem nadas” diye konuştu. Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik tartışmaların anımsatılması üzerine, “Senaryo şu; Bugün herkes ikisinden birinin olacağına inanıyor. Üçüncü bir isim yok. Sadece ikisi konuşuluyorsa muhalefet bunu teslim etmiştir. CHP umutsuz vaka, MHP’nin zaten iddiası yok. Yüzde 60’lar mı olur onu bilemem” dedi.

Yapanın Allah cezasını versin
Uludere’de 34 köylünün bombalanarak öldürülmesi konusunda Arınç, “Soruşturmalar sürüyor. Olayla ilgili kişilerin, komuta merkezlerinin kayıtlarının üzerinde inceleme yapılıyor. Uludere ile her şey berbat oldu. Öncesindeki terörle mücadele halkı o kadar çok rahatlattı ki kim yaptıysa kim düşündüyse, planladıysa Allah cezasını versin. Başarılı gidişatımızı olumsuz etkiledi” dedi.

Şahsen şüpheliden kaçarım
Arınç, işkence iddialarının hedefindeki Sedat Selim Ay’ın İstanbul TEM Şube Müdürü olması konusunda “Bu noktaya gelmiş bir insanın geçmişte hakkında mahkumiyet, disiplinsizlik olmamalı” dedi. RTÜK konusunda, Zahid Akman’a, önceden tanımasına rağmen “İddialar haksız da olsa etik olarak başkan olmamalısın” dediğini aktaran Arınç, şöyle devam etti: “Etik olan yapılmalı. İslamda, Kuran’da helaller ve haramlar gösterilmiştir. Allah ‘şüpheli olanlardan uzak durun’ der. Şüpheliyse ben şahsen kaçınırım. Gerçek olmasa bile geri planda tutmak varken, iddialar olan noktaya getirmek doğru değil.”

‘Karakullukçu için kefilim demem’
Sınıf arkadaşı Hüseyin Karakullukçu’nun Danıştay Başkanı seçilmesinin ardından “Kurban olduğum Allah verdikçe veriyor” sözleri ile gündeme gelen Arınç, Karakullukçu’nun hayali ihracat soruşturması şüphelisi ile bir araçta görüşmesi konusunda, “Okul arkadaşlığı benim için önemlidir. Bu olayın benim söylediğim sözle alakası yok. Karakullukçu gibi birinin Danıştay Başkanı olacağını 100 sene düşünsem aklıma gelmezdi. Kefilim, tanıyorum demem. Diyebilirim ama demedim. Dersem Yaşar Büyükanıt ile aynı noktaya gelirim” diye konuştu.

Fuhuş çetesinden akılalmaz yöntem! İndirim yapmış...Erzurum'da sosyal medya üzerinden verdikleri ilanla müşteri bulan fuhuş çetesinin 'Hanımağa' lakaplı lideri Elvin A. (45) ile 13 adamı hakkında 2 yıldan 37 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Elvin A.'nın, fuhuş yapılan evlerden birinin yakınında esnaf olan E.A.'ya, polise karşı gözcülük yapması için, cinsel ilişki ücretinde indirim yaptığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber