Umutlu bir adım atıldı

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Obama, Gül ile Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan'ın buluşmasını "umutlu bir adım" olarak nitelendirdi

Umutlu bir adım atıldı

Ermenistan'ın bağımsızlık yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan ABD'nin Demokrat Parti başkan adayı Barack Obama, Rusya ile Gürcistan arasındaki savaşa atıfta bulunarak, "Kafkasya'da yakın zamanda meydana gelen olaylar, kendimizi bir daha barışa adamanın ve uzun bir yabancılaşma tarihi olan durumlarda bile ilerleme ihtimalinin bulunmasının önemini bize hatırlatıyor" ifadesini kullandı.
Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın Erivan'daki görüşmesini de gündeme getirerek, "Yakın zamanda Türk ve Ermeni cumhurbaşkanları tarafından atılan umutlu bir adımı gördük. Diyaloğu yeniden başlatan bu adım, ilişkilerde memnuniyetle karşılanacak bir normalleşmeyi getirebilir ve Ermenistan’a ticaret, ulaşım ve enerji alanlarında daha çeşitli fırsatlar sunabilir. Ermenistan’ın, sadece bağımsızlıktan ibaret bir geleceği değil, ABD ve müttefikleriyle ortaklık ve işbirliğiyle dolu bir geleceğinin olmasını sağlamak için Amerikan politikası, bu adım üzerine inşa edilmeli" dedi.

Soykırım mesajı yok
Ocak ayındaki bir açıklamasında, başkan olması durumunda 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyacağını kaydeden Obama, son mesajında herhangi bir şekilde böyle bir söz vermedi.
Son mesajında 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına sadece bir defa dolaylı değinen Obama, "Soykırımla karşılaşıldığında bile geçmişin acısı, Ermenistan’daki veya diyasporadaki Ermenileri yenilgiye uğratmadı" ifadesini kullandı. Obama, Ermenistan'ın bağımsızlığının yıldönümünde Ermenilere en iyi dileklerini sundu.
California Eyaleti Valisi Arnold Schwarzenegger de, Ermenistan’ın bağımsızlık günü için bir kutlama mesajı yayımladı, ancak 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına değinmedi.

Şoför otobüse tutunan çocuğa böyle şiddet uyguladıAntalya’da şehir içi yolcu otobüsü şoförü, araca tutunduğu gerekçesiyle bir çocuğu dövdü. Olay anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber