Yasaya göre vekil oğlu 1 yıl ceza alabilir

Hatay’da polislerle tartışan Ak Parti Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’na yaptırılan teşhis hakim,savcı ve avukatların kullandığı “adalet.org” sitesinde de tartışma başlattı.

Yasaya göre vekil oğlu 1 yıl ceza alabilir

Yargı mensupları, teşhisin Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu’na (PVSK) aykırı olduğunu iddia etti. “adalet.org” sitesinde süren tartışmada yargı mensupları, PVSK’ya göre teşhis eden ile teşhis ettirilenlerin birbirini görmemesi gerektiğini, bu şekilde yasalara aykırı yaptırılan teşhisin hukuken geçerliliğinin bulunmadığını söyledi.
Yargı mensupları, Türkoğlu’nun tartıştığı polislerin isimlerini vermesine karşın Dörtyol Cumhuriyet Savcısı Gülcan Bardakçı’nın teşhis yaptırması ve polisleri Ceza Mahkemeleri Kanunu’nun (CMK) 100/4. maddesi uyarınca tutuklamaya sevkedemediğine ilişkin tutanak tutmasına dair ise “Aklınca kendini siyasetin hışmından koruyor” dedi.

‘Teşhis değil, teşhir’
Sitedeki tartışmada Türkoğlu’na polisleri teşhis ettiren Dörtyol İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz hakkında ise “Teşhis değil teşhir” yazıldı. Kantin işletmecisi ve Türkoğlu’nun, “sürgün tehdidi” ile “üniformayı çıkar” gibi sözlerle görevli memura hakaret ve tehdit suçunu işledikleri, savcı Bardakçı’nın bu nedenle polislerin şikayeti olmasa bile doğrudan soruşturma yapması gerektiği savunulurken, polislerin suçlu bulunması halinde para cezası, Türkoğlu’nun suçlu bulunması halinde ise en az 1 yıl hapis cezası alabileceği belirtildi.
Yargı mensupları açığa alınan polislere de sahip çıkarak, “Darbeciler bile bu kadar hızlı açığa alınmadı” yorumu yuptılar.

Aksaray'da trafik kazasıAksaray'da 3 gün sonra düğünü olacak oğlunun düğün davetiyesini dağıtmak için akrabalarına giden baba Mehmet Mustafa Çiftçinin (56) kullandığı otomobil, önce bir TIR'a ardından da hafif ticari araçla çarpıştı. Zincirleme kazada Mehmet Mustafa Çiftçi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber