‘Yakalasak bırakmazdık’

Davutoğlu ile Salihi, terör örgütleri PKK ve PJAK ile mücadelede iki ülkenin ortak bir eylem planı çerçevesinde hareket etmeleri konusunda uzlaşma sağladı

‘Yakalasak bırakmazdık’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, terör örgütleri PKK ve PJAK ile mücadelede iki ülkenin ortak bir eylem planı çerçevesinde birlikte hareket etmeleri konusunda uzlaşma sağladı. Salihi, terör örgütünün liderlerinden Murat Karayılan’ı yakalayıp serbest bırakmalarının söz konusu olmadığını “Karayılan hiç bir zaman İranlılar tarafından yakalanmamıştır. Yakalasaydık biz onu niye serbest bırakacaktık ki?” dedi.
Terör örgütünün Hakkâri’deki saldırısı ve Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyonun başlatılmasının ardından Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nden Neçirvan Barzani’yi ağırlayan Ankara’ya dün de İran Dışişleri Bakanı Salihi geldi. Davutoğlu ile Salihi, dün yaptıkları görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Davutoğlu, görüşmede iki ülkenin ortak sorunu olan teröre karşı mücadeleyi kapsamlı olarak değerlendirdiklerini belirterek, “PKK ve PJAK’a karşı mücadele kararlılığımız, ortak kararlılığımız en güçlü şekilde devam edecek. Bundan sonra da ortak bir eylem planı içinde bu terör tehdidi tümüyle tasfiye edilene kadar birlikte çalışacağız. Bütün bölge ülkelerini ve bölge halklarını tehdit eden bu terör örgütüne karşı bölgesel bir dayanışmanın olması kaçınılmazdır” diye konuştu.
Davutoğlu, işbirliği konusunda iki ülkedeki bütün mekanizmaların çalıştırılacağını, Yüksek Güvenlik Komisyonu toplantısının kısa bir süre içinde yapılacağını dile getirdi. Davutoğlu, Salihi’nin iki ülkenin teröre karşı dayanışması konusunda güçlü bir vurguda bulunduğunu, iki ülkenin istihbarat ve güvenlik kurumları arasında son dönemde ortak mücadele için önemli adımlar atıldığını belirtti.

İnanılmaz görüntü! Akın akın geldiler...TEKNOFEST'in düzenlendiği Atatürk Havalimanı çevresinde yoğunluk yaşanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber