Vicdanlar tahliye olmayanlar için yaralı

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, aralarında eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7 yöneticilerinin de bulunduğu 6 şüphelinin “daha fazla tutuklu kalmaları cezaya dönüşür” gerekçesiyle 102 gün sonra serbest bırakılmasını, “Aynı gerekçelerin birebir Silivri’deki Ergenekon tutukluları, Diyarbakır’daki KCK tutukluları, Ankara’daki Hopa soruşturmasında tutuklanan üniversite öğrencileri için birebir uygulanmasını isterim. Vicdanlar tahliye edilmeyenler için yaralı” sözleriyle değerlendirdi

Vicdanlar tahliye olmayanlar için yaralı

Feyzioğlu, mahkemenin bu gerekçesini haklı bulduğunu belirttikten sonra aynı hukuki durumun Ergenekon, KCK, Hopa gibi soruşturma ve davalarda tutuklu bulunan sanıklar için de geçerli olması gerektiğini söyledi. Feyzioğlu, şunları söyledi: “Deniz Feneri soruşturmasının başında Kanal 7 yöneticilerinin tutuklandıkları gün söylemiştik. 3 yıl boyunca kaçmayan insanların kaçacaklarını varsayarak tutuklanmaları hiçbir hak ve hukuk ilkesiyle bağdaşmaz. Ama aynı yöntem Türkiye’deki bütün tutuklular için geçerlidir. Bu noktada özellikle mukayese anlamında Silivri’deki tutukluların akla gelmesini istiyorum. Silivri’deki tutuklular, bunlar da tahliye edilsin değil. Tutuksuz yargılama esastır. Kanal 7 yöneticilerinin tutuksuz yargılanması nasıl doğru olduysa, aynı gerekçelerin birebir Silivri’deki Ergenekon tutukluları, Diyarbakır’daki KCK tutukluları, Ankara’daki Hopa soruşturmasında tutuklanan üniversite öğrencileri için birebir uygulanmasını isterim. Şu anda tahliyelerle vicdanlar yaralanmadı. Tahliye edilmeyenler için vicdanlar yaralı. Yaralı insanların özgür kalmaları vicdanları yaralamaz. Aksine bu tahliyelerin ardında siyasi telkinlerin, siyasi baskıların olduğunun düşünülmesi vicdanları yaralar.”

Cezaya dönüşmesin gerekçesiyle tahliye
Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, önceki gün Deniz Feneri soruşturması kapsamında tutuklu bulunan şüphelilerin avukatlarının yaptığı itirazı kabul etti. Mahkeme, eski RTÜK Başkanı Akman, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, Kanal 7 Yönetim Kurulu üyesi İsmail Karahan, Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik’in de aralarında bulunduğu 6 şüphelinin adli kontrol kararıyla tahliyelerine karar verdi. Mahkeme, bu tahliye kararına; delillerin toplanması, kaçma şüphelerinin bulunmaması, ifadelerinin alınması gibi tutuklama nedenlerini ortadan kaldıran sebeplerin yanısıra “daha fazla tutuklu kalmaları cezaya dönüşür” gerekçesini gösterdi.

Pencereden atlayan kadını yakalamak isterken...Zeytinburnu'nda psikolojik sorunları olduğu belirtilen 32 yaşındaki Fulya B., pencereden atladı. Esnaf İbrahim Türkeli düşen kadını havada yakalamak isterken ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber